Morgan Stanley un Goldman Sachs ziņo par globālās recesijas sākumu

Treideri.lv | 18. marts 2020 20:44
Morgan Stanley un Goldman Sachs ziņo par globālās recesijas sākumu

Goldman Sachs Group Inc. un Morgan Stanley, tāpat kā daudzi citi Volstrītā, steidz paziņot, ka koronavīruss ir izprovocējis globālo recesiju, un tagad strīdi galvenokārt notiek par iespējamiem ilgumiem un mērogiem.

Nākamajā dienā pēc tam, kad prezidents Donalds Tramps atzina, ka situācija ASV varētu pasliktināties, ekonomisti atteicās no savām prognozēm, ka pasaule var izvairīties no recesijas iestāšanās pirmo reizi kopš finanšu krīzes laikiem.

Prognozes tika pārskatītas, jo vīruss izplatās Eiropā un ASV, kā arī ir jauni pierādījumi, ka pirmās valsts, kas cietusi no pandēmijas, Ķīnas ekonomika ir cietusi vairāk, nekā tika prognozēts.

Morgan Stanley komanda Četana Ahja vadībā paziņoja, ka pasaules recesija tagad ir “bāzes scenārijs”, bet izaugsme šogad kritīs līdz 0.9%. Jans Hatciuss un viņa kolēģi no Goldman Sachs prognozē izaugsmes tempu samazināšanos līdz 1.25%. S&P Global sagaida, ka izaugsme būs no 1% līdz 1.5%.

Kritums nebūs tik sāpīgs kā 2009. gadā, kad, pēc SVF datiem, izaugsme samazinājās par 0.8%, bet tas varētu būt stiprāks par kritumu 2001. gadā un 1990-to gadu sākumā. Gan Morgan Stanley, gan Goldman Sachs gaida atlēcienus otrajā pusgadā, taču brīdina, ka var rasties vēl nopietnākas ekonomiskās problēmas.

Atbildes pasākumi

Uz šo prognožu fona politiķiem būs jāpaplašina pasākumi, lai apkarotu ārkārtas situāciju veselības jomā un nodrošinātu stimulus, kas ļautu uzņēmumiem un patērētājiem pārdzīvot šoku, bet vēlāk palīdzētu atjaunot pieprasījumu.

Jaunākie dati jau atspoguļo vīrusa sekas: investoru uzticība Vācijas ekonomikai strauji sarukusi līdz Eiropas parādu krīzes laika līmenim, savukārt mazumtirdzniecība ASV visvairāk samazinājusies februārī, pirms koronavīrusa ierobežošanas pasākumi sāka ietekmēt ekonomiku.

Pieprasījumu skaits bezdarba pabalstam ASV nedēļā, kas līdz 14. martam, visticamāk, sasniegs otro augstāko līmeni šogad, un, visticamāk, tuvākajās nedēļās turpinās pieaugt.

Lai gan Federālā rezervju sistēma un citas centrālās bankas sākušas aktīvi mīkstināt monetāro politiku, vairums valdību nesteidzas ar atbildes pasākumiem un tikai tagad izstrādā fiskālās programmas, kuras, iespējams, nespēs nomierināt satrauktos investorus.

“Lai gan atbildes pasākumi politikas jomā ļaus aizstāvēties no lejupslīdes, slēptie zaudējumi no Covid-19 un skarbāki finansiālie apstākļi izraisīs nopietnus satricinājumus pasaules ekonomikā”, – ziņo Morgan Stanley ekonomisti.

Perspektīvas var kļūt vēl drūmākas, ja vīruss pastāvēs ilgāk, nekā prognozēts, vai izraisīs nopietnākas ekonomiskās grūtības, ņemot vērā, ka rūpnīcas, skolas, restorāni un veikali tiek slēgti visā pasaulē. Draudus rada arī iespējama tirgu iesaldēšana vai valdību bezdarbība.

Citu ekspertu viedoklis

Džons Normands no JPMorgan Chase & Co ierosinājis, lai attīstītās ekonomikas atkal ievieš līdzīgus pasākumus cīņai ar krīzi, kā tas bija, kad tika ieviesti fiskālie stimuli par summu no 1% līdz 2% no iekšzemes kopprodukta. Deutsche Bank AG valūtas stratēģis Džordžs Saraveloss uzskata, ka valdībām, iespējams, arī būs jāgarantē atbalsts mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

ASV finanšu ministrs Stīvens Mņučins paziņojis, ka administrācija uzstāj uz tiešo maksājumu nosūtīšanu amerikāņiem divu nedēļu laikā, kas palīdzēja akciju pieaugumam. Viņš arī piebilda, ka atsevišķiem nodokļu maksātājiem var piešķirt nodokļu brīvdienas.

S&P Global otrdien paziņoja, ka tik smagas slimības sekas nozīmē, ka pasaules lielākā ekonomika ir ne tikai nonākusi uz recesijas sliekšņa, bet, iespējams, jau ieslīgusi tajā. Patēriņa izdevumu un darījumu investīciju samazināšanās, kā arī zaudējumi no naftas cenu krituma investīcijām enerģētikas infrastruktūrā, visticamāk, nozīmē pieaugumu par 1% pirmajā ceturksnī un par 6% otrajā, norāda ASV galvenā ekonomiste Beta Enna Bovino.

Tomēr ASV prognozes ir ļoti atšķirīgas, turklāt daži uzskata, ka aktivitāte trīs mēnešu laikā var samazināties par 10% gada izteiksmē. Goldman Sachs, pēc nulles izaugsmes pirmajā ceturksnī prognozē kritumu par 5%.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv