Admiral Markets

Vai ASV ir pa spēkam “uzspridzināt” Krievijas finanšu sektoru?

Treideri.lv | 10. augusts 2018 15:58
Vai ASV ir pa spēkam “uzspridzināt” Krievijas finanšu sektoru?

Pēdējā laikā politiskā spriedze starp ASV un Krieviju pieaug ar katru dienu. ASV ir nopietni noskaitusies uz Krieviju par tās iespējamo iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās, kā arī Skripaļa saindēšanas gadījumu Lielbritānijā. Ja līdz šim Krievija diezgan veiksmīgi tika galā ar ASV sankcijām, tad jaunākās iespējamās sankcijas var atstāt katastrofālu ietekmi uz Krieviju un tās finanšu sektoru. 

Kā jau iepriekš tika ziņots, tad Krievija gandrīz pilnībā izpārdeva savus ieguldījumus ASV parādzīmēs. Acīmredzams, ka bez tirgus konjuktūras, kura tiešām daudziem liek veikt darījumus, cerot uz ASV obligāciju cenu kritumu un ienesīguma pieaugumu, bija arī citi iemesli, kas likuši Krievijai steigā pārdot ASV valsts kases vērtspapīrus.

Iespējams, jau tad sākās gatavošanās pašam nelabvēlīgākajam scenārijam savstarpējās attiecībās ar Savienotajām Valstīm. Vienlaicīgi ar obligāciju pārdošanu Krievija kā gatavības elementu demonstrēja arī raķetes, zemūdenes un jaunus lāzerieročus.

Taču galvenais, pats grūtākais jautājums joprojām bija attiecību monetārā daļa: ko darīt, ja ASV valdība veiks smagāko triecienu Krievijas finansēm – sāks iesaldēt Krievijas banku aktīvus un operācijas dolāros? Šī brīža apstākļos Krievijas ekonomikā tieši šis solis finanšu sistēmai ir pats sāpīgākais. Pat sankcijas pret valsts obligācijām uz šī fona izskatās pēc sīkām nepatikšanām. Šādai notikumu attīstībai maz kurš ticēja.

Un lūk, ASV Kongresā atrodas likumprojekts, kuru iniciējuši gan demokrāti, gan republikāņi, kurā melns uz balta rakstīts par Krievijas septiņu lielāko banku aktīvu iesaldēšanu, operāciju aizliegumu dolāros un visu kontu bloķēšanu. Tā pat nav atslēgšana no SWIFT, bet gan pilnīga dolāru kustības bloķēšana Krievijas bankām un, kas vēl svarīgāk, šo banku klientiem, kompānijā un iedzīvotājiem.

Dažādu ekonomistu, finansistu un analītiķu viedoklis par iespējamo turpmāko scenāriju kardināli atšķiras. Teletrade galvenais ekonomists O. Bogdanovs uzskata, ka Krievijas valdība vēl joprojām netic ļaunākajam scenārijam un arī nav tam gatava.

Izliekas, ka nekas nenotiek. Finanšu ministrija turpina tirgū ņemt dolārus. Kāpēc? Priekš kam? Kur viņi liks iegādātos dolārus? Varbūt mainīs uz eiro? Kas notiks ar kompānijām, kuras veic starptautisku tirdzniecību dolāros? Vai finanšu ministrijai un CB ir plāns šādam gadījumam? Vēl variants – ASV iesaldē Krievijas CB korespondences kontu. Kam tad jūs dolāru rezerves uzkrājat? Jāatbild ir uz visiem šiem jautājumiem, un jo ātrāk, jo labāk”.

Savukārt ING bankas attīstības valstu analītiķis T. Fam pauž pretēju viedokli: “Krievijas aktīvi, tāpat kā Turcijas, tuvākajās dienās visdrīzāk joprojām atradīsies zem spiediena. Taču es neprognozēju tādas pārdošanās, kā 2014. gada otrajā pusē. Toreiz situācija atšķīrās arī ar strauju naftas cenu kritumu. Šī brīža Krievijas riska izpārdošana drīzāk ir ierobežota, un radīs iespējas pirkšanas darījumiem, gaidot ASV likumprojekta mīkstināšanu tā pieņemšanas procesā. Lai sāktu pirkt, nepieciešams, lai ar sankcijām saistītā volatilitāte pieklust”.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv