SVF: pasaule atrodas uz “nepieredzētas krīzes” robežas

Treideri.lv | 26. jūnijs 2020 18:14
SVF: pasaule atrodas uz “nepieredzētas krīzes” robežas

SVF strauji pazeminājis pasaules ekonomikas prognozes un nu prognozē tās lejupslīdi šajā gadā par 4,9%.

Pasaule atrodas uz “nepieredzētas krīzes” robežas, vakar paziņojis Starptautiskais Valūtas Fonds un krasi pazeminājis pasaules ekonomikas prognozes. Tagad fonds prognozē pasaules IKP samazināšanos par 4,9% šogad salīdzinājumā ar aprīļa prognozi -3%.

Gada pirmajā pusē Covid-19 pandēmijai bija negatīvāka ietekme uz pasaules ekonomiku, nekā gaidīts, un tās turpmākā atveseļošanās, visticamāk, būs lēnāka, liecina atjauninātā SVF prognoze. Fonds pazeminājis prognozi pasaules un Ķīnas IKP pieaugumam 2021. gadā attiecīgi no 5,8% līdz 5,4% un no 1,2% līdz 1%.

Atjauninātās SVF prognozes attiecībā uz citu valstu un reģionu IKP 2020. gadam ir šādas:

ASV: -8,0% (iepriekšējā prognoze: -6,1%);

Ķīna: + 1,0% (iepriekšējā prognoze: + 1,2%);

Eirozona: -10,2% (iepriekšējā prognoze: -7,5%);

Indija: -4,5% (iepriekšējā prognoze: + 1,9%);

Japāna: -5,8% (iepriekšējā prognoze: -5,2%);

Kanāda: -8,4% (iepriekšējā prognoze: -6,2%); un

Latīņamerika: -9,4% (iepriekšējā prognoze: -5,2%).

Tādējādi visradikālāk tika pārskatīta prognoze attiecībā uz Indiju, kuras ekonomikai saskaņā ar iepriekšējo prognozi šogad bija paredzēts augt, bet tā vietā šobrīd paredzēta strauja atdzišana.

SVF arī strauji pazeminājis Latīņamerikas prognozes, kur sliktas veselības aprūpes sistēmas dēļ vairākas valstis koronavīruss skāris vissmagāk. Paredzams, ka divu lielāko valstu – Brazīlijas un Meksikas – IKP šogad saruks attiecīgi par 9,1% un 10,5%.

Saskaņā ar fonda prognozēm pasaules preču un pakalpojumu tirdzniecības apjomi šogad samazināsies par 11,9%.

“Nekontrolējama pandēmijas izplatība un tās ilgtermiņa negatīvā ietekme uz cilvēku ienākumiem, darba tirgu un nevienlīdzību negatīvi pārsteidz”, – norāda SVF atjauninātā prognoze, kas, tāpat kā aprīļa dokuments, norāda uz paaugstinātu nenoteiktību. “… Iespējams, ka jaunie uzliesmojumi parādīsies valstīs, kurās šķita, ka ļaunākais jau ir aiz muguras, tāpēc būs jāatgriežas vismaz pie dažiem ierobežojošajiem pasākumiem … Tas daudzās valstīs varētu izraisīt parādu krīzi un vēl vairāk graut ekonomisko aktivitāti”.

Turklāt SVF norāda, ka “noskaņojumi finanšu tirgos ir atrauti no reālās ekonomiskās situācijas, kas palielina nopietnākas, nekā paredzams, finansiālo apstākļu pasliktināšanās iespējamību”. Tāpat fonds baidās, ka valdības var ātrāk pārtraukt finansiālā atbalsta pasākumus vai tos nepareizi sadalīt, tādējādi izraisot to neracionālu izmantošanu, un iedragāt izveidojušos produktīvos ekonomiskos sakarus.

SVF arī ir iesniedzis divus scenārijus turpmākai notikumu attīstībai.

Pirmā scenārija ietvaros otrais koronavīrusa vilnis pasauli skars 2021. gada sākumā, un pasaules ekonomikā tiks nodarīti zaudējumi, kas pielīdzināmi pusei no šī gada zaudējumiem. Lielākais trieciens skars jaunattīstības valstis, kurām būs grūtāk atbalstīt mājsaimniecības nekā attīstīto tirgu valstīm. Šajā gadījumā pasaules IKP būs par 4.9% zemāks par SVF bāzes prognozi. Otrais scenārijs ir ātrāka ekonomiskā atveseļošanās nekā prognozēts. Šajā gadījumā pasaules IKP 2021. -2022. gadā pārsniegs SVF bāzes prognozes par attiecīgi 0.5% un 3%.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv