SVF Libra jāņem savā paspārnē

Treideri.lv | 22. oktobris 2019 16:48
SVF Libra jāņem savā paspārnē

Kad Facebook izpilddirektors Marks Zakerbergs ar plašu vērienu paziņoja par Libru, pati ideja izklausījās interesanta un salīdzinoši nekaitīga.

Taču šobrīd Libras asociācija izjūk. Visa, Mastercard, PayPal, Stripe, Mercado Pago un eBay jau ir pametuši Facebook vadīto korporatīvo aliansi, iedragājot Libras projektu – kriptovalūtu, kas paredzēta, lai radikāli mainītu globālo finanšu sistēmu. Nākotnē citas korporācijas, iespējams, sekos šim piemēram, ņemot vērā iesaistīto valdību stingro nodomu novērst projekta īstenošanu.

Un tas ir labi. Cilvēce ciestu, ja Facebook tiktu atļauts izmantot Libra, lai privatizētu starptautisko norēķinu sistēmu. Bet varas iestādēm, kuras tagad intensīvi izdara spiedienu uz projektu, vajadzētu domāt par nākotni un nodot Libru vai tās pamatkoncepciju SVF, kas to var izmantot, lai mazinātu tirdzniecības nelīdzsvarotību pasaulē un uzlabotu finanšu plūsmu kvalitāti. Libras stila kriptovalūta patiešām var palīdzēt fondam realizēt tā sākotnējos mērķus.

Kad Facebook izpilddirektors Marks Zakerbergs paziņoja par Libra, pati ideja izklausījās interesanta un nekaitīga: ikviens, kura rokās ir viedtālrunis, varēs iegādāties Libra monētas vietējā valūtā, izmantojot standarta metodes, piemēram, norēķinoties ar debetkarti un interneta banku. Pēc tam šīs monētas var izmantot, lai veiktu maksājumus, neatkarīgi no tā, vai pērkat preces un pakalpojumus vai nomaksājat kredītus. Lai nodrošinātu pilnīgu caurspīdīgumu, visi darījumi tiks balstīti uz blokķēžu tehnoloģiju. Taču atšķirībā no Bitcoin, Libra tiks pilnībā nodrošināta ar reālu aktīvu rezervi.

Lai piesaistītu kriptovalūtu reāliem aktīviem, asociācijas biedri solīja iesaistīt savu peļņu līdz ar sākuma kapitālu no alianses dalībnieku uzņēmumiem (vismaz 10 miljoni dolāru no katras korporācijas) augstas kvalitātes finanšu aktīvu (piemēram, ASV valsts obligāciju) iegādei. Ņemot vērā Facebook vadošo lomu šajā iniciatīvā, nebija grūti iedomāties brīdi, kā puse pieaugušo planētas iedzīvotāju, aktīvu Facebook lietotāju, pēkšņi iegūst jaunu kriptovalūtu, kuru viņi var apgrozīt savā starpā, apejot pārējo finanšu sistēmu.

Bailes zaudēt kontroli

Iestāžu sākotnējā reakcija uz jaunā projekta izziņošanu bija neveikli negatīva. Norādot uz risku, kas saistīts ar Libras izmantošanu nelikumīgiem mērķiem, tika apstiprinātas aizdomas, ka, saskaroties ar draudiem zaudēt kontroli pār naudu, regulatori, politiķi un centrālās bankas dod priekšroku vienmērīgākam finanšu sistēmas jauninājumu liberalizācijas procesam. Žēl, jo galvenais nelikumīgās darbības mehānisms ir novecojusī skaidrā nauda un, kas ir vēl svarīgāk, Libra rada potenciālus sistēmiskus draudus mūsu politiskajai ekonomikai pat tad, ja tā netiek izmantota terorisma vai noziedzīgu darbību finansēšanai.

Sākot Libras negatīvās ietekmes novērtējumu, būtu jauki atcerēties centienus, ko lielākā daļa valstu ir veikušas, lai mazinātu pirktspējas nepastāvību ekonomikā. Šo centienu rezultātā izrādījās, ka šodien par simts eiro vai dolāriem var iegādāties gandrīz to pašu, ko pēc mēneša. Bet to nevar teikt par simts eiro vai dolāriem, kas konvertēti kriptovalūtā Libra.

Kur slēpjas draudi?

Ja Libra tiks nodrošināta ar aktīviem, kur dominēs vairākas valūtas, digitālās monētas pirktspēja konkrētajā valstī atšķirsies daudz vairāk nekā vietējās valūtas gadījumā. Būtībā Libra atgādinās SVF iekšējo grāmatvedības sistēmu, kas pazīstama kā īpašas aizņēmuma tiesības vai fonda rezerves valūtu grozs.

Lai saprastu, ko tas nozīmē, jāatceras, ka 2015. gadā ASV dolāra un SDR maiņas kurss uzrādīja līdz pat 20% svārstību amplitūdu. Tātad, ja kāds amerikāņu patērētājs mainītu 100 USD pret Libru, digitālās monētas pirktspēja uzrādītu ļoti agresīvas un asas svārstības. Attīstības valstu rezidentiem, kuru valūtām draud devalvācija, Libras dalība maiņas operācijās paātrinātu šo devalvāciju, palielinātu inflāciju un kapitāla aizplūšana notiktu vēl agresīvāk.

Kopš 2008. gada finanšu krīzes valdības nav spējušas kontrolēt inflāciju, nodarbinātību un ieguldījumus saskaņā ar monetārās politikas instrumentiem, kas labi darbojās pirmskrīzes laikā. Libra šādā situācijā saasinātu biznesa cikla izlīdzināšanas iespējas. Nodokļu bāzes samazināšanas dēļ mazinātos arī finanšu politikas efektivitāte. Un monetāro politiku sagaidītu vēl lielāka mēroga satricinājumi.

Lai kā arī būtu, centrālās bankas pārvalda naudas daudzumu un plūsmu, pielāgojot papīra aktīvus privāto banku atlikumiem. Kad viņiem jāstimulē saimnieciskā darbība, regulatori no privātiem aizdevējiem pērk komerciālos parādus, hipotēkas, noguldījumus un citus aktīvus. Tā rezultātā bankām ir vairāk iespēju sniegt aizdevumus. Un, kad monetārajām iestādēm ir jāatdzesē ekonomika, viņi rīkojas pretēji. Bet jo vairāk panākumu Libra gūst, jo vairāk naudas cilvēki pārskaitīs no saviem bankas kontiem uz Libras digitālajiem makiem un tādējādi sasaistīs rokas centrālajām bankām attiecībā uz ekonomikas stabilizācijas iespējām. Citiem vārdiem sakot, jo lielāka interese ir par Facebook kriptovalūtu, jo dziļāka būs nepastāvība un krīzes.

Piezīme SVF

Vienīgais ieguvējs šajā gadījumā būs Libras asociācija, kas savāks milzīgus procentu ienākumus no aktīviem visā pasaulē, kas uzkrāsies lielu uzkrājumu porciju dēļ, kas piesaistīti tās maksājumu platformai.

Libras projekta ieviešana kopā ar Zakerberga sapni par privāto globālo maksājumu monopolu nav slikta ideja. Bet šo prāta augli nevajadzētu iemest monopolistisko uzskatu bezdibenī. Viltība slēpjas tajā, lai panāktu, ka SVF īsteno šo ideju to valstu vārdā, kuras piedalās projektā, ar mērķi atjaunināt starptautisko finanšu sistēmu.

Šim nolūkam SVF ir jāemitē Librai līdzīga uz bkokķēžu tehnoloģiju balstīta kriptovalūta, kuras maiņas kurss pret vietējām valūtām atradīsies brīvā pašplūsmā. Cilvēki turpinās izmantot savu vietējo valūtu, un visi pārrobežu darījumi tiks veikti, izmantojot šo kriptovalūtu.

Tirdzniecības deficīts un proficīts rada papildu izmaksas tirdzniecības nelīdzsvarotības dēļ, savukārt privātas finanšu iestādes maksā nodevas proporcionāli kapitāla aizplūšanai. Šīs iemaksas varētu uzkrāt SVF kriptovalūtas kontā, kas darbotos kā globāls suverēns labklājības fonds.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv