Vai Tramps var piespiest FRS samazināt likmi?

Treideri.lv | 7. oktobris 2019 18:11
Vai Tramps var piespiest FRS samazināt likmi?

Amerikas līdera neordinārie tvīti apdraud centrālās bankas neatkarību.

Trampa agresīvais tviter-uzbrukums Federālās Rezervju Sistēmas lēmumam attiecībā uz procentu likmēm kopumā un pret Džeromu Pauelu personīgi rada atklātus draudus Savienoto Valstu regulatora neatkarībai. Tā nesen prezidents Pauelu salīdzinājis ar Amerikas “ienaidnieku”. Šāds neprātīgs runas veids absolūti neiederas attīstītu ekonomiku politisko līderu normās.

Ņemot to vērā, rodas jautājums: vai ASV monetārā politika iegājusi jaunā laikmetā, vai arī tā atgriežas daudz vecākā laikmetā, kurā centrālā banka pilda Baltā nama un Finanšu ministrijas monetārā spārna lomu? Šajā kontekstā investorus interesē šādi jautājumi:

Kāpēc centrālās bankas neatkarība ir tik svarīga?

Deviņdesmito gadu vidū makroekonomisti skaidri noteica, ka neatkarīgām centrālajām bankām ir vieglāk kontrolēt inflāciju stabilu ražošanas apjomu kontekstā nekā ievēlētajiem politiķiem, jo pēdējie reaģē uz vēlētāju īstermiņa spiedienu, kas rada augstāku inflāciju un augstākas inflācijas prognozes.

Neviens neapstrīdēs to, ka pilnvarām radīt naudu jāpiemīt vēlētām struktūrām, taču ir pierādījumi, ka operatīvi lēmumi saskaņā ar valdības izvirzītajiem ekonomiskajiem mērķiem jāpieņem neatkarīgiem speciālistiem.

Pēdējā laikā, ņemot vērā zemo inflāciju globālā līmenī, šī raksturīgā centrālo banku neatkarības priekšrocība ir nedaudz zaudējusi savu nozīmi, taču to jebkurā laikā var atgriezt.

Ko par monetāro politiku domā Tramps?

Amerikāņu līderis ir ārkārtīgi nekonsekvents. 2016. gada vēlēšanu kampaņas laikā viņš atbalstīja noguldījumu procentu likmju paaugstināšanu, vienlaikus pieprasot zemākas procentu likmes, lai atbalstītu ASV rūpniecības uzņēmumus un citus kredītņēmējus.

Pēc uzvaras vēlēšanās Tramps sākotnēji negaidīti izvēlējās ortodoksālo pieeju. Viņš nepiespieda FRS novirzīties no tās plāniem normalizēt politiku 2017. gadā, un visi bija apmierināti.

Kad 2017. gada novembrī Pauels tika izvirzīts par FRS vadītāju, kāds Baltā nama pārstāvis sacīja, ka prezidents atbalsta un respektē šī politiķa bagātīgo pieredzi, piebilstot, ka šī pieredze viņam palīdz izprast monetārās politikas tiešo ietekmi uz ekonomiku.

Kāds ir Trampa un Pauela nesaskaņu iemesls?

Trampa un Pauela attiecības pasliktinājās, kad pagājušajā gadā izcēlās tirdzniecības karš. Prezidents sāka runāt, ka ir vajadzīgas zemākas procentu likmes, lai novērstu dolāra kāpumu attiecībā pret juaņu un eiro.

Kopš tā laika Tramps ir aktivizējies šajā virzienā, periodiski Tviterī uzbrūkot FRS un Ķīnai. Turklāt prezidenta aktivitāte pieauga, jo FRS likmes pazemināja lēnāk nekā viņš vēlējās. Acīmredzot viņu virza ekonomikas palēnināšanās un gaidāmās 2020. gada vēlēšanas.

Ko domā tirgi?

Līdz šim tirgi nav izrādījuši lielas bažas par Federālo Rezervju Sistēmas “politizēšanu”. Viens no šādas investoru izturēšanās iemesliem ir tas, ka daudzi uzskata, ka galvenā problēma, ar kuru tagad saskaras centrālā banka, ir saglabāt ekonomisko izaugsmi, nevis atdzīvināt spītīgi zemo inflāciju.

Šajā kontekstā Tramps virza regulatoru pareizajā virzienā un, iespējams, ātrāk atpazīst negatīvus riskus ekonomikai šajā gadā. Ja inflācija sāks pieaugt, tirgi reaģēs pavisam savādāk.

Vai Trampa tvīti ietekmē FRS?

No pirmā acu uzmetiena – nē. Centrālās bankas oficiālā uzvedība ir tāda, ka tā nepiedalās politikā un tai nav jurisdikcijas tirdzniecības politikas jautājumos. FOMC vienkārši reaģē uz prezidenta un Kongresa veikto pasākumu ekonomiskajām sekām.

Šajā interpretācijā Tramps tiešā veidā neietekmēja FRS nesenos lēmumus par politikas mīkstināšanu. Kopš pagājušā gada septembra FOMC prognozes par likmēm 2021. gada beigās ir samazinājušās par 125 bāzes punktiem.

Kaut gan ir pierādījumi, ka Trampa nesenie tvīti sakrita ar nelielu tirgus prognožu kritumu attiecībā uz nākotnes procentu likmēm. Varbūt komiteja izjūt šo investoru spiedienu un cenšas viņu cerības nepievilt.

Ko vēl Tramps var izdarīt?

Tramps nevar nomainīt FRS vadību pirms Pauela termiņa beigām 2022. gada februārī. Ja ekonomikas stāvoklis turpina pasliktināties, iespējams, saistībā ar turpmāku tarifu pieaugumu, FRS noteikti turpinās pazemināt likmes. Ironiski, ka Pauels būs pirmais FOMC sastāvā, kas atbalstīs politikas mīkstināšanu, taču tā nebūs tāda, kādu gaida Tramps.

Kopumā šobrīd Federālo Rezerves Sistēma un tās neatkarība diezgan nelokāmi pārdzīvo Trampa tvītu uzbrukumu. Kopš 2018. gada aprīļa prezidents ir publicējis desmitiem ierakstu, kritizējot centrālo banku, un pēdējos mēnešos šīs publikācijas ir kļuvušas biežākas.

Kopš 2018. gada novembra prognozes attiecībā uz ASV likmēm ir samazinājušās par 150 bāzes punktiem. Saskaņā ar neseno NBER pētījumu, katra tvīta vidējā īstermiņa ietekme pazemina likmju prognozes par 0,28 bāzes punktiem, kas nozīmē, ka visu tvītu kopējais efekts ir 10 bāzes punkti.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv