Tirgus dalībnieki bēg no riska

Treideri.lv | 29. augusts 2017 10:34
Tirgus dalībnieki bēg no riska

Ziemeļkoreja atkal palaidusi raķeti, tādējādi veicinot pieprasījumu pēc drošajiem aktīviem. Reģionālie akciju indeksi un valūtas krīt, tāpat uz šo ziņu aktīvi reaģēja tradicionālie patvēruma aktīvi – jēna un franks.

Pārējie turpina snaust diapazonos, itkā nekas nebūtu noticis. Zelta cenas stabili iekārtojušās virs 1300 dolāriem par unci, savukārt benzīns turpina strauji sadārdzināties, jo viesuļvētra Hārvijs joprojām turpina plosīt Teksasas piekrasti un draud pagriezties uz Luiziānas pusi.

Īsumā par reģionālajiem indeksiem

Āzijas akciju tirgiem neiepatikās kārtējais Ziemeļkorejas agresīvais solis, palaižot ballistisko raķeti Japānas virzienā. Neskatoties uz ASV diplomātiskajiem centieniem, konflikts turpina bīstami gruzdēt un jebkurā brīdī var uzliesmot.

Austrālijas S&P/ASX 200 zaudējis 1% un gada griezumā aizgājis mīnusā. Bez bēgšanas no riskiem, tirgu iespaido arī atgadījums ar Commonwealth Bank of Australia, kuru tur aizdomās par naudas atmazgāšanu. Bankas akciju vērtība zaudējusi 1.8% pēc tam, kad Credit Suisse pazemināja savas prognozes attiecībā uz šī Austrālijas kreditora vērtspapīriem. Honkongas Hang Seng un Japānas Topix kritušies par 0.4% katrs, arī šeit iemesls ir negatīvā dinamika finanšu segmentā. Dienvidkorejā risinās vesela drāma, kas gan nav nekāds pārsteigums. Kospi indekss cietis visvairāk, pie tam panika saistībā ar bīstamo kaimiņu pārklājas ar Samsung Electronics korupcijas skandālu, kura rezultātā kompānijas vadītājam Lī Čže Jonam piespriests piecu gadu cietumsods. Kopš piektdienas kompānijas akciju cena kritusies par 4.6%.

Izejvielu tirgi pakļaujas Hārvijam

Naftas un tās produktu tirgus joprojām ir viesuļvētras Hārvija varā. Pirmdien benzīna nākotnes līgumi sadārdzinājās par 2.7%, cenas sasniedza 1.7799 dolārus par galonu, kas ir augstākā cena kopš 2015. gada jūlija. Šorīt degvielas cena pakāpusies jau par 1.6% un, ņemot vērā laika apstākļus, augošā dinamika tuvākajā laikā saglabāsies. Stihijas rezultātā ASV jēlnaftas pārstrādes jaudas sarukušas par 10%, un grūti pateikt, cik ilgs laiks būs nepieciešams to atgūšanai. Amerikas WTI vakar testēja minimumus ap 46.16, savukārt starptautiskā Brent marka pietuvojās 51.00. Āzijas sesijā melnā zelta cenas konsolidējās šauros diapazonos, taču dienas laikā, tirgū ienākot jauniem spēlētājiem, tā var atjaunot kritumu.

Šorīt kļuva zināms, ka Colonial naftas vads, vētras radīto bojājumu dēļ, pārtraucis darbu. Colonial ir viena no nozīmīgākajām Austrumu piekrastes degvielas artērijām, kas ar benzīnu nodrošina Atlantu, Vašingtonu un Ņujorku. Nu jau ir pavisam skaidrs, ka stihijas sekas izjutīs ne tikai Teksasa un Luiziāna, bet arī daudzi citi valsts reģioni, kas riskē palikt bez degvielas. Pēc ekspertu vērtējuma, naftas infrastruktūra ASV var stipri ciest – stiprāk, nekā citu lielo viesuļvētru laikā. Tas saistīts ar plūdu apmēriem Hjūstonā. Citiem vārdiem sakot, benzīna cenas, visdrīzāk, augs, bet naftas cenas kritīs, ņemot vērā pieprasījuma kritumu no naftas pārstrādes rūpnīcu puses.

Valūtu tirgi pārslēgušies uz ģeopolitiku

Jēna un franks šodien ir kāpuma līderi. No tiem atpaliek Austrālijas un Jaunzēlandes dolāri. Situācija, ņemot vērā Ziemeļkorejas uzvedības izraisīto anti-riska noskaņojumu, ir pilnībā loģiska un izskaidrojama. Likmes, inflācija un cita makroekonomika ir atbīdītas malā, dodot vietu ģeopolitikai.

Šī tēma vēl kādu laiku ietekmēs tirgus dinamiku,  taču ilgstošam efektam būs nepieciešama reāla eskalācija no ASV un citu lielvalstu puses. Pagaidām tikai Japānas premjers Šindzo Abe sarunā ar Trampu paziņojis, ka nepieciešams pastiprināt spiedienu uz Ziemeļkoreju un aicinājis palīgā Krieviju un Ķīnu. Dienvidkoreja, cenšoties iebiedēt, arī veikusi militārus izmēģinājumus. Kaut gan savu ziemeļu kaimiņu diez vai ar to izdosies iebaidīt, drīzāk jau nokaitināt. Ņemot vērā Trampa impulsivitāti, situācija ļoti strauji var zaudēt kontroli. Tas tirgū rada uztraukumu, taču, ja tuvākajā laikā nekas briesmīgs nenotiks, incidents tiks aizmirsts tik pat ātri, kā visi iepriekšējie.

USD/JPY šorīt testēja minimums ap 108.32. Izrāviens zem augusta minimumiem ap 108.59 nāk par labu lāčiem, taču paskatīsimies, kā tas viss attīstīsies līdz dienas beigām. Lai apstiprinātu lāču dinamiku, nepieciešams dienas noslēgums zem 109.00, taču īsts lūzuma brīdis būs izrāviens zem 108.13, kas ir 2017. gada 17. aprīļa minimums un zemākais līmenis kopš 2016. gada novembra. Un jau var sākt gaidīt verbālas intervences no Japānas Bankas puses.

Austrālijas dolārs pietuvojās 0.7900 atbalstam, taču tā izsišanai lāču impulsa nepietika. Visdrīzāk tuvākās sesijas tiks pavadītas 0.7960-0.7900 diapazonā. Bēgšanas no riska efekts nebūs ilgs, taču stabilai diapazona augšējās robežas pārvarēšanai austrālietim trūkst motivācijas. Krītošās dinamikas ietvaros, izrāviens zem 0.79 stimulēs nozīmīgāka atbalsta 0.7865 testu, kuram seko virziena maiņas līmenis 0.7800.

Eiropas valūtas dienu sākušas ar kāpumu. Eiro/dolārs pārvarējis 1.20 līmeni, sasniedzot 1.2060, savukārt mārciņa/dolārs tirgojas 1.29-1.30 diapazonā ap 1.2970. Turpmākais šo valūtu liktenis joprojām būs atkarīgs no dolāra noskaņojuma (nepalaidiet garām rītdienas Donalda Trampa uzstāšanos), kā arī no lokālajiem makroekonomiskajiem faktoriem un Brexit pārrunu progresa. Francija un Vācija šodien publicē virkni būtisku atskaišu, kuras pastiprināja Dragi optimismu attiecībā uz Eiropas ekonomikas atveseļošanos. Eiro tādējādi saņēmis papildus atbalstu. Mārciņa, savukārt, aug cerībā, ka Brexit būs viegls vai arī vispār nenotiks. Londona novilcina laiku, lai ekonomiskais status quo saglabātos pēc iespējas ilgāk, tādējādi pamatīgi kaitinot Briseli. Tikmēr tirgū jau klīst runas, ka Lielbritānija ir gatava piekāpties.

, , , , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv