Tirgus dalībnieki cenšas radīt spiedienu uz FRS

Treideri.lv | 26. novembris 2019 20:27
Tirgus dalībnieki cenšas radīt spiedienu uz FRS

Investoriem joprojām ir grūti saprast, kā labāk izmantot īstermiņa izaugsmes potenciālu un izvairīties no nenoteiktības.

Pēdējā gada laikā tirgi un Federālo Rezervju Sistēma spēlē dīvainu spēli: sākotnēji pušu viedokļi par procentu likmēm bija ļoti atšķirīgi, tad sekoja pamiers, ko tagad var apdraudēt pieaugošais tirgus spiediens uz centrālo banku ar mērķi pazemināt procentu likmes.

Jauni rekordi

Tirgus nav apmierināts ar to, ka FRS paņēmusi pauzi, par to liecina arī šādi faktori:

ASV valdības obligāciju ienesīgums turpina samazināties. Pirmdien 10-gadīgo valsts obligāciju ienesīgums noslīdēja par vairāk nekā 20 bāzes punktiem zem augusta vidū sasniegtā maksimuma.

Divgadīgo un desmitgadīgo obligāciju ienesīguma starpība samazinās deviņas dienas pēc kārtas – līdz 14 bāzes punktiem salīdzinājumā ar neseno 27 b. p. maksimumu vien pirms divām nedēļām; savukārt piecgadīgo valsts obligāciju ienesīgums atkal izrādījās zemāks par divgadīgo ASV obligāciju ienesīgumu.

No vienas puses, šis tirgus spiediens pakāpeniski palielinās, īpaši salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem, tāpēc apjoms var nebūt tik ievērojams. Neskatoties uz to, ir zīmīgi, ka šīs tirgus izmaiņas notiek, neraugoties uz FRS rīcību, kuras rezultātā ievērojami palielinājās likviditāte, ieskaitot valsts parādzīmju iegādi un pasākumus REPO tirgus stabilizēšanai, lai bankas iegūtu piekļuvi ārkārtas skaidras naudas apjomiem.

Turklāt neizpratni raisa tas, ka valsts obligāciju ienesīguma līknes izlīdzināšanās notika uz labvēlīgu tirgus un ekonomisko izmaiņu fona, lai gan parasti tā ir pazīme, ka tirgus gaida palēnināšanos vai lejupslīdi, kā arī akciju izpārdošanu.

ASV akciju indeksi uzstādīja jaunu rekordu. Šī pieauguma laikā, kas sākās pagājušā mēneša sākumā, S&P500 indekss pieauga par 9%. Arī parādsaistību tirgi demonstrē stabilitāti, izņemot ļoti ienesīgus zemākas kategorijas vērtspapīrus, kur spreda paplašināšanos galvenokārt nosaka specifiski faktori, kas atkarīgi no konkrētiem uzņēmumiem un segmentiem.

Un dažās pēdējās nedēļās ir jaunas pazīmes, ka Eiropas ekonomika jau ir sasniegusi zemāko punktu, tostarp Ifo biznesa uzticēšanās indeksa pieaugums Vācijā jau trešo mēnesi pēc kārtas. Un šī valsts ir reģiona ekonomikas lokomotīve. Tas ir vēl viens pozitīvs ekonomiskais faktors, kas papildus ASV darba tirgus turpmākai stiprināšanai vēl vairāk mazina spriedzi tirdzniecībā starp Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm un ceturkšņa ienākumu pieaugumu.

Neviens nevēlas zaudēt

Šie dažādie impulsi uzsver kontrastu starp labvēlīgo īstermiņa ekonomikas un tirgus dinamiku un daudz neskaidrākajām vidēja termiņa perspektīvām, kas sniedzas tālu aiz trauslās pasaules ekonomikas robežām, turklāt aktīvu vērtība ir ievērojami nošķirat no fundamentāliem pamatiem.

Bez skaidrākas situācijas izpratnes investoriem joprojām būs grūti izlemt, kā vislabāk izmantot īstermiņa izaugsmi un vienlaikus palielināt portfeļa stabilitāti ilgtermiņa nenoteiktības apstākļos. Varbūt tam būs vajadzīgas pakāpeniskas izmaiņas portfelī, piemēram, uzlabojot kvalitāti, ņemot vērā jaunākos tirgus un ekonomiskos notikumus.

Runājot par FRS, šķiet, ka amatpersonas cer, ka tirgi atkal atturēsies no pārmērīga spiediena, lai panāktu turpmāku samazinājumu. Pēdējais, ko vēlas FRS vai jebkura centrālā banka, ir nonākt zaudējošā situācijā: tas ir, vai nu piekāpties tirgiem, pazemināt likmes, pat ja ekonomikai tas nav vajadzīgs un maz ticams, ka no tā gūs labumu; vai pretoties tirgus spiedienam un atļaut izpārdošanas akciju tirgū, kas var nelabvēlīgi ietekmēt reālo ekonomiku.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv