Tramps savos tirdzniecības karos ievelk arī monetāro politiku

Treideri.lv | 5. augusts 2019 18:10
Tramps savos tirdzniecības karos ievelk arī monetāro politiku

Investoriem der aizdomāties par zemo procentu likmju šķietami “ārstnieciskajām īpašībām” tirdzniecības karu apstākļos.

Tirgi un centrālās bankas jau ilgāku laiku cenšas paredzēt viens otra nākotnes rīcību. Šodien šo spēli sarežģī neparedzamā trešā persona – Donalds Tramps, kurš aizrāvies ar savu tarifu spēli.

Investīciju ainavā jau kādu laiku valda kareivīga pretošanās tirgus un centrālo banku starpā jautājumā par kaitējumu apmēru, ko galu galā pasaules ekonomikai radīs pieaugošais tirdzniecības protekcionisms.

ASV, Japānā, Vācijā un Lielbritānijā divu un 10-gadīgo obligāciju ienesīgums tirgojas zem oficiālajām overnight likmēm, kuras noteikušas attiecīgās centrālās bankas, un šī tendence pastiprinājusies pēc tam, kad Tramps izziņojis jaunus 10% tarifus atlikušajam Ķīnas importam 300 miljardu USD apjomā.

Centrālās bankas ir piesardzīgas

Līdz nesenajam tirdzniecības karu vilnim ECB, Japānas Banka un FRS demonstrēja nevēlēšanos pilnībā atzīt pasaules obligāciju tirgus vēsti par nepieciešamību būtiski mīkstināt monetāro politiku.

Japānas un Eiropas regulatori norādīja uz telpas ierobežojumiem stimulēšanai, kamēr lielākā daļa vietējo obligāciju tirgojas ar stipri negatīvu ienesīgumu.

Banku vispārējā nostāja liecina, ka jebkuri papildu stimulēšanas pasākumi drīzāk būs vērsti uz esošā cikla turpināšanu, nevis uz recesijas draudu novēršanu, par kuru šogad brīdina gan īstermiņa, gan ilgtermiņa obligāciju ienesīguma rādītāji.

Regulatoru piesardzību pagājušajā nedēļā apstiprināja Pauels, kurš procentu likmes pazemināšanu par ceturtdaļu procenta raksturoja kā politikas korekciju cikla vidū. Šāda piezīme neapmierināja akciju tirgu un lika lavierēt arī obligācijām.

Arī FRS priekšsēdētājs veica pāris interesantus paziņojumus attiecībā uz tirdzniecību, norādos uz navigācijas pieredzes trūkumu šādos apstākļos, kad tirdzniecības spriedze visā pasaulē pieaug.

Mazāk kā diennakti pēc tam, kad Pauels norādīja uz šī spriedzes nelielu samazinājumu pēc eskalācijas maijā un jūnijā, konflikta temperatūra atkal pieaugusi.

Tramps pastiprina spiedienu uz saviem tirdzniecības partneriem pirms 2020. gada vēlēšanām, cenšoties iegūt popularitāti, jo īpaši štatos, kuros viņam nepieciešams uzvarēt. Turklāt pastāv viedoklis, ka potenciālais tirdzniecības karu izraisītais nacionālās ekonomikas vājums ierobežos FRS politikas agresīvo mīkstināšanu.

Tas sarežģī ainu investoriem. No tirdzniecības protekcionisma īsās vēstures var secināt, ka akcijas vairākas nedēļas atrodas zem spiediena, pēc kā pārdošana sāk mazināties. Šajā laikā bijušas trīs apjomīgas korekcijas: 2018. gada sākumā, rudenī un 2019. gada maijā, un tās visas izprovocēja ASV un ĶTR strīdi.

Pastāv varbūtība, ka galu galā puses nonāks pie vienošanās, un šajā gadījumā investoriem radīsies lieliska iespēja akciju iegādei, kamēr obligāciju tirgus riskē piedzīvot satricinājumu.

Nākotnes arsenāls

Taču volatilitātes uzliesmojumi atstāj rētas finanšu tirgos, un fakts, ka Ķīna ļāvusi savai nacionālajai valūtai zaudēt vērtību, liecina, ka Pekina tirdzniecības karos izspēlējusi jaunu kārti.

Investoriem šajos apstākļos der aizdomāties, cik apjomīgs kļūst tirdzniecības nesaskaņu radītais kaitējums, un vai palīdzēs Trampa ticība zemo likmju spējai stimulēt ekonomiku un akciju tirgus.

Procentu likmes ir visai raupjš ierocis problēmu risināšanai, kas saistītas ar fundamentālās tirdzniecības attiecību izmaiņām, un patiesībā maz palīdzēs efekta neitralizēšanā pasaules biznesa investīcijām.

Investori apzinās šo risku, jo rallijs šogad galvenokārt tika stimulēts uz strauja obligāciju ienesīguma samazinājuma rēķina.

Kad ekonomika kopumā palēninās, savukārt peļņas marža sarūk, kā redzams pēdējos Eiropas un ASV kompāniju atskaišu rādītājos, investori dod priekšroku stabilām kompānijām.

Pauela nevēlēšanās signalizēt par potenciālu stimulēšanas cikla sākumu, daļēji liecina par viņa vēlmi saglabāt arsenālu gadījumam, ja tas nākotnē tiešām būs nepieciešams.

Šobrīd, kad monetārā politika kļūst par instrumentu tirdzniecības pārrunās, labākais variants ir tirdzniecības karu beigas, tā vietā, lai paļautos uz zemo procentu likmju “ārstnieciskajām īpašībām”.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv