SVF gatavs dot juaņam zaļo gaismu

Treideri.lv | 26. oktobris 2015 09:07
SVF gatavs dot juaņam zaļo gaismu

Starptautiskais Valūtas Fonds plāno atbalstīt Ķīnas juaņa iekļaušanu savā valūtu grozā un jau gatavo augsni tam, lai veicinātu pozitīva lēmuma pieņemšanu no politiķu puses.

Novembrī SVF valde apspriedīs iespēju nostādīt juaņu vienā līmenī ar dolāru, jēnu, eiro un mārciņu, tajā pat laikā tiks ņemts vērā tas, cik lielā mērā valūta atbilst virknei Fonda noteikto tehnisko kritēriju. Pēc SVF ierēdņu vērtējuma, kuri ir pazīstami ar lietu gaitu, taču vēlējušies palikt anonīmi, provizoriskā atskaite satur labvēlīgus secinājumus un rekomendācijas par juaņa iekļaušanu valūtu grozā.

“No tehniskā skata punkta viss iet pēc plāna, pie tam no politiskās puses arī nav redzami nekādi būtiski šķēršļi. Atskaite acīmredzamā veidā lasītāju nosver par labu nepieciešamībai iekļaut juaņu SVF grozā, taču galīgais lēmums tik un tā paliek valdei”, norāda viens no ierēdņiem, piebilstot, ka sākumā tika paredzēts valdi ar šo atskaiti iepazīstināt novembra sākumā, taču termiņš tika atbīdīts par vairākām nedēļām. Bez tam, kļuva skaidrs, ka SVF rekomendēs juaņa iekļaušanu valūtu grozā, kas nosaka, kādas valūtas Fonda piešķirtās finansiālas palīdzības ietvaros saņems tādas valstis, kā piemēram Grieķija. “Netiek novēroti nekādi strīdīgi momenti, nekādi šķēršļi. Viss norit pēc plāna.”

Pekina tiecas padarīt savu valūtu par daļu no īpašo aizņēmumu tiesībām (SDR) vienlaikus virzoties uz savu ilgtermiņa mērķi, kas vērsts uz atkarības mazināšanu no dolāra un valsts ekonomiskās varas stiprināšanu starptautiskajā arēnā.

Pēc SVF preses sekretāra teiktā, Fonda darbinieki šobrīd pabeidz atskaites sagatavošanu, kura tiks izpētīta novembra valdes sanāksmes formātā – precīzs datums pagaidām vēl nav zināms.

Lēmumu par juaņa iekļaušanu SDR grozā galu galā attiecīgajā sanāksmē pieņems SVF valde”,

– viņš skaidro. Tikmēr pēc no neoficiāliem avotiem saņemtiem datiem, lēmums var tikt atlikts līdz 2016. gada sākumam. Un visas izmaiņas valūtu grozā stāsies spēkā ne ātrāk kā 2016. gada oktobrī.

 

Politiskā vēja virziens mainījies

Pēdējā laikā Ķīna aktīvi veic dažādas reformas, kas vērstas uz savu tirgu liberalizāciju, kā arī tiecas “piedzīt” juaņu prasībām iekļaušanai SDR valūtu grozā. Ar šādu mērķi tiek paplašināta valūtas “brīvā izmantošana” vai izmantošana starptautisko maksājumu veikšanai un tirdzniecībai valūtu tirgos. Piektdien Ķīnas regulators paziņoja, ka “atbrīvo” procentu likmju tirgu, atceļot ieguldījumu likmju griestus. Bez tam, valdība sākusi izlaist trīs mēnešu valsts kases vekseļus un plāno pagarināt juaņa tirdzniecības laiku līdz Eiropas sesijai – visi šie soļi vērsti uz to, lai likvidētu SVF šaubas un izpildītu visus tehniskos kritērijus.

Pozitīvs Fonda slēdziens ļaus fiksēt zemāko slieksni, kas nepieciešams apstiprinājumam, 70% balsu līmenī, nevis 85%, kas parasti tiek piemērots sarežģītu un neviennozīmīgu jautājumu lemšanā. Pēc virknes ekspertu viedokļa, Pekinai šobrīd ir ceļa vējš. Francija un Lielbritānija atbalsta juaņa iekļaušanu SDR grozā, savukārt tādas valstis kā Itālija un Vācija paziņojušas, ka gatavas izskatīt šādu iespēju, ja tiek izpildīti visi tehniskie kritēriji.

Kornela Universitātes profesors un bijušais SVF Ķīnas apakšnodaļas vadītājs Esvars Prasads norādījis, ka ASV un Japāna diez vai iebildīs Fonda pozitīvajām rekomendācijām.

Uzskatu, ka, ņemot vērā visu, ko Ķīna šogad paveikusi, Fondam būs ļoti grūti atņemt tai šo kāroto balvu”,

– viņš piebilda.

 

Treideri.lv

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv