Septiņi iemesli pirkt eiro

Treideri.lv | 15. februāris 2018 19:39
Septiņi iemesli pirkt eiro

2018. gada sākumā eiro turpināja savu 2017. gada uzvaras gājienu attiecībā pret dolāru, kaut gan arī dolārs negrasās padoties – procentu likmju paaugstināšana ASV jau vairs nav aiz kalniem. Bet kā ar eiro kāpumu pret britu mārciņu? Eksperti uzskata, ka eiro pret mārciņu var pakāpties un iemesli ir sekojoši:

IKP un rūpnieciskā ražošana Eirozonā ir izaugsmes stadijā. Eirozonas IKP otrais vērtējums apstiprināja pirmo, kā arī apstiprināja, ka Eirozonas ekonomiskā izaugsme pilnībā atbilst prognozēm. 2017. gadā Eirozonas IKP pieaudzis par 2.7%, ceturkšņa izteiksmē 4. cet. IKP pieaugums bijis 0.6%. Eirozonas rūpnieciskās ražošanas dinamikas dati par janvāri izrādījās labāki par prognozēm: gada izteiksmē Eirozonas rūpniecība janvārī pieaugusi par 5.2%, kaut gan tirgus prognozēja vien 4.2% pieaugumu, savukārt decembrī izaugsme gada izteiksmē bija 3.7%. Šie dati sniedza atbalstu eiro valūtai.

Lielbritānijas monetārā politika pagaidām paliek bez izmaiņām. Anglijas Bankas Monetārās politikas komiteja (MPC) nesen pieņēma vienbalsīgu lēmumu saglabāt procentu likmi 0.5% līmenī. No vienas puses, lēmums nepaaugstināt likmes bija gaidāms, taču no otras – acīmredzot, valūtu tirgus bija vīlies, ka šis lēmums ticis pieņemts tādā vienprātībā. Šādai komitejas vienprātībai var sekot Anglijas Bankas vilcināšanās, pieņemot lēmumu par monetārās politikas normalizāciju, kas tirgum nepatiktu. Šādas prognozes var ierobežot britu valūtas kāpumu.

Lielbritānijā fiksēta deflācija, taču inflācijas pieaugums jau kļūst draudīgs. Visas Eiropas ekonomikas bieds, ko dēvē par deflāciju, janvārī atkal atgriezās pie Anglijas krastiem. Janvārī patēriņa cenas Apvienotajā Karalistē salīdzinājumā ar decembri sarukušas par 0.5%, kaut gan tirgus gaidīja vēl ļaunāku rezultātu – kritumu par 0.6%. Šādu situāciju var skaidrot ar jaungada atlaidēm veikalos, savukārt gada izteiksmē patēriņa cenu inflācija janvārī pārspējusi tirgus prognozes un gaidīto 2.9% vietā pieaugusi par 3%. Tādā veidā, ja ne janvāra deflācija, tad inflācijas pieaugums Lielbritānijā janvārī varēja pat pārsniegt 3%. Bet Anglijas Banka, neskatoties uz šādu dinamiku, ar procentu likmju paaugstināšanu nesteidzas, kas mārciņai ir negatīvs faktors.

Vācija virzās uz politisko stabilitāti. Salīdzinoši nesen Vācijas divas lielākās partijas – Angelas Merkeles bloks KDS un KSS, kā arī Vācijas SDP vienojās par parlamenta koalīcijas izveidošanu. Tas ļaus Merkelei, beidzot, oficiāli ieņemt Vācijas kancleres amatu (šobrīd viņa ir tikai kanclera pienākumu izpildītāja), savukārt Vācijai tas ļaus izvairīties no pirmstermiņa Bundestāga vēlēšanām, kurš pēc 2017. gada septembra vēlēšanām pilnā apmērā tā arī nav sācis strādāt. Vācijas SDP līdera Martina Šulca atstādināšana liecina par to, ka šāda vienošanās nav nākusi viegli, taču Eirozonai un vienotajai valūtai Vācijas politiskās krīzes atrisināšana ir pozitīvs signāls.

Eiropas Savienība var ierobežot Lielbritānijas piekļuvi Eiropas vienotajam tirgum. Lielbritānija ar Eiropas Savienību risina sarežģītas sarunas par piekļuvi vienotajam Eiropas tirgum, jo Eiropas Savienība īpaši nealkst saglabāt Lielbritānijai šīs priekšrocības pēc 2019. gada 30. marta, kad Brexit jau stāsies spēkā juridiski. Eiropas vienotā tirgus zaudēšana pēc Brexit ir maz ticama, taču iespējama, un kamēr šis jautājums nav atrisināts, nav izslēgts, ka tas kļūs par šķērsli britu mārciņas kāpumam.

Eirozonas ekonomiskās izaugsmes prognozes ir visai optimistiskas. Šajās dienās Eiropas Komisija paaugstināja Eirozonas ekonomiskās izaugsmes prognozes 2018. gadam no 2,1% uz 2,3%, savukārt 2019. gadam – no 1,9% uz 2%. Uz 2017. gada spēcīgās dinamikas fona prognozes izskatās pazeminātas, taču nav izslēgts, ka Eiropas Komisija pēc kāda laika tās atkal pārskatīs. Tāpat Eiropas Komisija pazemināja inflācijas mērķi no 2.5% gadā līdz “nedaudz virs 2% gadā”, taču, paaugstināja inflācijas pieauguma prognozes Eirozonā 2018. gadā no 1.4% uz 1.5%. Kopumā prognozes ir eiro kāpumam labvēlīgas.

EUR/GBP tuvākie mērķi atrodas uz 0.9 mārciņu atzīmes pret eiro. Eksperti prognozē, ka eiro/mārciņas pāris īslaicīgi atradīsies 0.875-0.9 mārciņu diapazonā. Ja pāris izsitīs 0.893 līmeni, eiro kustība augšup var turpināties.

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv