Ukrainas parāds par gāzi uzblīdis līdz 3,51 miljardam dolāru

Treideri.lv | 8. maijs 2014 08:06
Ukrainas parāds par gāzi uzblīdis līdz 3,51 miljardam dolāru

Jaunā gāzes krīze jau liekas realitāte – “Ukrainas Naftogaz” noteiktajā laikā (līdz 7. maijam ieskaitot) nav veikusi aprīļa piegāžu apmaksu. Ukrainas ieilgušais parāds par Krievijas gāzi pieaudzis līdz 3,508 miljardiem ASV dolāru, trešdienas vakarā žurnālistiem paziņojis “Gazprom” oficiālais pārstāvis Sergejs Kuprijanovs.

Krievijas puse jau iepriekš brīdināja, ka no 1. jūnija gāzes piegāde Ukrainai tiks veikta ar priekšapmaksu, ja laicīgi netiks veikts maksājums par aprīli. Šī brīža situācijā ar pārtrauktajiem maksājumiem no “Naftogaz” puses tas var nozīmēt gāzes piegādes pārtraukšanu Ukrainas patērētājiem. Tāpat kā iepriekšējos gados, tas apdraud arī gāzes tranzītu caur Ukrainu.

Taču par galīgo lēmumu par par priekšapmaksu varēs runāt vien 16. maijā, kad “Gazprom” var piestādīt avansa rēķinu “Naftogaz” par jūniju.

Pie tam, Ukraina nesteidzas nomaksāt parādu – Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks trešdien vēlreiz paziņojis, ka Ukraina ir gatava pilnībā dzēst gāzes parādu 10 dienu laikā pēc tam, kad “Gazprom” piekritīs atgriezties pie cenas – 268 dolāri par 1000 gāzes kubikmetriem un parakstīs attiecīgu vienošanos.

Eiropas un Ukrainas gāzes kompānijas jau pastiprināti gatavojas nākotnes sarežģījumiem, aktīvi atjaunojot gāzes rezerves pazemes krātuvēs.

Kā iepriekš ziņots, no 2014. gada aprīļa Krievija paaugstināja gāzes cenu Ukrainai no 268,5 līdz 485,5 dolāriem par 1000 m3, galvenokārt, pieaugošā parāda dēļ, savukārt Ukrainas puse atbildēja, ka tik augstu cenu vispār nemaksās.

Ukrainas valdība vairākkārt paziņojusi, ka gatava īsā laikā dzēst parādu Krievijai par gāzes piegādi ar noteikumu, ka tiek saglabātas atlaides, par cik trūkst tirgus faktoru šī gada pirmā ceturkšņa gāzes cenas paaugstināšanai.

“Ukrainas Naftogaz” vadītājs Andrejs Koboļevs uzsvēra, ka Ukraina apturējusi norēķinus par Krievijas gāzi uz pārrunu laiku par atlaižu saglabāšanu, par kuru atcelšanu vienpusīgi paziņoja “Gazprom”. Pēc A.Koboļeva teiktā, ne “Ukrainas Naftogaz”, ne “Gazprom” nekad nav ziņojuši, ka cena, kas bija spēkā pirmajā ceturksnī, būtu “politiska”, tāpēc trūkst tirgus faktoru, kas pamatotu cenu paaugstināšanas nepieciešamību.

“Ukrainas Naftogaz” aprīlī importēja 2,66 miljardus m3 Krievijas gāzes. Pie cenas 268,5 dolāri, tās vērtība ir ap 700 miljoniem dolāru, savukārt, pie cenas 485,5 dolāru, tie jau ir 1,3 miljardi dolāru.

Krievijas Enerģētikas ministrijas, Ukrainas Enerģētikas un ogļrūpniecības ministrijas un Eiropas Komisijas pārstāvji 12. maijā Briselē saskaņos pārrunu otrās kārtas datumu, vietu un kārtību, lai risinātu krīzes situāciju saistībā ar Ukrainas parādu Krievijai par gāzes piegādēm.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv