SVF: ASV un Ķīnas tirdzniecības kara radītais kaitējums līdzvērtīgs Šveices ekonomikas izzušanai

Treideri.lv | 16. oktobris 2019 13:30
SVF: ASV un Ķīnas tirdzniecības kara radītais kaitējums līdzvērtīgs Šveices ekonomikas izzušanai

ASV un Ķīnas tirdzniecības karš palēninās ekonomikas izaugsmi 2019. gadā līdz zemākajam līmenim kopš 2008. – 2009. gada finanšu krīzes, brīdina SVF. Tomēr, ja savstarpējie ierobežojumi tiks atcelti, ražošanas apjomi ātri atgūsies.

Ziņojumā par pasaules ekonomikas stāvokli, kas publicēts 15. oktobrī, Starptautiskais valūtas fonds pazeminājis prognozi attiecība uz pasaules ekonomikas izaugsmi 2019. gadā līdz 3%. Piektā secīgā ceturkšņa pārskatīšana par labu pazeminājumam. Iepriekšējās prognozes tika paziņotas jūlija ziņojumā, un tās paredzēja pasaules ekonomikas izaugsmi šogad par 3,2%.

SVF galvenā ekonomiste Gita Gopinata norādījusi, ka bez sinhronizētas galveno centrālo banku monetārās politikas mīkstināšanas globālā izaugsme būs nevis 3,0%, bet 2,5%, tādējādi balansējot uz vispārējas recesijas robežas.

SVF prognozes pazeminājums liek domāt, ka visas paziņotās muitas nodevas Ķīnas ražojumiem ASV pārvērtīs realitātē, un ĶTR no savas puses reaģēs uz ASV rīcību. Tātad SVF savā prognozē ņēmusi vērā, ka tiks ieviesta 5% muitas nodeva (kuru tika plānots ieviest oktobrī) kā arī 10% nodeva precēm 156 miljardu apmērā, kuru plānots ieviest 15. decembrī. Tomēr pagājušajā piektdienā pateicoties progresam sarunās Amerikas Savienotās Valstis atlika 15. oktobrī plānoto nodokļu ieviešanu.

Ja sarunas neizdodas un tiek ieviesti visi izziņotie nodokļi, tad līdz 2020. gadam pasaules ekonomika saruks par 0,8%. Tas ir aptuveni 700 miljardi dolāru, kas ir līdzvērtīgs Šveices ekonomikas izzušanai.

Ņemot vērā tirdzniecības kara scenāriju, Ķīnas IKP tuvākajā nākotnē palēnināsies par 2%, bet ilgtermiņā – par 1%. ASV IKP īstermiņā un ilgtermiņā palēnināsies par 0,6%.

Savukārt, ja Pekina un Vašingtona atcels visus savstarpējos tarifus, pasaules ekonomikas izaugsme pieaugs par 0,8%.

SVF prognozē, ka globālā ekonomikas izaugsme 2020. gadā uzlabosies un sasniegs 3,4%. Prognozes pamatā ir cerības uz ekonomiskās situācijas uzlabošanos Brazīlijā, Meksikā, Krievijā, Saūda Arābijā un Turcijā. Tomēr šī prognoze ir par 0,1% sliktāka nekā prognozes uz 2020. gadu, ko SVF pauda jūlijā.

Ja Lielbritānija pamet ES bez vienošanās, nākamajos 2 gados šīs valsts ekonomika saruks par 5%, bet ilgtermiņā – par 3%, norāda SVF galvenais ekonomists.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv