Slavenākie finanšu krāpnieki visā vēsturē

Treideri.lv | 15. jūnijs 2016 14:44
Slavenākie finanšu krāpnieki visā vēsturē

Pasaulē populārākajiem afēristiem ir viena kopēja raksturīpašība: daudzi cēlušies no nabadzīgām ģimenēm un bija oriģināli un nežēlīgi pret saviem upuriem. Piedāvājam vēsturē skaļāko krāpnieku sarakstu, kuri izmantojuši izsmalcinātākos veidus vieglas peļņas gūšanai.

 

Čālzs Ponci – Ponci shēma

Čālzs Ponci bija slavens itāļu noziedznieks, kurš radīja vienu no viltīgākajām un oriģinālākajām finanšu piramīdām, kura vēlāk tika nodēvēta viņam par godu. Viņa uzņēmums ar nosaukumu “Vērtspapīru apmaiņas kompānija” nodarbojās ar arbitrāžas darījumiem, izsniedzot parādzīmes, kurās apņēmās par katriem saņemtajiem 1000 dolāriem pēc 90 dienām izmaksāt 1500 dolārus.

Piramīda sabruka 1920. gadā. Viss sākās ar to, ka viens no ieguldītājiem pieprasīja no Ponci kompānijas 50% no peļņas, kā rezultātā līdzekļi krāpnieka līdzekļi banku kontos tika iesaldēti. Pēc paziņojuma par noguldījumu pieņemšanas pārtraukšanu noguldītāji metās izņemt savu naudu. Rezultātā, atklājot 7 miljonu dolāru parādsaistības, Ponci tika aizturēts. Pats Čārlzs Ponci tika notiesāts uz pieciem gadiem.

 

 

Kazutsugi Nami – L&G bankrots

Kompānija L&G Kazutsugi Nami pārvaldībā tika dibināta 2000. gadā un kļuva slavena ar skaļāko atgadījumu visā Japānas vēsturē. No šīs kompānijas darbības 2000-šo gadu sākumā cieta aptuveni 37 tūkstoši cilvēku, kopā zaudējot vairāk kā 1.4 miljardus dolāru.

Kazutsugi solīja investoriem gada peļņu virs 30% un izgudroja pasts savu digitālo valūtu ar nosaukumu “Eten”. Izmeklēšana sākās, kad tika pārtrauktas noguldījumu izmaksas, sekojoši kompānija paziņoja par bankrotu. Izmeklēšanas rezultātā 2010. gadā Kazutsugi tika piespriesta brīvības atņemšana uz 18 gadiem.

 

Frenks Abingeils – “Noķer mani, ja vari”

Droši vien daudzi būs dzirdējuši par Frenka Abingeila gadījumu, kas kļuva par autobiogrāfijas “Noķer mani, ja vari” pamatu – pēc tās slavenais režisors Sīvens Spīlbegrs uzņēmis tāda paša nosaukuma filmu ar Leonardo DiKaprio. Frenks Abingeils ir pazīstams ar saviem 1960-tajos gados veiktajiem pārdrošajiem noziegumiem. Vēl 16 gadu vecumā viņš sāka viltot čekus un tos pārvērsts naudā visā Amerikas teritorijā un pat aiz tās robežām.

Izvairoties no kriminālvajāšanas, viņš demonstrēja izcilas pārvēršanās spējas, uzdodot sevi par citiem. Abingeilam tika piespriesti 12 gadi cietumā. Taču viņš tajā pavadīja vien daļu no šī termiņa, par cik FIB piesaistīja viņu sadarbībai apgrozībā esošo viltojumu un to izgatavotāju atklāšanā. Viņš strādā FIB jau vairāk kā 35 gadus.

 

Viktors Lustigs – cilvēks, kurš pārdeva Efeļa torni… divas reizes

Viktors Lustigs tekoši runāja piecās valodās, varēja lepoties ar labu izglītību un piederēja pie buržuāzijas augstākajām aprindām. Par viņa pirmo ienākumu avotu kļuva azartspēles uz transatlantiskajiem laineriem, kā arī iekārtas pārdošana, kura it kā domāta dolāru ražošanai. Pēc tam viņš devās uz ASV, kur savas krāpnieka iemaņas pilnveidojas līdz pilnībai.

1925. gadā Lustigs pamanījās Parīzes krāmu tirgotājam Andrē Puasonam pārdot Eifeļa torni. Viņš pārliecināja pircēju, ka ir valdības aģents un tornis tiek pārdots nojaukšanai. Apkrāptais Puasons kautrējās ziņot policijai, savukārt Lustigs mēģināja šo triku vēlreiz. Taču šoreiz pircējs devās uz policiju un afēra tika atklāta. Lustigam piesprieda 20 gadus cietuma ieslodzījumā. Lustigs mira 1947. gadā no pneimonijas.

 

Bernards Meidofs – No vērtspapīru biržas vadītāja par krāpnieku

Bernards Meidofs sāka diezgan pieticīgi. Viņš dibināja savu investīciju kompāniju 1960. gadā par 5 tūkstošiem dolāru, ko bija nopelnījis strādājot par apsargu un laistītāju ierīkotāju. Meidofs šo kompāniju Volstrītā vadīja līdz 2008. gada beigām.

Tad sākās finanšu krīze, situācija tirgū jūtami pasliktinājās un klienti sāka aktīvi atbrīvoties no saviem aktīviem. Šajā periodā arī tika izvirzīta apsūdzība par iespējams vēsturē apjomīgāko finanšu piramīdu. 2009. gadā 70 gadus vecajam Meidofam tika piespriesti 150 gadi ieslodzījumā.

 

Čārlzs Kitings – Lincoln Savings and Loan bankas afēra

Čārlzs Kitings bija teicams pilots, peldētājs un veiksmīgs investors nekustamo īpašumu jomā. Nespējot turēties pretī krāpniecības kārdinājumam, viņš apkrāpa 23 tūkstošus investoru par 250 miljoniem dolāru. 1984. gadā Kitings iegādājās Lincoln Savings and Loans, nelielu konservatīvu hipotekāro banku Kalifornijā.

Pārejot Kitinga kontrolē banka sāka veikt riskantākas operācijas, klientus par to nebrīdinot. Bizness cieta sagrāvi 1989. gadā un Kitingu apsūdzēja krāpšanā, piespriežot viņam brīvības atņemšanu uz 4.5 gadiem. Viņš mira 2014. gadā 90 gadu vecumā.

 

Arturs Virgilio Alvess Reiss – Portugāles Bankas krīze

Portugāļu krāpnieka Artura Virgilio Alvesa Reisa darbība, gandrīz izputinot visas Portugāles ekonomiku, bija precedents. Viņa apjomīgā krāpšanas shēma, kas saistīta ar Portugāles Banku, bija tik nopietna, ka daudzi to vainoja Portugāles Republikas sabrukumā 1926. gadā.

Uzdodoties par Portugāles Bankas pārstāvi un apbruņojies ar viltotu līgumu, Reiss pārliecināja kādu Londonas kompāniju slepena projekta ietvaros nodrukāt viņam viņa personīgās banknotes,. Tādā veidā, krāpnieks iepludināja Portugāles ekonomikā viltotas naudas zīmes par 1 007 963 sterliņu mārciņām un naudas atmazgāšanai atvēra savu banku. 1925 gadā 28 gadus vecais Reiss tiks apcietināts. 1935. gadā tika atbrīvots un 1945. gadā nomira nabadzībā.

 

Treideri.lv

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv