Turcija piekāpjas jautājumā par liru tirdzniecības aizliegumu virknei banku

Treideri.lv | 11. maijs 2020 17:42
Turcija piekāpjas jautājumā par liru tirdzniecības aizliegumu virknei banku

Spekulanti nesteidzas atjaunot nacionālās valūtas pārdošanu, taču eksperti uzskata, ka kritums ir tikai laika jautājums.

Tirgus noignorēja Turcijas banku regulatora BDDK lēmumu atcelt aizliegumu liras tirdzniecībai, kas pagājušajā nedēļā tika ieviests attiecībā pret Citigroup, BNP Paribas un UBS, kad Turcijas liras kurss sasniedza jaunu rekorda minimumu, savukārt valsts medijos parādījās paziņojums, ka nenoskaidroti finanšu institūti organizē uzbrukumus lirai un manipulē ar tās kursu.

Vakar BDDK paziņoja par gatavību noņemt aizliegumu, ja minētās bankas izpildīs savas saistības attiecībā pret Turcijas kreditoriem, taču regulators lika saprast, ka šāds lēmums nenozīmē izmeklēšanas beigas.

Rezultātā ziņas par prasību izpildi no banku puses un aizlieguma atcelšanu vērā ņemamu pozitīvu iespaidu uz USDTRY tā arī neatstāja – spekulanti labprātāk demonstrē piesardzību, ņemot vērā valdības izlēmību ierobežot spiedienu uz nacionālo valūtu.

Taču eksperti atgādina, ka noturīgs Turcijas liras kursa kritums nebūt nav spekulantu rīcības sekas, bet gan atspoguļo nelabvēlīgus fundamentālos faktorus. Strukturālās problēmas ekonomikā un būtisku ekonomiskās politikas izmaiņu trūkums paredz, ka liras kritums ir virziens ar mazāko pretestību. Savukārt koronavīrusa pandēmijas radītais trieciens situāciju tikai pasliktināja.

Šāds viedoklis valda arī TDS analītiķu aprindās – viņi norāda uz to, ka centrālās bankas zelta-valūtu rezervju “sadedzināšana” tikai ierobežo liras lejupslīdes tempus un vienkārši atliek neizbēgamo kritumu, turklāt būtiski pasliktinot valsts finanšu pozīciju.

Kā lirai negatīva disbalansa pierādījumu viņi min Turcijas un ASV atšķirīgo inflācijas līmeni, kas pēdējo gadu laikā vidēji ir ne mazāks par 8%.

Bez optimisma uz nākotni raugās arī Rabobank stratēģi, kas arī norāda uz CB sarūkošajām rezervēm un brīdina, ka agri vai vēlu centrālā banka būs spiesta kapitulēt. “Finanšu tirgu vēsture ir pilna piemēru, kad tirgus oficiālajām personām pierādījis, ka to pārliecība par spēju aizstāvēt nacionālo valūtu ir maldinoša”, – norāda Rabobank.

Stratēģi uzskata, ka racionālākais un tirgiem draudzīgākais solis būtu lēmums par brīvi peldošu liras kursu un atteikšanos no regulārām intervencēm. Taču, lai nepieļautu USDTRY strauju pieaugumu līdz 10 un pat augstāk, valdībai nāktos veikt dziļas strukturālas reformas SVF uzraudzībā.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv