Zelts sadārdzinās, spredi pieaug, investori joprojām izvairās no riska

Treideri.lv | 7. aprīlis 2020 13:46
Zelts sadārdzinās, spredi pieaug, investori joprojām izvairās no riska

Zelta nākotnes līgumu cena pārvarējusi $1700 atzīmi par unci un sasniegusi augstāko līmeni kopš 2012. gada, tādējādi izraisot spot tirgus cenu svopu pieaugumu. Tas saistīts ar zelta stieņu deficīta saasināšanos un koronavīrusa pandēmijas ekonomisko seku negatīvajām prognozēm.

Dārgmetāla pieprasījums ir augsts, turklāt JPMorgan vadītājs Džeimijs Daimons ir pārliecināts, ka vīruss kļūs par vērienīgas ekonomiskās lejupslīdes iemeslu. Zelts turpina sadārdzināties, neskatoties uz to, ka akcijas un citi riska aktīvi daļēji atguvuši zaudējumus. Šajā situācijā strauji palielinās cenu starpība Londonas biržā un zelta nākotnes līgumu vērtība Comex.

Spreds sasniedzis maksimumu

“Zelta ir ļoti maz”, – norāda AxiCorp Ltd. galvenais tirgus stratēģis Stīvens Inness. Pieprasījums bija arī pēc ar zeltu nodrošinātiem biržas fondiem, taču bankas sāka slēgt savas īsās pozīcijas, piebilst eksperts.

Inness norāda uz fjūčeru apmaiņas pret fizisku metālu (exchange-for-physical) darījumu pieaugumu, kas liecina, ka nosacījumi tirgū kļūst skarbāki. Neglābj pat tas, ka dažas zelta pārstrādes rūpnīcas ir sākušas atgriezties darbā. Šādi darījumi ļauj treideriem pārslēgties no fjūčeriem uz fiziskām pozīcijām un otrādi, raksta CME Group, kuras sastāvā ietilpst Comex.

Nākotnes līgumi sadārdzinājušies par 2.9% līdz $1742.60 par unci, tā ir visaugstākā cena kopš 2012. gada novembra. Spot tirgū zelts pieaudzis par 0.2% līdz $1660.33 par unci, tādējādi starpība starp cenām Londonā un Ņujorkā pārsniedz 50 dolārus. Iepriekš starpība ir sasniegusi arī $60.

Analoģisku diverģenci tirgus izveidoja apmēram pirms divām nedēļām, vēsturiskas spreda sašaurināšanās laikā Ņujorkā. Šajā periodā piegādes kanālos radās pārrāvumi, jo rūpnīcas pārtrauca darbu, arī aviosatiksme tika apturēta. Šajos apstākļos pārdevējiem radās grūtības ar metāla piegādes saistību izpildi. CME Group paziņoja, ka uzsāks jaunu līgumu, kura ietvaros tiks piegādātas 400 unces stieņu. Šiem pasākumiem vajadzētu mazināt spriedzi tirgū.

Rūpnīcu pārslodze

Trīs galvenās zelta pārstrādes rūpnīcas Šveices kantonā Tičino, kas ir lielākais zelta pārstrādes centrs Eiropā, šajā nedēļā atkal tiek atvērtas pēc divu nedēļu pārtraukuma. Tomēr tās nedarbosies pilnā apjomā, tāpēc augstais transakciju rādītājs var saglabāties.

Fjūčeru cenu kāpums izprovocēja tā pieaugumu par 1% attiecībā pret iepriekšējo vēsturisko maksimumu, kas sasniegts 2011. gadā. Pēc aģentūras Bloomberg datiem, biržās tirgotie fondi (ETF) ir sasnieguši rekordlielus apjomus, jo investori liek likmes uz turpmākiem fiskālajiem stimuliem un naudas injekcijām ekonomikā, lai cīnītos ar pandēmijas sekām. „Daudzi cer uz to, ka maksimums drīz būs aiz muguras, taču pieprasījums pēc drošiem aktīviem joprojām ir augsts”, – norāda Australia & New Zealand banking Group Ltd analītiķi.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv