FRS jau nākamnedēļ var samazināt likmes līdz nullei

Treideri.lv | 13. marts 2020 17:52
FRS jau nākamnedēļ var samazināt likmes līdz nullei

Investorus nobiedējusi ASV valdības neizteiksmīgā reakcija uz koronavīrusa epidēmiju un tiek gaidīta palīdzība no FRS.

Volstrītas skatiens pavērsts uz Vašingtonu, konkrētāk uz FRS vadītāju Džeromu Pauelu. ASV valdība nesteidzas uzsākt vērienīgu fiskālo stimulēšanu, reaģējot uz koronavīrusa izplatīšanos, tāpēc investori gaida, ka radīto vakuumu aizpildīs FRS.

Vakar regulators apsolīja veikt REPO ar primārajiem dīleriem par kopējo summu virs $4 triljoniem un pieņemt vēl vairākus pasākumus, kas sniegs atbalstu ekonomikai un finanšu tirgiem.

“ASV un citur pasaulē turpina pieaugt jaunu saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu, bet finanšu apstākļi strauji pasliktinās. Pieaug arī ekonomiskie riski”, – vakar rakstīja galvenais Goldman Sachs ekonomists Jans Haciuss. “Tāpēc mēs prognozējam, ka 18. martā FRS samazinās likmes par 100 bāzes punktiem”.

Baltā nama administrācija veic sarunas ar Kongresu par ārkārtējiem pasākumiem, kas vērsti uz atbalstu ekonomikai koronavīrusa epidēmijas apstākļos. ASV prezidents apliecina, ka tiks darīts viss nepieciešamais, tomēr šāda likuma pieņemšana tomēr prasīs laiku.

FRS cer, ka ASV valdība pieņems veselu pasākumu kompleksu cīņai ar koronavīrusa izplatību, kura epidēmija apdraud amerikāņu ekonomikas rekord-ilgo izaugsmi. Vienlaikus regulatoram ir jādomā arī par to, ko tas var darīt, lai stimulētu ekonomiku no savas puses.

Pagājušajā nedēļā FRS negaidīti samazināja likmes par 0.50%, bet vakar paziņoja par vērienīgas REPO programmas uzsākšanu un pagarināja aktīvu pirkšanas programmu, lai cīnītos pret “pagaidu problēmām” tirgū. Neskatoties uz to, ASV akciju tirgus ceturtdien sabruka gandrīz par 10%, taču šodien demonstrē nesliktu pieaugumu.

Trešdien Donalds Tramps vērsās pie iedzīvotājiem, bet viņa uzstāšanās bija nekonkrēta attiecībā uz Vašingtonas fiskālajiem plāniem. Toties ieceļošanas aizlieguma ieviešana ASV no Eiropas ir izprovocējusi īstu paniku tirgū.

“Mēs domājām, ka Baltais nams paziņos par vērienīgiem stimulējošiem pasākumiem, bet tā vietā ieguvām tikai baiļu un nenoteiktības pastiprinājumu”, – stāsta Vācijas bankas LBBW parādu tirgus galvenais stratēģis. “Mēs virzāmies uz vispārīgu uzticības krīzi varas iestādēm”.

Arvien vairāk ekonomistu, tostarp Morgan Stanley, Deutsche Bank Securities, Barclays un MacroPolicy Perspectives, tagad gaida, ka FRS jau šajā mēnesī samazinās likmes līdz nullei.

“Tirgus dinamika norāda uz fiskālās stimulēšanas nepietiekamību”, – uzskata Deutsche Bank Securities galvenais ekonomists Metjū Lucetti. “Strauja finanšu apstākļu pasliktināšanās, proti, kredītu spredu paplašināšanās un volatilitātes pieaugums, nopietni negatīvi ietekmēs ekonomiskajās perspektīvas”.

Ja FRS nākamnedēļ tiešām samazinās likmes līdz nullei, tad tās rīcībā paliks pavisam maz instrumentu turpmākai ekonomikas stimulēšanai. Vakar regulators mainīja ikmēneša obligāciju pirkšanas programmas $60 miljardu apmērā struktūru, un nepieciešamības gadījumā var palielināt tās apjomu. Tas viss liecina par aktīvu pirkšanas programmas (QE) pārstartēšanas perspektīvām ASV.

“Mums ir jāļauj centrālajai bankai pirkt plašāku vērtspapīru un aktīvu klāstu”, – stāsta Bostona FRB vadītājs Ēriks Rozengrēns, norādot, ka attiecīgais likums jāpieņem Kongresam.

Ekonomikai ir nepieciešams ambiciozs un koordinēts fiskālais atbalsts, atklāj ECB vadītāja Kristīne Lagarda. Centrālās bankas var piepildīt tirgus ar likviditāti un mīkstināt ekonomisko šoku no pieprasījuma samazinājuma, uzskata JPMorgan ekonomists Maikls Hensons. Tomēr pilnībā novērst koronavīrusa epidēmijas sekas nav iespējams.

“Mīts par centrālo banku visvarenību izklīst”, – norāda eksperts. “Tās nav supervaroņi un pasauli neglābs”.

Plānots, ka FRS lēmums paplašināt ikmēneša aktīvu pirkšanas programmas ietvaros iegādāto instrumentu sarakstu, samazinās pārdošanu spiedienu un normalizēt likviditāti, raksta Bloomberg eksperti. Tomēr, viņuprāt, ņemot vērā tās pagaidu raksturu, tā vēl nav pilnvērtīga QE programma.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv