Šveices Nacionālā Banka sagādā vilšanos, franks nostiprinās

Treideri.lv | 10. decembris 2015 15:20
Šveices Nacionālā Banka sagādā vilšanos, franks nostiprinās

Atkārtojot ECB ceļu, kad pagājušās nedēļas sanāksmē Mario Dragi finanšu tirgiem sagādāja pamatīgu vilšanos, šodien ŠNB no rīta paziņoja, ka tās likmes paliks bez izmaiņām. Pieprasījuma depozītu likme paliek -0.75%, savukārt LIBOR likmes mērķa diapazons joprojām ir no -1.25% līdz -0.25%.

Neskatoties uz ECB depozītu likmes pazemināšanu no -0.2% līdz -0.3%, ŠNB nevēlējās uz to reaģēt, par cik tirgi faktiski pārvērtēja Dragi rīcības gatavību un galu galā palika vīlušies. Rezultātā spiediens uz eiro/franku bija ierobežots, kas atstāja ŠNB zināmu rīcības brīvību. Tajā pat laikā inflācijas prognoze 2016. gadam tika paaugstināta līdz -0.5%, savukārt 2017. gadam samazināta no 0.4% uz 0.3%. Arī IKP prognoze tika pārskatīta par labu pazeminājumam šogad līdz 1% un nākošajā gadā līdz 1.5%.

Neskatoties uz to eksperti uzskata, ka franks saskarsies ar pieaugošu spiedienu, par cik ekonomiskā, kā arī politiskā spriedze Eiropā pieaug. Eiropai nevajadzētu cerēt uz labākiem rezultātiem no savas QE programmas, ņemot vērā, ka ne Japāna, ne ASV nespēja ātri sasniegt pozitīvus rezultātus. Vēl jo vairāk, katrai ES valstij ir sava valsts pārvaldes noteikumu sistēma un budžeta-nodokļu politika, tāpēc ECB monetārā politika tiks apšaubīta ne vienu reizi vien.

Galvenais risks ŠNB slēpjas jaunā Šveices franka kāpumā, par cik Šveices rūpniecība vairāk orientēta uz Eiropu. ŠNB rīcībā ir divi instrumenti aizsardzībai no Šveices franka – pieprasījuma depozītu likme un intervences valūtu tirgū.

Oficiāli, spriežot pēc Šveices banku pieprasījuma depozītiem, ŠNB intervences tirgū neveic, neskatoties uz to, ka daļa baumu norāda uz pretējo. Pēdējos piecos gados ŠNB parādījusi tieksmi uz aktīvu rīcību. Taču, pat tālāka likmju pazemināšana var izrādīties nepietiekama, tāpēc analītiķi tuvākajos mēnešos no ŠNB gaida neparedzētus soļus, neļaujot eiro/franka pārim noslīdēt zem 1.0500.

 

Treideri.lv

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv