Telegram: lielākais ICO vēstrurē vai izcila krāpšana?

Treideri.lv | 21. februāris 2018 08:02
Telegram: lielākais ICO vēstrurē vai izcila krāpšana?

Populārās saziņu lietotnes radītāja Pavla Durova plāni veikt vēsturē lielāko ICO radījuši lielu rezonansi. Nesen kļuvis zināms, ka Telegram slēgtas monētu iepriekšpārdošanas ietvaros izdevies savākt $850 miljonus no 81 investora. Dalība šajā sākotnējā ICO sniedz investoriem tiesības iegūt savām īpašumā, kā arī iegādāties papildus, monētas ar nosaukumu Gram.

Iegūtos līdzekļus projekta vadība plāno novirzīt Telegram Open Network (TON) blokķēžu platformas izstrādei, tai būs arī sava kriptovalūta – Gram. Līdz 2018. gada beigām Telegram saziņas pakalpojums plāno ieviest elektronisko maciņu. ICO Telegram var kļūt par apjomīgāko globālajā tirgū 2018. gadā. Kaut gan, ne visi attiecībā uz šī projekta perspektīvām ir tik optimistiski.

Pēc Bloomberg datiem, iepriekšpārdošanas otrā kārta, kuras ietvaros tiek plānots piesaistīt $1.15 miljardus, plānota martā. Monētu izlaišanai vajadzētu sākties pēc blokķēdes TON palaišanas. Paša ICO laikā kompānija cer piesaistīt no $3 līdz $5 miljardiem. Salīdzinājumam: 3. novembrī En+ (apvieno Oļega Deripaski aktīvus metalurģijā, enerģētikā un kalnrūpniecībā) biržā piesaistīja $1.5 miljardus, un tas ir lielākais IPO Krievijā pēdējo piecu gadu laikā.

Pēc tokendata.io datiem, līdz šim pasaulē lielākais ICO bija ASV stārtaps Tezos, kurš vasarā savāca vairāk kā $232 miljonus.

Sākotnējās pārdošanas dalībnieku vidū bija lielie Krievijas uzņēmēji, tajā skaitā Romāns Abramovičs un Sergejs Soloņins. Precīza Krievijas un ārpus tās kapitāla attiecība netiek izpausta, ICO pietuvinātas personas apgalvo, ka Krievijas investoru īpatsvars esot nenozīmīgs.

Perspektīvas

“Šis ICO radīs jaunu mērauklu nākotnes projektiem gan no paša produkta, gan ICO mārketinga viedokļa. Durovam un viņa komandai ir ļoti labs imidžs globālajā tirgū, kuru tie nopelnījuši izlaižot kvalitatīvus, populārus servisus. Telegram ir milzīga ātri augoša auditorija, tā maksājumu sistēma Telegram Open Network radīs konkurenci Facebook (NASDAQ:FB) iekšējiem maksājumiem, sniedzot lietotājiem lielāku brīvību un anonimitāti”, – pārliecināts Iospa.

Taču pastāv arī citas domas. Forbes finanšu analītiķis Džeisons Blumbergs ICO nodēvējis par izcilu krāpšanu, apgalvojot, ka tas nav nekas cits, kā kompānijas ar nulles ienākumiem centieni noturēties uz ūdens. Telegram nav dzīvotspējīga biznesa modeļa, uzskata analītiķis, piebilstot, ka kompānijas dibinātājs Pāvels Durovs šobrīd izdevumus sedz “no savas kabatas”. Līdzekļi, ko Durovs ieguva pārdodot savas daļas sociālajā tīklā VKontakte tiek novirzīti serveru uzturēšanai, darbinieku komandas algošanai un daudzām citām lietām, piebilst eksperts.

Šobrīd Telegram, pēc pašas kompānijas aprēķiniem, ir aptuveni 200 miljoni lietotāju. Īpaši populārs Telegram ir kripto-sabiedrībā. Tieši šis pakalpojums tiek lietots saziņai ar savu auditoriju 84% projektu, kuri īsteno ICO. Neskatoties uz to, jau piecus gadus pastāvošais projekts, joprojām nenes peļņu. Telegram gada budžets 2017. gadā bija 70 miljoni dolāru.

No Facebook lietotājus pārvilināt ir sarežģīti, jo tādējādi cilvēki zaudē lielu daļu komunikācijas. Tikmēr uz Telegram vai Viber ir ļoti viegli atnākt un tik pat viegli aiziet. Un, ja Durovs prasīs pārāk lielu naudu par pārāk daudzām lietām – lietotāji vienkārši aizies. Tieši tāpēc mūsdienu saziņas pakalpojumu efektīva monetizācija principā nav iespējama. Pat Facebook pagaidām nav izdomājis, kā to izdarīt.

“Un tas, ka Durovs uzsver it kā uzticamo drošību – eksperts to uzskata par fikciju. Un viņš nav vienīgais, kurš netic. Taču tas ir vienīgais šī pakalpojuma mārketinga trumpis. Bez tam, plāni ir pārāk ambiciozi un maz ticami. Līdz 2028. gadam produktu vajadzētu lietot visai pasaulei. Tas ir nereāli. Jā, noturēt auditoriju, ir iespējams, un, iespējams, ar integrētu maksājumu sistēmu. Taču kur ir āķis? Iekšēja valūta nevienam nebūs vajadzīga. Tās vērtība vienmēr var būt tikai saistībā ar fiat valūtām. Tas ir zaudējumus nesošs projekts. Paskatieties uz Snapchat. Būs tieši tāpat.”

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv