Vācija vēlas sagraut ASV finanšu sistēmas monopolu

Treideri.lv | 23. augusts 2018 09:54
Vācija vēlas sagraut ASV finanšu sistēmas monopolu

Vācijas ārlietu ministrs Haiko Mas (Heiko Maas) apšauba ASV globālās maksājumu infrastruktūras monopolstāvokļa saglabāšanas lietderību un aicina izveidot jaunu no Amerikas neatkarīgu maksājumu sistēmu, kura ļaus Briselei veikt starptautiskos maksājumus neņemot vērā Vašingtonu un tādā veidā glābt kodol-darījumu starp Rietumiem un Irānu.

Eiropai nevajadzētu ļaut ASV kāpt mums uz galvas un kaitēt mums. Šī iemesla dēļ ir svarīgi nostiprināt Eiropas autonomiju, radot no ASV neatkarīgus maksājumu kanālus, ieskaitot Eiropas valūtu fondu un neatkarīgu SWIFT-sistēmu”,

– otrdien Mas norādījis Vācijas laikrakstā Handelsblatt, piebilstot, ka šī brīža vienošanās ir daudz labāka nekā visiem Tuvajiem Austrumiem draudošā sprādzienbīstamā krīze.

Citiem vārdiem sakot, Eiropa vairs nevēlas būt vasalis ASV monopola stāvoklī attiecībā uz globālajiem maksājumiem un aktīvi strādās pie savas SWIFT-sistēmas radīšanas, kura nepakļausies jebkurai Vašingtonas iegribai.

Beļģijā bāzējošā globālā maksājumu sistēma SWIFT ļauj finanšu iestādēm visā pasaulē nosūtīt un saņemt informāciju par finanšu operācijām. Sistēmas vadība apgalvo, ka SWIFT ir politiski neitrāla un neatkarīga, kaut gan iepriekš tā tika izmantota transakciju bloķēšanai un ASV sankciju ievērošanas nodrošināšanai pret dažādām valstīm, pirmkārt jau Irānu.

Pēc Berlīnē bāzētā Globālās valstu politikas institūta direktora Torstena Bennera teiktā, Masa paziņojums ir spēcīgākais aicinājums ES kļūt neatkarīgai no ASV finanšu un valūtu jautājumos.

Vācijas ārlietu ministra raksts liecina par dilemmas mērogu, kuras priekšā atrodas visi Eiropas politiķi laikā, kad viņi visiem spēkiem cenšas glābt darījumu ar Irānu, pārvarot Trampa ieviesto sankciju sekas.

Vēl vasarā ES apsolīja aizsargāt Eiropas uzņēmējus no Vašingtonas karteļa pasākumiem, taču tas Eiropas kompānijas nespēja pārliecināt, tās tomēr vairāk uztraucas par piekļuves saglabāšanu peļņu nesošajam ASV tirgum, nekā par Irānas pieticīgajām iespējām.

Arī SWIFT visdrīzāk cietīs: ja sistēma neiegūs izņēmuma tiesības attiecībā uz sankcijām, ASV pieprasīs novembra sākumā atslēgt Irānas bankas no maksājumu sistēmas, pretējā gadījumā var tikt veikti pretpasākumi.

Masa brīdinājums par ASV dominanci globālajos maksājumos saistīts arī ar straujo attiecību pasliktināšanos Vācijas un ASV starpā pēdējā laikā. Vēl ne tik sen Tramps aizrādīja Berlīnei par lielo tirdzniecības bilances proficītu, salīdzinoši zemajiem militārajiem izdevumiem un “Nordstream 2” atbalstu.

Savukārt Berlīne neslēpa savu neapmierinātību saistībā ar Trampa izstāšanos no vienošanās ar Irānu un Parīzes klimata līguma, kā arī muitas nodevu ieviešanu Eiropas tēraudam un alumīnijam. Tāpat vācieši apšauba ASV uzticību NATO.

Galvenais secinājums: Eiropa ir nogurusi no Vašingtonas neparedzamās uzvedības un plāno sniegt atbildes triecienu ASV visjūtīgākajā vietā – finansēs.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv