SVF – Eiropai jāgatavojas ļaunākajam

Treideri.lv | 6. novembris 2019 18:16
SVF – Eiropai jāgatavojas ļaunākajam

Fonds uzskata, ka pieaugošo risku dēļ reģiona ekonomiskās perspektīvas ir pasliktinājušās.

Starptautiskais Valūtas Fonds brīdina Eiropu par nepieciešamību izstrādāt ārkārtas plānu ekonomikas lejupslīdes novēršanai, jo riski reģiona ekonomikai pieaug, savukārt monetārā politika savu potenciālu un pasākumu klāstu praktiski ir izsmēlusi. 

Ņemot vērā paaugstinātos riskus, ārkārtas rīcības plānam jābūt gatavam realizācijai, ja šie riski materializējas, daļēji arī tāpēc, ka monetārās politikas efektivitāte ir samazinājusies”,

– teikts SVF Eiropas ekonomikai veltītajā reģionālajā ekonomikas pārskatā.

Var būt nepieciešama “sinhrona fiskālā reakcija”, teikts fonda ziņojumā, kurā uzsvērti tirdzniecības protekcionisma, smaga “Brexit” un ģeopolitisko risku draudi.

Nopietns brīdinājums izskanēja pēc tam, kad jaunākie ekonomikas dati atklāja, ka, spēcīgās ekspansijas dēļ, tādās valstīs, kā Francijā, Eirozonas ekonomika ir izrādījusies stabilāka, nekā gaidīts. Tomēr Vācija, iespējams, pēdējā ceturksnī piedzīvojusi tehnisku recesiju, kamēr darba tirgus Eiropas lielākajā ekonomikā sāk pasliktināties.

Un patiešām – nākotnē vēl var būt gaidāmi vairāki izaicinājumi. Ja Lielbritānija janvārī pametīs Eiropas Savienību bez vienošanās par pušu attiecībām divu gadu pārejas periodā, saskaņā ar SVF prognozēm pēc diviem gadiem ražošana būs par 3,5% zemākā līmenī nekā tagad. Ja šis scenārijs realizēsies, ES ekonomika saruks par 0,5%. Papildus “Brexit” nenoteiktībai “tirdzniecības protekcionisma un vājās ražošanas riski var izplatīties citās nozarēs, jo īpaši pakalpojumu nozarē, ātrāk un lielākā mērā, nekā tiek prognozēts šobrīd”, – ziņo SVF.

Ziņojumā arī izskan brīdinājums par aktīvu cenu pieaugumu vairākās valstīs, ieskaitot nekustamos īpašumus, padarot bankas neaizsargātākas pret satricinājumiem, piemēram, strauju riska apetītes samazināšanos un stingrākiem finanšu apstākļiem. SVF Vāciju un Nīderlandi min kā valstis, kurām vajadzētu atvieglot stingro fiskālo politiku, lai stimulētu ekonomisko izaugsmi.

“Kontrolētam budžeta izdevumu pieaugumam” var būt pozitīvas blaknes, apturot palēnināšanos un vienlaikus samazinot ārējo nelīdzsvarotību. Pēc fonda domām, pat valstīm ar lielu deficītu un parādiem vajadzētu atrast veidus, kā tērēt vairāk, ja negatīvi scenāriji piepildīsies. Tikmēr valdībām jāapsver “parādu pārvaldības iespējas”, lai izmantotu īpaši zemo ienesīgumu un nākamajos gados uzlabotu savas finansējuma vajadzības.

Neskatoties uz ārkārtīgi maigās monetārās politikas blaknēm attiecībā uz aktīvu cenām, SVF iesaka centrālajām bankām saglabāt pašreizējo likmi, lai apturētu palēnināšanos.


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv