Vai koronavīruss izraisīs sabrukumu pasaules akciju tirgos?

Treideri.lv | 2. marts 2020 16:45
Vai koronavīruss izraisīs sabrukumu pasaules akciju tirgos?

Līdz šim nezināma veida pneimonijas epidēmija, kas sākās 2019. gada nogalē Ķīnas provincē Uhaņā, sākotnēji lika domāt kā par reģionāla rakstura problēmu. Problēmu, kas tā vien šķiet esam tālu no pasaules ekonomikas lielvarām un investīciju centriem. Tomēr straujā infekcijas izplatīšanās ārpus Ķīnas robežām kā arī arvien pieaugošais inficēto cilvēku skaits un augstais mirstības līmenis, lika mediķiem sarosīties un atzīt faktu, ka cilvēce ir jaunas globālās pandēmijas priekšā. Šā gada 30.janvārī Pasaules Veselības organizācijas ārkārtas situāciju komitejas tikšanās laikā, jaunā koronavīrusa uzliesmojums tika atzīts par globālu satraukumu veselības aprūpes jomā.

Līdz februāra beigām pandēmija jau ir konstatēta praktiski visos pasaules kontinentos. Ķīnā ar vīrusu inficēto skaits ir pietuvojies 80 000 cilvēku atzīmei, Dienvidkorejā inficēto cilvēku skaits ir pārspējis 1000 cilvēku atzīmi, savukārt Itālijā, Japānā un Irānā inficēto skaits ir mērāms simtos. Dramatiska situācija izvērtās uz kruīza kuģa “Diamond Princess”, kurš pietauvojās Japānas pilsētā Jokohamā, kā rezultātā nepārdomātas karantīnas rezultātā no Japānas varas iestāžu puses, ar jauno koronavīrusu inficējās katrs piektais no 3700 kuģa pasažieriem.

Spēcīgu triecienu no jaunā koronavīrusa ir saņēmis un izjūt arī reālais ekonomikas sektors. Smagākais trieciens neapšaubāmi pienākas Ķīnas ekonomikai, kur cīņā pret epidēmiju tika aizvērti tūkstošiem uzņēmumu, bet ar nepilnu kapacitāti vēl joprojām darbojas simtiem tūkstošu.

Neapšaubāmi Ķīnas ekonomikas loma un plašā integrēšanās pasaules ekonomiskajos procesos, aktivizējoties pandēmijas uzliesmojumam ārpus valsts robežām, ir atstājusi nozīmīgu ietekmi uz citu valstu ekonomikām un tajās notiekošajiem procesiem. Lidojumu un ceļojuma braucienu atcelšana, satiksmes un loģistikas traucējumi komplektējošo izejmateriālu piegādēm, ražošanas līniju apturēšana un pakalpojumu sniegšanas pārtraukšana, kultūras un sporta pasākumu pārcelšana ir pārņēmusi visu pasauli, bailēs par vēl agresīvāku infekcijas izplatīšanos. Kā rezultātā, pandēmijas ietekmē vairums lielo starptautisko kompāniju ir spiestas mainīt to darbības plānus un pārskatīt finanšu prognozes.

Tomēr interesants ir novērojums, kas saistās ar virtuālo ekonomiku un proti fondu tirgiem. Līdz pat pēdējam brīdim tie ignorēja notikumus saistībā ar straujo vīrusa izplatīšanos, kam izņēmums vienīgi bija Ķīnas akciju tirgus, kas atgriežoties no jaunā gada brīvdienām 3.februārī piedzīvoja strauju vērtības kritumu par 10%. Neskatoties uz to, lielākais vairums vadošo kapitāla tirgu pasaulē, turpināja baudīt 2019.gada tirgos valdošo pozitīvo pacēlumu un eiforiju.

Aizvadītais 2019.gads nepārprotami bija viens no veiksmīgākajiem pasaules akciju tirgos kopš 2008.gada finanšu krīzes un tam sekojošās straujās tirgus lejupslīdes. Vairums vadošie fondu tirgus indeksi pasaulē 2019.gadu noslēdza ar kāpumu par vairāk nekā 20%. Savukārt ASV tehnoloģisko kompāniju indekss NASDAQ, 2019.gadā palielinājās pat par 35%.

Tomēr satraucošs fakts ir tas, kad šādam izteiktam tirgus kāpumam aizvadītajā gadā nebija īsti fundamentālu iemeslu. Pasaules ekonomika 2019.gadā pieauga tikai par 2.9% salīdzinājumā ar 3.6% kāpumu 2018.gadā, kas ir viens no zemākajiem ekonomikas pieauguma tempiem kopš finanšu krīzes 2008 – 2009 gadā.

Vairums tehniskās analīzes rādītāju norāda uz nepamatoti augstām akciju tirgus cenām. Tā piemēram, P/E koeficients (attiecība starp akciju tirgus cenu un peļņu uz akciju) šobrīd vairumam attīstīto valstu fondu tirgus indeksu atrodas ievērojami augstāk par vidējo statistisko līmeni. Salīdzinājumam, P/E koeficients ASV akciju tirgus indeksam S&P500 sastāda 20.5, kas ir par ceturto daļu augstāk nekā indeksa vidējais rādītājs un ievērojami augstāk par S&P500 indeksa sasniegto maksimālo vērtību 2007.gadā, kas tolaik atradās pie 17.5 atzīmes.

Lai gan akciju cenas atrodas tālu, lai spriestu par cenu burbuli – pārvērtētām akciju cenām tirgū, jaunas un daudz spēcīgāk izteiktas lejupvērstas tirgus tendences rašanās varbūtība ir pietiekami argumentēta un augsta. Atgādināsim, ka 2017.gads, līdzīgi bija izteikti pozitīvs globālajiem akciju tirgiem, kam sekoja ievērojams kritums 2018.gadā.

Vai 2020.gadā piedzīvosim 2018.gada notikumus, parādīs laiks. Akciju cenu volatilitāte (svārstības) pasaules tirgos, pēdējos gados ir ievērojami palielinājusies. Tas savukārt liecina tikai par to, ka kopējā nenoteiktība un nestabilitāte, kas valda finanšu tirgos, parādoties nopietniem negatīviem notikumiem, neizslēdz vēl agresīvāku cenu kritumu, kas varētu līdzināties 2008.gadā piedzīvotajam. Jāpiebilst, ka šādas krīzes perioda cenu korekcijas pasaules akciju tirgos ir novērojamas reizi desmit gados.

Iepriekšējie, būtiskākie tirgus cenu kritumi tika piedzīvoti 1990.,2000. – 2002.kā arī 2007. – 2009.gados. Jāteic gan, ka laika ziņā, mūsdienu fondu tirgus šādiem pavērsieniem ir pietiekami nobriedis un ir gatavs straujām cenu kustībām. Nevar noliegt, ka par katalizatoru tādam notikumu scenārijam var izrādīties arī jaunais koronavīruss. Izteikti spēcīgs cenu kritums globālajos kapitāla tirgos norisinājās 24. un 27. februārī. Kā rezultātā, laika periodā no 20. līdz 27.februārim globālie akciju tirgus indeksi ir zaudējuši 8 – 12% savas kapitalizācijas, tādējādi “noēdot” visu iepriekšējo piecu mēnešu pozitīvo kāpumu. Un gadījumā, ja situāciju ar jauno koronavīrusu neizdosies stabilizēt jau tuvākajā laikā, nav izslēgts, kad tieši šis notikums kalpos par katalizatoru, ko spekulanti varētu izmantoto kā pietiekami argumentētu iemeslu, lai uzsāktu jaudīgu pārdošanas stratēģiju globālajos.

Kā rezultātā pasaules fondu tirgus kapitalizācija var zaudēt no 20% līdz 40% un pesimistiskākajos scenārijos pat līdz 50%. Savukārt finanšu plūsmām meklējot drošu patvērumu zelta aktīvos, ASV dolāros un ASV valdības obligācijās, pēc kuriem nenoteiktības brīžos acīmredzami interese palielinās.

Leonīds Aļšanskis, Dr. Math., Finanšu tirgus vecākais analītiķis Renesource Capital AS IBS

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv