Tramps spēcīgo dolāru novedis līdz kraujas malai

Treideri.lv | 27. augusts 2018 13:52
Tramps spēcīgo dolāru novedis līdz kraujas malai

Kopš gada sākuma pakāpjoties par vairāk kā 8%, ASV dolārs tuvojas jau vairākus gadu desmitus neredzētiem augstumiem, savukārt tirgus indikatori liecina par turpmāku amerikāņu valūtas nostiprināšanos tuvākajos mēnešos.

Taču, kā savā rakstā norāda Kalifornijas Universitātes starptautiskās politiskās ekonomikas profesors Bendžamins Koens, sākotnēji var šķist, ka šis fakts apstiprina ASV prezidenta Donalda Trampa viedokli, kurš prezidenta amatā stājoties apsolīja Ameriku atkal padarīt varenu. Dolāra vērtības pieaugumu var uzskatīt par pierādījumu tam, ka viņa ekonomiskās izaugsmes stimulēšanas politika tiešām darbojas. Kaut gan, tuvāk papētot kļūst skaidrs, ka situācija ir daudz sarežģītāka un, vēl jo vairāk, iespējams, tuvina apjomīgu dolāra vērtības kritumu.

Trampa administrācija vēlas, lai mēs noticētu, ka dolāra kursa kāpumu, pateicoties prezidenta ekonomiskajai programmai, izraisījuši ekonomikas izaugsmes tempi. Kā mums tiek apgalvots, pēc daudziem sliktas pārvaldības gadiem valdība spējusi gūt panākumus uzņēmējdarbības uzticības atgūšanā, savukārt Amerika, beidzot, sākusi dzīvot atbilstoši savam potenciālam.

Taču vairums zinošu ekonomistu dolāra kāpumu skaidro ar procentu likmju paaugstināšanu. Cenšoties atdzesēt inflāciju, ASV Federālo rezervju sistēma šogad jau divreiz paaugstinājusi procentu likmi un signalizējusi, ka līdz 2018. gada beigām gaidāmi vēl divi paaugstinājumi. Kad ASV paaugstina procentu likmi, valstī ieplūst vairāk investīciju kapitāla, kas veicina dolāra pieprasījuma pieaugumu. Šobrīd nauda ASV plūst no visām pasaules malām.

Šī brīža situācija daudz neatšķiras no situācijas Trampa republikāņu priekšgājēju laikā. Bijušie prezidenti Ronalds Reigans un Džordžs Bušs-jaunākais arī strauji samazināja nodokļus, kas veicināja budžeta deficīta pieaugumu, liekot FRS paaugstināt procentu likmes. Gan vienā, gan otrā gadījumā notika straujš dolāra vērtības pieaugums (Reigana laikā 1981.-1985. g. par 60%). Šodien FRS atkal darbojas neatkarīgi, lai ierobežotu budžeta izdevumu pieauguma ietekmi uz inflāciju. Tātad, ja kādu jāslavē par dolāra kursa kāpumu, tad – FRS.

Dolāra vērtības pieaugums veicina Amerikas eksporta cenu pieaugumu aiz robežas un importa cenu kritumu valsts iekšienē, kas negatīvi ietekmē eksportu un veicina importu. Tas viss ir pretrunā ar Trampa izsludinātajiem mērķi – samazināt ASV tirdzniecības deficītu.

Trampa apmātība ar tirdzniecības deficīta problēmu likusi viņam ieviest nodokļus tērauda, alumīnija un plaša Ķīnas preču klāsta importam. Ironija slēpjas tajā, ka importa cenu pieaugums rada pieaugošu spiedienu uz inflācijas līmeni valstī, bet tas var likt FRS paaugstināt likmes vēl straujāk, nekā iepriekš plānots. Tas savukārt var veicināt vēl straujāku dolāra kursa kāpumu un tirdzniecības deficīta pieaugumu, kā tas jau notiks Reigana un Buša laikā.

Visbeidzot nepieciešams atcerēties, ka īstermiņa svārstības valūtu tirgos nekādā veidā neļauj spriest par valūtas fundamentālo spēku. Daudz vairāk atklāj ilgtermiņa tendences valūtas starptautiska līmeņa izmantošanas praksē, galvenokārt kā vērtības uzglabāšanas instrumentam ārvalstu investoru un centrālo banku aprindās.

Jau vairākas desmitgades neviena valūta pasaulē netiek izmantota tik plaši, kā dolārs. Pateicoties šai dominancei, ASV izmanto šo pārmērīgo privilēģiju, kā norādījis bijušais Francijas prezidents Valerī Žiskārs d’Estēns. Kamēr ārvalstnieku apetīte pēc dolāra saglabājas, ASV sava spēka demonstrācijai pasaulē var tērēt tik, cik tai nepieciešams. Lai to visu apmaksātu, Amerikai vien jātur ieslēgta drukājamā iekārta.

Taču Trampa kareivīgo lēmumu dēļ, valsts priviliģētais stāvoklis ir apdraudēts. Viņa protekcionistiskajam sauklim “Amerika vispirms” ir ksenofobiska nacionālisma pieskaņa, savukārt agresīvā nodokļu ieviešana liek atsvešināties kā ienaidniekiem, tā draugiem. Jo ilgāk Tramps turpinās šādu politiku, jo augstāka būs iespēja, ka tirgi pakāpeniski pāries uz dolāram alternatīviem variantiem. Rezultātā dolārs lēnām zaudēs spēku, savukārt ASV priviliģētais stāvoklis normalizēsies reizē ar tās globālo ietekmi.

Ķīna jau spējusi pārliecināt Krieviju pieņemt juaņas kā apmaksu par dabas gāzi, kaut gan iepriekš šādi darījumi tika veikti tikai par dolāriem. Taču nesen Ķīna sāka gatavot augsni importa naftas iegādei par juaņām. Gada sākumā Ķīna palaida jaunu naftas nākotnes līgumu tirgu Šanhajā, kura uzdevums acīmredzot ir palīdzēt, blakus Brent un WTI, radīt juaņās nominētu jēlnaftas marku. Panākumu gadījumā Šanhajas tirgus var izprovocēt izmaiņas arī citu izejvielu preču norēķinu kārtībā, un tas viss nebūt nenāk par labu dolāram.

Neskatoties uz šī brīža dolāra kāpumu, ilgtermiņa perspektīvā mūs, iespējams, gaida dolāra devalvācija. Tramps, šķiet, ne tikai nedara Ameriku atkal varenu, bet gan paātrina tās ekonomisko lejupslīdi.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv