Vai tiešām eiro valūtai tik ļoti bail no Itālijas referenduma?

Treideri.lv | 29. novembris 2016 16:43
Vai tiešām eiro valūtai tik ļoti bail no Itālijas referenduma?

Investori vēl nav atguvušies no Lielbritānijas un ASV satricinājumiem un lūk, jau jāuztraucas par Itālijas un pat visas Eiropas Savienības likteni.

Investori uztraukušies, ka premjerministra Mateo Renci sakāve 4. decembra referendumā par konstitucionālo reformu pastiprinās politisko nestabilitāti valstī. Taču runāt par Itālijas izstāšanos no Eirozonas tomēr ir pāragri, par cik tam nepieciešams abu partiju politiskais atbalsts un to gatavība iet cauri sarežģītām birokrātiskām procedūrām.

Kāpēc tirgi tik ļoti norūpējušies?

Renci pats ierosināja šo referendumu un jau iepriekš apsolīja pamest amatu, ja balsojums būs viņam nelabvēlīgs. Viņa atstādināšana var izprovocēt pirmstermiņa vēlēšanas un nodrošināt papildus atbalstu populistiskajai kustībai “Piecas zvaigznes”. Šī partija kā reiz iestājas par referendumu attiecībā uz Itālijas dalību Eirozonā. Daži investori pat prognozē Eiropas Savienības izjukšanu, nemaz nerunājot par vienoto valūtu.

Mēs uzskatām, ka ES sabruks, savukārt Itālija izstāsies no Eirozonas. Vel pavisam nesen par to pat iedomāties nevarēja, taču zobrati jau griežas, riteņi ir iekustējušies”,

– apgalvo amerikāņu kompānijas SEI Investments Co. finanšu pārvaldnieks Džims Smigels.

Vai tiešām “Piecas zvaigznes” ir tiks strikti pret eiro?

Šī eiroskeptiķu partija rīko aktīvu kampaņu, lai sarīkotu referendumu par izstāšanos no valūtas savienības. Partijas līderis, parlamenta zemākās palātas viceprezidents, Luidži Di Majo paziņojis, ka, ja partija iegūs varu savās rokās, tā uzstās uz šāda referenduma rīkošanu. kaut gan šobrīd līdz galam nav skaidrs, ar ko konkrēti Di Majo vēlas aizstāt vienoto valūtu. Intervijā izdevumam Repubblica viņš paziņoja, ka viņš dod priekšroku divu līmeņu eiro vai nacionālajai valūtai.

Tad kāpēc investoru bažas tiek uzskatītas par nepamatotām?

Jo izstāšanās no Eirozonas prasa laiku un smagas pārrunas. Lielbritānija jau uz savas pieredzes sapratusi, ka pamest ES – daļēji vai pilnībā – nav nemaz tik vienkārši, kā sākotnēji varētu likties.

Fantāzijas par to, kā Itālija nākošajā dienā pēc referenduma vai tuvākajā laikā atteiksies no vienotās valūtas, ir pilnīgi nepamatotas”,

– skaidro analītiķis Itālijas Starptautisko politisko pētījumu institūtā Antonio Vilafranka. Pat, ja Renci demisionēs un tiks izsludinātas pirmstermiņa vēlēšanas, “Piecu zvaigžņu” panākumi būs atkarīgi no izmaiņām vēlēšanu sistēmā. Uzvarēt vēlēšanās ir tikai puse no visa, jo partijai, visdrīzāk, nāksies meklēt sabiedrotos, lai parlamentā iegūtu vairākumu. Un visbeidzot, pastāv arī juridiski šķēršļi.

Kas ir šie juridiskie šķēršļi?

Itālijas konstitūcija aizliedz lauzt starptautiskas vienošanās pēc referendumu rezultātiem, tādā veidā, pirms nodot šo jautājumu lemšanai referendumā, tomēr nāksies ieviest izmaiņas konstitūcijā. Tam būs nepieciešams 2/3 abu parlamenta palātu atbalsts un, iespējams, būs jārīko vēl viens referendums. Un pat ja itāļi nobalsos par izstāšanos, konstitucionālā tiesa šos rezultātus var atzīt par spēkā neesošiem.

Cik asi tirgus reaģēs uz ziņām par Itālijas izstāšanos no Eirozonas?

JPMorgan Chase & Co ekonomisti uzskata, ka pietiek jau ar vienu vienīgu politisko apņemšanos, lai izprovocētu vētrainu tirgus reakciju. Jebkura uzmanības vērta informācija par izstāšanos no valūtas savienības novedīs pie kapitāla bēgšanas un panikas tirgū, spiediens var būt tik spēcīgs, ka partijas, kas atbalstījušas izstāšanos, būs spiestas ātri mainīt savus plānus, uzskata bankas analītiķi.

Investori pirms 4. decembra referenduma jau ir saspringuši, baidoties no negatīvajām sekām. Bez eiro krituma par trim procentiem šajā mēnesī līdz 2015. gada marta minimumiem arī jāpiemin riski, kas saistīti ar 10-gadīgo obligāciju ienesīguma pieaugumu virs 2% pirmo reizi vairāk kā gada laikā.

Vai itāļi vēlas atteikties no eiro?

Spriežot pēc visa – ne pārāk. La Stampa publicējusi Masu informācijas līdzekļu izpētes sabiedrības un Intesa Sanpaolo SpA veiktās aptaujas rezultātus, kas liecina, ka tikai 15.2% iedzīvotāju vēlas izstāties no Eirozonas, bet 67.4% tic vienotajai valūtai.

Tātad nav par ko uztraukties?

Šobrīd mums ir zināmi tikai sākotnējie dati. Skaidrs ir vien tas, ka Renci sakāve novedīs pie politiska un ekonomiska haosa. Cik apjomīga? Atliek vienīgi minēt.

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv