Vai ASV centieni nogremdēt Huawei neradīs lielākus zaudējumus pašai Amerikai?

Treideri.lv | 27. maijs 2020 16:54
Vai ASV centieni nogremdēt Huawei neradīs lielākus zaudējumus pašai Amerikai?

Jauna konflikta saasināšanās augsto tehnoloģiju sfērā atklājusi Savienoto Valstu ietekmes robežas.

Ja ar pirmo reizi neizdevās, mēģini vēlreiz. Pirms gada Amerika aizliedza saviem augsto tehnoloģiju uzņēmumiem tirgot Ķīnas viedtālruņu un mobilā tīkla infrastruktūras ražotāja Huawei produkciju. ASV amatpersonas noraizējušās, ka uz Huawei bāzētie telefonu tīkli palīdzēs ķīniešiem izspiegot visus pēc kārtas (pats uzņēmums, protams, to noliedz).

Turklāt ASV pēkšņi uztraucas, ka Ķīna tās tehniski apsteigs. Taču ar embargo vārdos viss izrādījās vienkāršs, bet realitātē sarežģīts. ASV uzņēmumi atrada nepilnības likumos un turpināja piegādāt Huawei detaļas no savām aizjūras rūpnīcām. Ķīnas firmu ieņēmumi 2019. gadā pieauga par 19% līdz USD 123 miljardiem. Pateicoties krājumu veidošanas stratēģijai, Ķīnas gigants ir palielinājis pirkumus no ASV piegādātājiem. Pēdējā gada laikā tie pieauga par 70% līdz USD 19 miljardiem.

Amerika nepadodas un maina taktiku

15. maijā Vašingtona paziņoja par jauniem noteikumiem, kas vērsti uz Huawei pašu mikroshēmām, kuras tiek izmantotas daudzos uzņēmuma izstrādājumos. Ierobežojumi skars rūpnīcas, kas ņem šīs mikroshēmas un pārvērš tās par strādājošiem risinājumiem. Piemēram, TSMC Taivānā un SMIC Ķīnā. Jo īpaši jaunajos noteikumos noteikts, ka Huawei produktu ražošanā nevar izmantot nekādus amerikāņu instrumentus.

Ņemot vērā, ka visi lielākie mikroshēmu ražotāji izmanto kādu amerikāņu aprīkojumu, štati šādā veidā cer pilnībā paralizēt Huawei. Ķīnas gigants nosodījis “postošo” lēmumu, kas “apdraud visu nozari visā pasaulē”.

Mikroshēma ir amerikāņu izgudrojums. Bet ražošana jau sen ir izplatījusies visā pasaulē. Mūsdienās ducis lielāko pusvadītāju ražotāju tikai 27% peļņas gūst no pārdošanas apjomiem ASV. Un tikai 20% no to ražošanas jaudām atrodas Savienotajās Valstīs.

Huawei, mainot piegādātājus, ir izvairījies no ASV sankciju pirmā bloka vissliktākajām sekām. Tagad tā iepērkas rūpnīcās, kas atrodas citos reģionos. Jaunie pasākumi ir vērsti uz šauru diapazonu: Amerikas mikroshēmu uzņēmumu grupu, kuru produktiem nav analogu.

Tirgi izvairās no riskiem

Huawei paziņojusi, ka uz spēles ir likta izdzīvošana. Tirgi gan ir optimistiskāki. Honkongā tirgoto obligāciju vērtība kritusies vien nedaudz. Visu pagājušo gadu uzņēmums taupīja naudu un veica uzkrājumus. Tagad nāksies meklēt jaunus veidus, kā apiet kārtējos aizliegumus.

Par prioritāti tagad kļūs Ķīnas ilgtermiņa projekts, lai izveidotu savu mikroshēmu ražošanas nozari, kuras nozīmīga sastāvdaļa ir Huawei. Ķīnas lielākais mikroshēmu ražotājs 15. maijā paziņoja, ka ir piesaistījis 2 miljardus dolāru no valdības investoriem, lai sešas reizes palielinātu ražošanas jaudu valstī.

Šī epizode nepaliks nepamanīta augsto tehnoloģiju nozarei. Ķīna var radīt kārtējo triecienu ASV tehnoloģiju firmām, kas pelna naudu kontinentālajā daļā, ieskaitot Apple. Un, lai gan Amerika un Ķīna strauji virzās uz auksto karu, tehnoloģiju firmas, kas atrodas starp abām valstīm, meklē iespēju izdabāt abām pusēm.

TSMC paziņojusi, ka tā Arizonā uzcels 12 miljardu dolāru vērtu mikroshēmu rūpnīcu. Četras dienas vēlāk ķīniešu sociālo mediju gigants ByteDance paziņoja, ka ir iecēlis Disneja izpilddirektoru Kevinu Majeru par savas populārākās lietotnes TikTok vadītāju. Iespējams, ka vadošajā pozīcijā esošais amerikānis novērsīs Vašingtonas bailes par ķīniešu lietojumprogrammu, kas instalēta miljoniem amerikāņu viedtālruņos.

Par spīti ienaidniekiem

Ir skaidrs, ka tehnoloģiskā kara dēļ rūpniecība būs mazāk efektīva. Taču jautājums ir: vai Amerika nepasliktinās savu dominējošo stāvokli, tik agresīvi izmantojot savas tehnoloģiskās priekšrocības, kas daļēji nodrošināja tās pārākumu.

Neviens nezina, cik nozīmīgas ir amerikāņu mikroshēmu ražošanas tehnoloģijas. Neviens nezina, jo nebija vajadzības to uzzināt. Daudzas valdības baidās no Ķīnas pieaugošās varas. Taču tajā pašā laikā tos kaitina arī Amerikas politika, kas diktē uzņēmumiem, ar ko veikt darījumus. Tie pat var nolemt, ka ir vērts mēģināt izvairīties no ierobežojumiem, boikotējot amerikāņu piegādātājus.

Precedenti jau ir bijuši. Aviācijas un kosmosa rūpniecība ir vēl viens augsto tehnoloģiju bizness, kuru Amerika greizsirdīgi sargā. Problēmas ar drakonisku eksporta noteikumu ievērošanu ir novedušas pie marķējuma “bez ITAR”, kas vietējā žargonā nozīmē, ka produkti nesatur amerikāņu tehnoloģijas, ir kļuvušas par konkurences priekšrocību. Amerikāņu puses atbalstītāji uzskata, ka iespēja iedragāt Huawei un palēnināt Ķīnas tehnoloģisko attīstību ir tāda ilgtermiņa riska vērta.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv