Vai koronavīruss spēs iedragāt tirgus?

Treideri.lv | 27. janvāris 2020 16:05
Vai koronavīruss spēs iedragāt tirgus?

Investori nobažījušies, ka nāvējošais vīruss var vājināt pasaules ekonomikas izaugsmi un pastiprināt volatilitāti.

2018. gada februārī tirgi saskārās ar volatilitāti, kas attālināja Volstrītu no rekorda augstumiem, tādēļ daži pat sāka saukt to par “vīrusu”. Gandrīz divus gadus vēlāk, kad amerikāņu akcijas atkal ir sasniegušas virsotni, investori uzdod jautājumu – vai īsts vīruss spēs satricināt tirgus?

Optimisti var paziņot par tirgus “baiļu indikatora” – CBOE vai Vix volatilitātes indeksa – relatīvo noturību. Šis rādītājs atspoguļo īstermiņa S&P500 opciju iegādes vērtību. Šogad indekss izvairījās no saasinātās spriedzes ASV un Irānas attiecībās. Tomēr globālās pandēmijas nelabvēlīgās sekas var ietekmēt vienu no faktoriem, kam tomēr izdosies izkustināt volatilitātes indeksus, – šis faktors ir ekonomiskās izaugsmes prognozes.

Straujā attiecību deeskalācija starp Vašingtonu un Teherānu mazinājusi bažas par negatīvajām sekām pasaules ekonomikas izaugsmei naftas cenu pieauguma dēļ. Rezultātā Vix indekss sasniedza gandrīz divu mēnešu minimumu, radot priekšnoteikumus amerikāņu akciju rekorda kāpumam turpmākajās sesijās.

Arī konflikta uzliesmojums Tuvajos Austrumos nespēja pārtraukt trīs mēnešu ciklu, kura laikā S&P 500 slēgšanas cena abos virzienos nobīdījās par mazāk nekā 1%. Šis ir viens no garākajiem šādiem periodiem pēdējā pusgadsimta laikā.

Miers pārņēma ne tikai akciju tirgus. Pirmdien JPMorgan Global FX volatility volatilitātes indekss sasniedza rekordu minimumu, savukārt pagājušajā nedēļā Bank of America obligāciju svārstību indekss sasniedzis zemāko līmeni astoņos mēnešos.

Tikmēr investīciju līmeņa kredītu-defoltu svopu spredi, kas atspoguļo paredzamos riskus, ka uzņēmumi ar augstāku reitingu nespēs samaksāt procentus, ir sasnieguši pēdējo gadu minimumu.

Svārstības var pieaugt

“Ja kādu iemeslu dēļ izaugsmes samazināšanās būs ievērojamāka, piemēram, neefektīvas nodokļu politikas vai globālās spriedzes izlādes mainīgu panākumu dēļ, es domāju, ka svārstības būs spēcīgākas. Tas ir galvenais faktors”, – uzskata AlphaSimplex Group galvenā stratēģe pētījumu nozarē Ketrina Kaminska.

Koronavīrusa uzliesmojums Ķīnā var izraisīt šādu samazinājumu. Vīruss izplatījies vairākās Āzijas valstīs un pat Francijā un ASV. Analītiķi jau atceras pneimonijas ietekmi 2003. gadā uz Āzijas ekonomiku, jo īpaši patēriņa izdevumiem.

Goldman Sachs ekonomisti norāda, ka negatīva vīrusu uzliesmojumu ietekme uz izaugsmi un aktīvu vērtību parasti tiek dzēsta dažu mēnešu laikā. Taču diez vai investori priecāsies par ekonomiskajiem satricinājumiem tajā brīdī, kad viņi gaida izaugsmes paātrinājumu.

Pieplūdumi akciju kapitāla fondos, kuri parasti ir cieši saistīti ar globālo izaugsmi, strauji pieauguši kopš oktobra beigām. Saskaņā ar Deutsche Bank datiem, šajā periodā investori ETF un savstarpējos fondos kopumā ieguldījuši $66 miljardus, kompensējot kapitāla aizplūšanu iepriekšējos 10 mēnešos.

Lielāko daļu 2019. gada investori bija satraukti par izaugsmes perspektīvām, īpaši vasarā, kad volatilitāte sasniedza gada maksimumu.

Tirgus spēja atgūties. Taču analītiķi uzskata, ka nepietiekami spēcīgi dati var iedragāt atdzimušo optimismu.

“Cilvēki akcijām pieķērušies daudz spēcīgāk, nekā paredz vēsturiskā norma, un tas brīdī, kad izaugsme vēl nav sākusies”, – norāda Deutsche Bank stratēģis Parags Tate.

Ieturētā tirgus reakcija uz nesenajiem ģeopolitiskajiem riskiem saistīta arī ar centrālo banku rīcību. Pastāvīgais atbalsts no viņu puses uz zemāku procentu likmju un aktīvu pirkšanas programmu rēķina tiek uzskatīts par galveno iemeslu, kas veicināja volatilitātes ierobežošanu.

Vai tirgum izdosies saglabāt mieru?

Spriežot pēc tīrajām īsajām Vix indeksa pozīcijām, kuras aprēķina Preču nākotnes līgumu tirdzniecības komisija, tieši tāpēc hedžfondi joprojām izdara likmes uz to, ka akciju tirgos saglabāsies miers.
2017. gada nogalē šādas tīrās īsas pozīcijas sasniedza rekordaugstas vērtības, taču pēc pāris mēnešiem vairāku Vix piesaistītu fondu sabrukuma izraisītie satricinājumi izprovocēja strauju korekciju.

Pirms diviem mēnešiem Vx tīrās īsās pozīcijas sasniedza jaunu rekordu, jo hedžfondi veikuši lielas likmes pret volatilitātes pieaugumu, kaut gan kopš novembra vidus pozīcijas samazinājās.

Šāds bezrūpīgs pozicionējums saistīts ar sekojošu problēmu: ja tirgū valda satraukums, spēcīgas izpārdošanas varbūtība pieaug. Ņemot vērā būtisku ikdienas svārstību trūkumu kopš oktobra vidus, kad ASV piekrita ierobežotam tirdzniecības darījumam ar Ķīnu, jebkuri notikumi, kas patiesi var traucēt mieru, var izvest investorus no līdzsvara.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv