Trampa tirdzniecības gājieni var beigties slikti dolāram

Treideri.lv | 15. maijs 2018 09:49
Trampa tirdzniecības gājieni var beigties slikti dolāram

Pasaules centrālās bankas desmitiem gadu ilgi savas valūtu rezerves turējušas dolāros, apstiprinot tā būtisko lomu pasaules tirdzniecībā. Tagad, kad Savienotās Valstis pārtrauc starptautisko sadarbību, savukārt tādas valstis, kā Meksika un Japāna slēdz pašas savas tirdzniecības vienošanās, dolāra dominējošā loma var tikt apdraudēta, brīdina analītiķi un investori.

Šī dominance ASV ilgu laiku kalpo kā “neattaisnota priekšrocība”, ļaujot valstij lēti aizņemties un dzīvot hroniska deficīta apstākļos.

Lai pilnībā atteiktos no tirdzniecības sistēmas, kur centrālo vietu ieņem ASV, būs nepieciešami gadi, taču sekas pasaules centrālajām bankām ar rezervēm 11 triljonu ASV dolāru apmērā solās būt apjomīgas. Daudzi jau sākuši palielināt investīcijas tādās valūtās, kā eiro un Ķīnas juaņs, atspoguļojot jaunās tendences sākumu.

Vašingtonas retorikai kļūstot agresīvākai, citas valstis sākušas darbu pie alternatīvām tirdzniecības attiecībām. ASV un Meksika turpina sarunas, kurām vajadzētu noslēgties tuvākajās dienās. Tikmēr pēdējos mēnešos Meksika noslēgusi apjomīgus tirdzniecības darījumus ar ES un G20 valstīm.

Meksikas CB vadītājs Alehandro Dias de Leon paziņojis, ka, neskatoties uz to, ka Amerika joprojām ir nozīmīgākais valsts tirdzniecības partneris, viņš prognozē, ka tuvākajos gados eiro īpatsvars Meksikas valūtu rezervēs pieaugs, jo divpusējās tirdzniecības bilance nobīdās Eiropas virzienā.

“Mēs tiecamies uzturēt tirdzniecībai un finanšu plūsmai atvērtas ekonomikas statusu. Tirdzniecības vienošanās ar Eiropu noteikti turpinās diversificēt mūsu tirdzniecības bilances, savukārt eiro pieprasījums pieaugs”, – uzsvēris centrālās bankas vadītājs.

Analītiskās kompānijas Exante Data top-menedžeris Džens Nordvigs uzskata, ka tirdzniecības izmaiņu rezultātā pasaules centrālās bankas eiro, juaņos un vairākās citās valūtās šogad varētu konvertēt ap 200 – 300 miljardus ASV dolāru. Neskatoties uz to, ka monetārās varas savas rezerves koriģēs pakāpeniski, eksperti brīdina, ka kopējā potenciālā plūsma var izrādīties diezgan plaša mēroga.

Reti kurš aicina pārtraukt dolāra kā pasaules galvenās rezervju valūtas statusu. Pagājušā gada beigās pasaules centrālo banku rezervēs dolārs veidoja 63% – tas, pēc SVF aplēsēm, ir zemākais līmenis pēdējo četru gadu laikā. Tikmēr rezerves eiro valūtā pieaugušas par 20%, savukārt jēnās – līdz 4.9%.

Ar lielu pārliecību var teikt, ka ilgtermiņa perspektīvā tirdzniecības attiecību izmaiņas atspoguļosies rezervju sastāvā. Par cik tirdzniecībā arvien vairāk tiek izmantoti eiro un juaņs, pieprasījums pēc šīm valūtām pieaugs, uzskata HSBC eksperti.

Centrālajām bankām jau sen ir stimuls savu rezervju papildināšanai ārvalstu valūtās tādā apjomā, ar kuru pietiktu, lai segtu vairāku mēnešu importu un parādsaistības gadījumā, ja kapitāla ieplūšana valstī apstātos. To valūtu daļas palielināšana, kurās izteikti importa līgumi, liks rezervju pārvaldniekiem koriģēt savas pozīcijas.

Investori ir nobažījušies par pārāk augsto pasaules ekonomikas atkarību no ASV un tās valūtas. Gandrīz 40% tirdzniecības darījumu visā pasaulē tiek slēgti dolāros, un pēdējos gados daudzas valstis aktīvi aizņemas amerikāņu valūtā.

Ar dolāra dominanci saistītais risks nonācis uzmanības centrā tieši pēdējās nedēļās, kad pieticīgais amerikāņu valūtas kāpums lika investoriem sākt šaubīties par dažu jaunattīstības valstu spējām apkalpot dolāru parādus un maksāt par importu. Argentīna, kuras valūta pret dolāru nokritusi līdz rekord-zemiem līmeņiem, vērsusies pēc finansiāla palīdzības SVF, cenšoties stabilizēt ekonomiku.

Dolāra galvenie konkurenti turpina ciest ekonomisko un strukturālo problēmu dēļ, ieskaitot Eiropas sistēmas ilgtermiņa dzīvotspēju un ekonomiskos riskus Ķīnā, kuras izaugsme ir uz parāda pieauguma rēķina. Taču analītiķi uzskata, ka eiro un juaņs varētu būt ieguvēji no nesenajām izmaiņām globālajā tirdzniecības frontē.

DĀR rezervju bankas priekšsēdētāja vietnieks Daniels Mnimele norādījis, ka CB joprojām lielu daļu savu rezervju uzglabā dolāros, taču pēdējos gados sākusi to “atšķaidīt” arī ar tādām valūtām, kā Japānas jēna un Ķīnas juaņs.

“Diversifikāciju veicinājusi ASV vadošās lomas mazināšanās pasaules ekonomikā. Tajā pašā laikā Savienotās Valstis joprojām ir viens no nozīmīgākajiem globālās ekonomikas draiveriem, un tāpēc šo pārmaiņu process norit ļoti lēni”, – skaidro Eiropas aktīvu pārvaldītāju kompānijas Amundi pārstāvis Žaks Barberi.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv