Valdības var liegt privātpersonām iegādāties zeltu

Treideri.lv | 21. maijs 2020 16:45
Valdības var liegt privātpersonām iegādāties zeltu

Valdības var aizliegt zelta turēšanu privātpersonu īpašumā, ja koronavīrusa krīzes rezultātā tās zaudēs kontroli pār inflāciju, norāda viens no slavenākajiem Eiropas hedžfondu pārvaldītājiem Krispins Odejs.

“Nav brīnums, ka cilvēki pērk zeltu. Bet varas iestādes kādā brīdī var mēģināt to demonetizēt, tādējādi atceļot zelta turēšanu privātīpašumā”, – Odejs raksta vēstulē investoriem. “Tas tiks darīts tikai tad, ja būs jūtama vajadzība izveidot stabilu maksājuma vienību pasaules tirdzniecībā”.

Ilggadējais centrālās bankas politikas kritiķis Odejs, kurš pazīstams ar savām apokaliptiskajām prognozēm, palielinājis zelta pozīcijas savā vadošajā fondā. Aprīļa beigās jūnija nākotnes līgumi veidoja 39,9% no aktīvu tīrās vērtības. Marta beigās šis rādītājs bija 15,9%. Lielākā garā pozīcija akciju tirgū bija ieguldījums Barrick Gold Corp., otrajā lielākajā zelta ieguves uzņēmumā pasaulē.

Jāpiemin arī, ka, pēc marta kāpuma par 21%, aprīlī fonds piedzīvoja lejupslīdi par 9,5%.

Daudzi zelta atbalstītāji baidās, ka valdība konfiscēs viņu iecienītāko aktīvu. Šāds precedents jau notika 1933. gadā, kad Amerikas valdība dolāra devalvācijas stratēģijas ietvaros piespiedu kārtā no iedzīvotājiem atpirka zelta stieņus. Tad zelta cena pieauga no USD 20,67 par unci līdz USD 35, kur tā saglabājās līdz brīdim, kad Amerikas Savienotās Valstis atcēla zelta standartu 1971. gadā.

Tagad, kad lielākās valūtas vairs nav piesaistītas zeltam, šķiet, ka valdībām nav vajadzības ķerties pie šādiem pasākumiem.

Odejs, kurš pašreizējo pandēmiju salīdzināja ar 20. gadsimta 30. gadu lielo depresiju, apgalvo, ka centrālās bankas nespēs apturēt inflāciju, kad ekonomika atgūsies no karantīnas sekām. “Vēsture ir pilna ar piemēriem, kad valdnieki krīzes apstākļos samazināja monētu kalšanu”, – norāda kesperts.

Odejs savās inflācijas pieauguma prognozēs pēc koronavīrusa krīzes nav vienīgais, lai gan tirgus inflācijas prognožu rādītāji liecina, ka tas ir tālu no visizplatītākā viedokļa.

Pēc eksperta domām, augsta inflācija galvenokārt skars ilgtermiņa obligācijas un izaugsmes akcijas. Sava teiktā apstiprinājumam viņš minēja inflācijas prognozes, kas 15 mēnešu laikā svārstījās no 5% līdz 15%. “Es ļoti ceru, ka varas iestādes cīnīsies pret šīm tendencēm, bet, visticamāk, tās šo cīņu zaudēs”, – viņš raksta.

Odejs ir pazīstams ar āķīgajiem komentāriem un negatīvajiem uzskatiem attiecībā uz tirgu. Viņš 2016. gadā prognozēja, ka Lielbritānijas kompāniju akcijas, pateicoties recesijas draudiem un pieaugošai inflācijai pēc “Brexit” balsojuma, kritīsies par 80%. Nākamajā gadā viņš ieteica investoriem gaidīt “Minsky mirkli”, atsaucoties uz terminu, kuru aprakstot pēkšņo tirgus sabrukumu lietojis ekonomists Himans Minskis.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv