Vairāk kā puse pasaules banku nākošo krīzi var neizturēt

Treideri.lv | 24. oktobris 2019 14:57
Vairāk kā puse pasaules banku nākošo krīzi var neizturēt

McKinsey & Co brīdina – vairums pasaules banku riskē nepārdzīvot nākošo finanšu krīzi, ja nekavējoties krasi nemainīs stratēģiju.

Lielākās daļas pasaules banku kapitāla atdeves koeficiens (ROE) neatbilst to izmaksām, teikts McKinsey & Co ikgadējā banku sektora pārskatā. Pēc uzņēmuma ekspertu domām, šīs organizācijas var beigt savu pastāvēšanu nākamajā finanšu krīzē, ja vien tās jau šobrīd nesāks dramatiski mainīt savu stratēģiju. McKinsey kā nepieciešamos pasākumus min tehnoloģiju attīstību, dažu operāciju nodošanu ārpakalpojumiem, kā arī apvienošanos un pārņemšanu pirms globālās ekonomikas lejupslīdes.

Mēs atrodamies ekonomiskā cikla beigās, un bankām ir jāveic drosmīgi pasākumi, jo tās ir sliktā stāvoklī. Ekonomikas cikla beigās neviens nevar atļauties gulēt uz savu panākumu lauriem”,

– norādījis McKinsey vecākais partneris Kosiks Radžgopāls.

Pēdējā desmitgadē, kas pagājusi kopš globālās finanšu krīzes, finanšu nozarē radušās daudzas inovācijas. Bankas ir saskārušās ar konkurenci no tehnoloģiju jaunuzņēmumu un gigantu puses, kā Apple un Google, un tagad cenšas izdomāt, ko darīt tālāk. Kāds nolēma konkurēt, kāds nolēma iegādāties konkurentus, un kāds pat sevi pasludināja par tehnoloģiju uzņēmumu.

McKinsey apkalpo pasaulē lielākās korporācijas un konsultē tās dažādās tēmās, sākot ar stratēģiju, tehnoloģijām un ārpakalpojumiem līdz apvienošanās un pārņemšanas jautājumiem. Savā ziņojumā kompānija raksta, ka bankas riskē kļūt par vēsturi, jo šīs nozares jaunie dalībnieki maina patērētāju uzvedību.

Pēc McKinsey datiem, bankas inovācijām tērē vien 35% no sava IT budžeta, savukārt tehnoloģiju uzņēmumiem šis skaitlis pārsniedz 70%. Likumdošanas vienkāršošana jaunu dalībnieku ienākšanai tirgū rada papildu problēmas tradicionālajiem finanšu uzņēmumiem. Open banking (atvērtā banku darbība – jauna koncepcija, kuras ietvaros uzņēmums nodrošina piekļuvi savām sistēmām trešajām personām) un prasību mīkstināšana jaunizveidotiem uzņēmumiem ļauj tehnoloģiju uzņēmumiem atņemt bankām tirgus daļu.

Kā piemēru McKinsey min Amazon Amerikas Savienotajās Valstīs un Ping An Ķīnā. Šie uzņēmumi ne tikai aizvilina klientus no bankām, bet arī aktīvi iebrūk ienesīgāko banku pakalpojumu, piemēram, kredītkaršu, tirgū.

Šie notikumi nepalika investoru nepamanīti. Kopš gada sākuma banku akcijas ir zaudējušas 15-20% vērtības, kas, pēc McKinsey teiktā, liecina par prognozēm, ka to ienākumu pieauguma tempi samazināsies.

Bankas var samazināt izmaksas, novirzot noteiktas operācijas uz ārpakalpojumiem, un ietaupīto naudu tērēt tehnoloģiju izstrādei, raksta McKinsey eksperti. Bankām jāpierod pie partnerattiecībām ar citiem uzņēmumiem, kas tām ļaus piekļūt “ārējiem talantiem”.

Vēl viens veids, kā pasargāt sevi, ir kļūt lielākam. Nesenā BB&T un SunTrust apvienošanās ir kļuvusi par lielāko apvienošanās pasākumu kopš 2008. gada krīzes. Pēc McKinsey teiktā, apvienošanās un pārņemšana banku nozarē turpināsies.

Nākotnē, tehnoloģiju karam attīstoties, apmēri kļūs arvien svarīgāki”,

– secina Radžgopāls.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv