Tramps atkal atradis veidu kā vājināt dolāru, taču efekts, kā parasti, nebūs ilgstošs

Treideri.lv | 10. maijs 2017 08:18
Iesaki:
Tramps atkal atradis veidu kā vājināt dolāru, taču efekts, kā parasti, nebūs ilgstošs

Tirgos viss sajucis: dolārs krīt jauno Trampa politisko pārsteigumu iespaidā, akcijas aug it kā nekas nebūtu noticis, savukārt preču tirgi atkal cenšas piecelties kājās, kārtējo reizi riskējot ciest neveiksmi.

Valūtu tirgus

Valūtu tirgū šorīt nelielas apjukums: ASV prezidents Donalds Tramps atlaidis FIB direktoru Džeimsu Komiju, paziņojot, ka organizācijai nepieciešams jauns vadītājs, kas palīdzēs atjaunot uzticību un reputāciju. Šī ziņa izprovocēja dolāra kritumu praktiski visos valūtu pāros, taču tās ir tikai emocijas. Tās gaist, savukārt investoru uzmanība atkal pārslēdzas uz ekonomiku un monetāro politiku.

Dolārs otrdien demonstrēja vispārēju kāpumu, jo investoru uzmanība pilnībā pārslēdzās uz monetārās politikas tēmu un gaidāmo procentu likmju paaugstināšanu ASV. Pēc Čikāgas preču biržas (CME) datiem par federālo fondu likmes nākotnes līgumiem, investori par 88% pārliecināti, ka tas notiks jūnija sanāksmē (vēl pagājušajā nedēļā šis rādītājs nepārsniedza 67.5%).

Šajā kontekstā Bostonas FRB vadītāja Ērika Rozengrīna komentāri tikai pielēja eļļu ugunij: ierēdnis paziņoja, ka straujš bezdarba samazinājums ekonomikai draud ar pārkaršanu. Atgādinām, ka aprīlī nodarbinātības pieauguma tempi jūtami pieauga, savukārt bezdarbs nokrita līdz 4.4%, kas ir stipri zem FRS mērķa 5%.

Pozitīvā ekonomiskā statistika iekustinājusi dolāra vēršus, kas kaut kā bija panīkuši, kad kļuva skaidrs, ka Tramps nespēs visas savas iniciatīvas realizēt tādā veidā, kā tās bija iedomātas un elektorātam apsolītas. Taču tagad, pateicoties pozitīvai makrostatistikai, tirgū pakāpeniski atgriežas optimisms, savukārt investori no Trampa politikas pārslēdzas uz FRS politiku. Šajā ziņā īpaši interesantas ir piektdien publicējamās mazumtirdzniecības un inflācijas atskaites. Vāji rādītāji diez vai stipri ietekmēs likmju prognozes, taču, neskatoties uz to, vēršu degsmi gan var atdzesēt.

Austrālijas dolārs slikti pārcietis vakardienas Austrālijas mazumtirdzniecības datus un nepriecājās arī par Ķīnas inflācijas atskaiti, kur redzams cenu spiediena pieaugums patēriņa segmentā. Dzelzs rūdas cenu atjaunošanās un dolāra kritums uz kādu laiku apturējis austrālieša kritumu, taču, ņemot vērā vispārējo Austrālijas ekonomikas stāvokli un ar gaidāmo FRS procentu likmes paaugstināšanu saistīto spiedienu uz riska segmentu, uz ilgu laiku lāču spiedienu noturēt neizdosies. Vakar AUD/USD testēja minimumus ap 0.7329, taču šorīt sasniedzis 0.7368.

Jēna un franks vakar visu dienu bija dolāra kāpuma un augošā ienesīguma upuri. Japānas valūta pārliecināti pārvarēja 114.00 pretestību un sasniedza marta vidus maksimumu 114.33. Pēdējo vairāk kā trīs nedēļu laikā, gaidāmā ASV procentu likmju paaugstinājuma un relatīvā miera politiskajā frontē dēļ, jēna zaudējusi vairāk kā 500 punktus.

Taču runas par to, ka Ziemeļkoreja raida agresīvus komentārus ASV virzienā, solot visus samalt miltos, dienas beigās izprovocēja korekciju jēnas īsajās pozīcijās un palīdzēja valūtai atgriezties zem 114.00. Šodien dolārs/jēna turpināja lejup vērsto korekciju un šobrīd tirgojas ap 113.80. Tehniski, tirgus daļēji izkļuvis no jēnas pārpārdotā stāvokļa, taču fundamentāli, šai valūtai nekas nav mainījies. Tai joprojām ir labas izredzes turpināt kritumu.

Preču tirgi

Naftas cenas atkal cenšas stabilizēties. Galvenokārt pateicoties dolāra kursa kritumam. Taču, visdrīzāk, drīzumā nāksies tupināt kritumu tehnisko faktoru ietekmē, kā arī ņemot vērā bažas attiecībā uz OPEC spēju stabilizēt situāciju tirgū. ASV enerģētikas ministrijas enerģētikas informācijas pārvalde paaugstinājusi īstermiņa ieguves apjomu prognozes un pārskatījusi naftas cenu prognozes par labu pazeminājumam līdz 52.60 Brent markai un 50.68 – WTI. Arī šī ziņa pastiprināja lāču spiedienu uz cenām gaidot rītdienas atskaites publikāciju par naftas rezervju apjomiem.

Kopš gada sākuma naftas cenas kritušās par 14%, neskatoties uz to, ka karteļa dalībvalstis godprātīgi – savu spēju robežās – samazināja ieguves apjomus. Rezerves krītas nepavisam ne tik strauji, kā gribētos, un šis apstāklis var sašūpot naftas ražotāju pārliecību par ieviesto pasākumu efektivitāti.

Pagaidām visi draudzīgi apgalvo, ka gatavi pagarināt vienošanās darbības termiņu un pat ne tikai uz pusgadu vien. Taču, ņemot vērā tirgus konjuktūru, ar to pietiks vien tam, lai atturētu cenas no strauja krituma līdz pagājušā gada minimumiem. Lai panāktu kāpumu vismaz līdz iepriekšējā diapazona gultnei virs 50 dolāriem, nepieciešams kas sensacionālās un izlēmīgāks. Piemēram ieguves kvotu samazināšana.

Interesanti, ka spekulatīvās pirkšanas no pagājušās nedēļas minimumiem atvieglojumu nesniedza. Vēl jo vairāk, naftu izpārdeva pie katra niecīgā iemesla un pat bez tā: algoritmi ir pārprogrammēt un iestatīti uz pārdošanu, savukārt impulsa stratēģijas pagrieztas uz dienvidiem. Brent markas nafta dienu noslēdza ar kritumu par vairāk kā 1% līdz 48.88, arī WTI zaudēja 1% un noslēdzās netālu no lokālā atbalsta 46.00.

Akciju tirgi

Āzijas akciju tirgi pēc vakardienas krituma atkal padevušies kāpumam. Japānas Topix šorīt pakāpās par 0.2%, savukārt Nikkei 225 Stock Average pietuvojās nozīmīgajai 20 000 atzīmei, gaidot atskaišu publikāciju par Japānas lielo kompāniju peļņu. Austrālijā, neskatoties uz kritumu banku sektorā,  S&P/ASX 200 pakāpās par 0.4%. Hang Seng ieguvis 0.6%.

Tirgos noskaņojums saglabājas optimistisks. Volatilitātes indekss, kas zināms arī kā baiļu indekss, sasniedzis pēdējā ceturtdaļgadsimta zemāko līmeni, tas nozīmē, ka investori pagaidām no izpārdošanas nebaidās. Galvenie akciju indeksi pietuvojušies daudzu gadu vai vēsturiskiem maksimumiem, kas jau sen nesaskan ar fundamentālajiem faktoriem. Tas nozīmē, ka noskaņojums var strauji mainīties tiklīdz parādīsies pirmās bēgšanas no riska un ekonomikas vai politikas destabilizācijas pazīmes.

, , , , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv