Vai naftas cenas gaida sabrukums?

Treideri.lv | 16. augusts 2018 12:33
Vai naftas cenas gaida sabrukums?

Zem dolāra vērtības kāpuma spiediena, naftas cenas sarūk jau trešo dienu pēc kārtas. Pie vainas ir arī Saūda Arābijas piegāžu apjomi, kas ASV tirgū radījuši 1.5 gadu laikā augstāko pārprodukciju.

Trešdien Brent jēlnaftas cena atjaunoja aprīļa minimumus (70.3 dolāri par barelu), reaģējot uz ASV Enerģētikas ministrijas datiem, kas norāda uz strauju ieguves un importa pieaugumu.

Pagājušajā nedēļā ASV krātuvēs palikuši 6.8 miljoni barelu jau tā ar 98.1% jaudas strādājošajiem naftas pārstrādes uzņēmumiem nevajadzīgas naftas.

Piegādes no ārvalstīm no 8 miljoniem barelu diennaktī pieaugušas līdz 9.01 miljonam, galvenokārt pateicoties Saūda Arābijai, kura eksportu palielinājuši par trešo daļu – līdz 1.24 miljoniem barelu diennaktī.

Naftas tirgus atrodas uz spēcīgu svārstību sliekšņa, kas var nogremdēt kotācijas līdz pat 50 dolāriem par barelu, brīdina OPIS analītiķis Toms Kloza.

Cenas tuvākajās nedēļās vēl var augt naftas deficīta dēļ Kušingā, kur naftas rezerves kopš gada sākuma sarukušas trīs reizes un atrodas kopš 2014. gada zemākajā līmenī, norāda Kloza, taču tuvāk novembrim tirgus strauji dosies lejup.

Uz to, pēc viņas teiktā, ir vērsta Donalda Trampa administrācijas politika – kā ārējā, tā iekšējā.

Pēc tam, kad Tramps pieprasīja no OPEC nekavējoties samazināt naftas cenas, savukārt kongress virzīja likumprojektu, kas ļauj sodīt par karteļu manipulācijām naftas tirgū, Saūda Arābija daļēji apturēja darījumu ar Krieviju par tirgus stabilizāciju, palielināja naftas urbšanu līdz 4 gadu rekorda līmenim un 2 mēnešus pēc kārtas mazināja cenas savām jēlnaftas markām.

Teorētiski Er-Rijāda spēj eksportēt līdz 15 miljoniem barelu diennaktī – tāda ir jau uzbūvēto ostas termināļu jauda, norāda Citi izejvielu stratēģis Eds Morss. Tirgus nenovērtē ieguves un tehnoloģiju attīstības potenciālu, kas pasaules ieguves vietu atdevi palielinās par 2 miljoniem barelu dienā un Brent cenas gada laikā var nodzīt līdz 45 dolāriem, piebilst eksperts.

Lai samazinātu benzīna cenas līdz kongresa vēlēšanām novembrī, papildus Saūda Arābijas piegādēm Tramps plāno iegūt vēl valsts naftu no stratēģiskajām rezervēm – tās pārdošanu viņš uzticējis izstrādāt savai administrācijai.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv