Viss, ko vajadzētu zināt par notikušo kritumu akciju tirgos

Treideri.lv | 13. februāris 2018 09:15
Viss, ko vajadzētu zināt par notikušo kritumu akciju tirgos

Amerikāņu akciju tirgi  piedzīvojuši vienu no ļaunākajām nedēļām kopš pasaules finanšu krīzes. Pēdējais laiks noskaidrot, kas slēpjas aiz šī dramatiskā kotāciju krituma:

Draiveriem ir tīri tehnisks, ne fundamentāls, raksturs. Šī korekcija nebūt neliecina par fundamentālo rādītāju pasliktināšanos ekonomikā un korporatīvajā sektorā.

Pārdošanas pavadīja ierastais satraukums. Viens no šādas nervozas korekcijas iemesliem slēpjas arī tajā, ka investoriem ir grūti rast pazīstamus iemeslus, vienalga vai tie būtu ekonomiski, ģeopolitiski, vai korporatīvi. Tas automātiski paaugstina trauksmes un nedrošības līmeni nākotnē.

Diversifikācija netransformējas risku samazinājumā. Tradicionālie “drošie aktīvi” – valsts obligācijas nesniedza risku samazinājuma signālus, tādējādi papildinot diskomfortu investoriem.

Pirms krituma bija netradicionāls periods. Pārdošanas sākās pēc neierasti zemas volatilitātes un nepārtraukta akciju cenu kāpuma perioda. Pirms sākās korekcija, ASV akciju cenas auga vairāk kā 400 dienas, visā šajā laikā neuzrādot par 5% lielāku korekciju, pēdējā gada laikā Dow Jones Industrial Average sasniedzis vairāk kā 70 jaunus maksimumus.

Izpārdošanām bija raksturīga darījumu slēgšana pie īslaicīgas volatilitātes daudzās tās formās. Dažas no šīm pozīcijām tika atvērtas salīdzinoši jaunos produktos. Dažos gadījumos pārdošanas veicināja pozīcijas ar kredītplecu, kas, volatilitātei strauji pieaugot, izprovocēja margin call, liekot investoriem pāriet pie aktīvas pārdošanas.

Krituma raksturs drīzāk ir globāls, ne vietējs. Kaut gan daži izpārdošanās vaino “Amerikas faktorus”, tajā skaitā budžeta finansēšanas palielināšanu un pēdējos darba algu rādītājus, patiesībā tirgus indikatori šos iemeslus, kas slēpjas signālos par procentu likmju paaugstināšanu visā pasaulē, neapstiprina.

Investori pie kritumiem neveic pirkšanas. Nav nekāds pārsteigums, ka visi šie notikumi būtiski mazinājuši interesi par pirkšanu pie korekcijām, neatkarīgi no iemesliem. Patiesībā investori ar brīviem līdzekļiem turas malā, gaidot tehnisku signālu parādīšanos. Pieredzējušāki tirgus dalībnieki saprot, ka sataustīt pamatu var izrādīties sarežģīti, kad piespiedu kārtā jāatsakās no kredītlīdzekļiem un pastāv arī citi negatīva spiediena faktori.

Tirgi diez vai saindēs ekonomiku. Izpārdošanas tehnisko faktoru ietekmē uz ekonomiku un korporatīvo sektoru neizplatās. Tas ir īpaši aktuāli pieaugošās pasaules ekonomikas, spēcīgo korporatīvo bilanču un ekonomisko rādītāju uzlabošanai veltīto pasākumu ieviešanas apstākļos.

Izpārdošanas diez vai traucēs piesardzīgajai un vienmērīgajai stimulu samazināšanai. Kā liecina nesenie signāli, kā arī FRS un Anglijas Bankas ierēdņu komentāri, regulatori pakāpeniskai monetārās politikas normalizācijai no tirgus krituma puses draudus nesaskata.

Rezultātā tirgus pozīcijas var kļūt stabilākas. Īstermiņa perspektīvā korekcija ir sāpīga, taču ilgākā periodā tā var kalpot par pamatu stabilākām tirgus pozīcijām. Tā atgādina investoriem par volatiltiātes un likviditātes nozīmīgumu. Un izaugsmes rādītāju uzlabošanās apstākļos, šīs izpārdošanas var kļūt par daļu no pāriešanas no kāpuma likviditātes ietekmē pie pirkšanas uz labvēlīgākiem ekonomiskajiem datiem un apstākļiem korporatīvajā sektorā. Tas ļaus sašaurināt plaisu starp augstajām aktīvu cenām un fundamentālajiem rādītājiem, un, attiecīgi, kliedēt šaubas attiecībā uz finansiālās stabilitātes perspektīvām.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv