SVF optimistiskās prognozes izkliedēs finansiālā nestabilitāte

Treideri.lv | 8. oktobris 2015 08:05
SVF optimistiskās prognozes izkliedēs finansiālā nestabilitāte

Jaunattīstības valstis cenšas dzīties līdzi attīstītajām ekonomikām, taču viņām tas izdodas ne tik ātri kā gribētos. Nav brīnums, ka investori ir uztraukušies. Un lūk, pateicoties izejvielu cenu kritumam un iespējami likmes paaugstināšanai ASV, jaunattīstības tirgi fiksējuši pirmo tīro kapitāla aizplūšanu kopš 1988. gada.

Starptautiskais Valūtas Fonds šajās dienās publicējis jaunu, taču pavisam ne iepriecinošu pasaules ekonomikas prognozi. Daži virsraksti liekas pietiekoši dzīvespriecīgi. Neskatoties uz recesijas pastiprināšanos Brazīlijā un Krievijā, vidējie BRICS ekonomiku izaugsmes tempi šogad sasniegs 4.8%, savukārt līdz 2020. gadam rādītājs pieaugs līdz 6%. Pagājušajā mēnesī Citi analītiķi brīdināja par to, ka mums draud jaunattīstības segments atdzišanas izraisīta recesija; taču SVF attiecībā uz šo ir noskaņota pozitīvāk. Pēc Fonda domām, 2016. gadā Ķīnas ekonomika pieaugs par 6.3%, savukārt Indijas – par 7.5%.

Taču SVF jau ir bijis pakļauts kritikai par nepamatoti optimistiskām prognozēm. Arī paši Fonda ekonomisti atzīst nozīmīgu riska faktoru klātesamību, kas spējīgi izjaukt paredzēto scenāriju. Investīciju sarukums par 4% izraisīs izaugsmes tempu kritumu BRICS valstīs (Brazīlijā, Krievijā, Indijā, Ķīnā un Dienvidāfrikā) no 6% līdz 4% 2020. gadā. SVF uzskata, ka sekas atspoguļosies arī attīstītajās ekonomikās, kur izaugsmes tempi līdz dekādes beigām saruks no 1.9% līdz 1.6%.

Ja investori turpinās izņemt savu kapitālu no jaunattīstības tirgiem ekonomikas atdzišanas apstākļos, tad ļoti drīz visiem, tajā skaitā arī attīstītajām valstīm, kļūs vēl ļaunāk. Citiem vārdiem, izaugsmes tempu kritums jaunattīstības segmentā nevienam nav vajadzīgs, ar to līdzi nāks diskomforts un neērtības; savukārt, ja paredzamā ekonomiskā krituma dēļ finanšu tirgos sāksies panika, situācija saasināsies vēl vairāk.

 

Treideri.lv

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv