Tramps atkal iepinies piedzīvojumos – visi steidzami pārdod dolāru

Treideri.lv | 17. maijs 2017 10:24
Iesaki:
Tramps atkal iepinies piedzīvojumos – visi steidzami pārdod dolāru

Donalds Tramps līdz ausīm sapinies politiskajos skandālos, savukārt cerības uz ASV inflācijas pieauguma un ekonomikas izaugsmes paātrinājumu gaist acu priekšā. Šādos apstākļos dolārs krīt bezdibenī, raujot sev līdzi akciju indeksus, toties zelts un jēna izbauda kāpumu.

Nepaspēja vēl norimt skandāls ap kādu slepenu informāciju, kuru Tramps tīk neapdomīgi izpaudis Lavrovam, kad nāk gaismā nākošais kompromats par ASV prezidentu. Kā parasti – no anonīmiem avotiem, presē nonākusi informācija par nu jau bijušā FIB direktora Džeimsa Komija dienesta piezīmēm, kur viņš skaidro, ka Tramps viņu lūdzis pārtraukt izmeklēšanu attiecībā uz bijušo padomnieku nacionālās drošības jautājumos Maiklu Flinnu. The New York Times publicētajā rakstā ir runa arī par to, ka Komija rīcībā ir arī citi dokumenti, kas apstiprina Trampa centienus iejaukties FIB izmeklēšanā. Prezidenta administrācija visu noliedz, taču tas diez vai kaut ko mainīs. Nu Tarampam zeme deg zem kājām. Iespējams, ka līdz impīčmentam lieta nenonāks, taču panikas un nenoteiktības sajūta liek investoriem turēties tālāk no dolāra un riska aktīviem.

Dolārs jau nolaidies līdz pēdējā pusgada minimālajiem līmeņiem un turpina kritumu visā tirgus spektrā. Acīmredzams, ka Trampa ekonomiskās programmas realizācija, kas viesa cerības uz inflācijas pieaugumu, tiek atlikta uz nenoteiktu laiku. No FRS joprojām šajā gadā gaida vēl divus paaugstinājumus. Šobrīd federālo fondu likmes nākotnes līgumu tirgus ieceno 75% iespēju, ka paaugstinājums notiks jūnijā, taču regulatora plānos var iejaukties politiskā nenoteiktība.

Uz dolāra krituma, kā arī ASV un Eiropas obligāciju ienesīguma spreda sašaurinājuma fona, eiro/dolāra pāris pēdējās četrās sesijā audzis par vairāk kā 200 punktiem. Ja ASV ekonomika pēdējā laikā mūs reti iepriecina ar pozitīvu statistiku, tad Eiropa pilnībā attaisno cerības. Vakar publicētie ZEW indeksa un Eirozonas IKP dati par 1. ceturksni liecināja, ka valūtas bloka ekonomika atgūstas, paaugstinot iespēju, ka ECB tuvākajā laikā sāks samazināt kvantitatīvās stimulēšanas programmu.

Šorīt EUR/USD pakāpies par 0.3% un pārliecinoši pārvarēja 1.1100, atgriežoties pie līmeņiem pirms ASV prezidenta vēlēšanām. Skatīsimies, vai Eirozonas inflācijas atskaite spēs pacelt pāri līdz nākošai pretestības zonai ap 1.1141. Tiek prognozēts, ka aprīlī CPI pieaudzis par 1.9% gadā, kas jau ir pavisam tuvu CB mērķa 2.% līmenim.

Uz politiskās destabilizācijas un kārtējā anti-riska noskaņojuma viļņa fona, jēna joprojām ir kāpuma līderis galveno valūtu vidū. Šorīt USD/JPY jau zaudējis vairāk kā 0.5%, nokrītot līdz 113.00-112.00 diapazona vidum, neskatoties uz vājajiem Japānas rūpnieciskās ražošanas rādītājiem martā un kārtējo devu piesardzīgo komentāru no Japānas Bankas vadītāja Kurodas puses.

Preču tirgi

Naftas tirgū noskaņojums mainās kā skati kaleidoskopā. Saūda Arābijas un Krievijas vēlme pagarināt vienošanās darbības termiņu zaudējusi savu aktualitāti, toties vēršiem radušies jauni iemesli uztraukumam. Pirmkārt, pēc API datiem, naftas rezerves ASV atkal pieaugušas, pie tam analītiķi norāda, ka Savienotās Valstis palielina ne tikai pašu ieguves apjomus, bet arī izejvielas importu. Tas kārtējo reizi deva pamatu šaubīties par to, ka OPEC vienošanās darbojas.

Otrkārt, Starptautiskā Enerģētikas Aģentūra publicējusi ikmēneša naftas tirgus atskaiti, kurā minēts, ka OPEC vienošanās pagarināšana rezerves būtiski samazināt nepalīdzēs. Arī Eirokomisija, gaidāmā pieprasījuma pieauguma tempu krituma dēļ, pazeminājusi naftas cenu prognozes. Brent markas naftas cena šorīt notestēja atbalstu ap 51.05, taču sākoties Eiropas sesijai atguvās līdz 51.60. WTI naftas barels salīdzinot ar vakardienas noslēgumu sadārdzinājies par 1% un šobrīd tirgojas par 48.66.

Akciju tirgi

Akciju tirgos investori rozā brilles vēl nav noņēmuši, taču jau sāk satraukties. Un ir par ko: politiskais haoss Vašingtonā, vispārējs dolāra kursa kritums un negaidītais naftas cenu sabrukums pēc četru dienu nepārtraukta kāpuma neiet kopā ar bezrūpīgu optimismu un masveida riska interesi. Vēl vakar indeksi demonstrēja jauktu dinamiku, taču šodien jau visur redzams kritums.

Japānas Topix zaudējis 0.5%, pie tam vissliktāk klājas eksportētājiem un enerģētiskā sektora kompānijām. Arī Nikkei 225 krities par 0.5%, atkāpjoties no psiholoģiski nozīmīgā 20000 līmeņa. Austrālijā S&P/ASX 200 krities par 0.8%, savukārt Honkongā Hang Seng zaudējis 0.4% – arī pamatā izejvielu segmenta krituma dēļ. Arī ASV tirgus laukumos lietas nav nekādas spīdošās: S&P500, NASDAQ un Dow Jones nākotnes līgumi, pēc nedēļas sākumā demonstrētā kāpuma, krītas.

, , , , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv