SEA brīdina: slānekļa ražotāji ražos vairāk naftas, nekā nepieciešams

Treideri.lv | 14. februāris 2018 09:40
SEA brīdina: slānekļa ražotāji ražos vairāk naftas, nekā nepieciešams

Pēc starptautiskās Enerģētikas Aģentūras datiem, slānekļa naftas ieguve ASV var pieaugt straujāk, nekā pasaules pieprasījums, un tādējādi šogad radīt spiedienu uz naftas cenām.

Savā ikmēneša ziņojumā SEA paziņojusi, ka naftas ražošanas apjomi ASV un dažās OPEC neietilpstošajās valstīs 2018. gadā var apsteigt pieprasījumu tādējādi palēninot tirgus pārbalansēšanās procesu. Aģentūra uzsver, ka šī brīža situācija atgādina slānekļa buma pirmo vilni šīs desmitgades sākumā, kas radīja spiedienu uz pasaules naftas tirgu un izraisīja cenu kritumu 2014. gada beigās.

Uz doto brīdi, būtiski samazinot izdevumus, amerikāņu ražotāji bauda otro šāda mēroga kāpuma vilni, tādējādi šī gada laikā viņu ieguves apjomi var līdzināties pasaules pieprasījuma pieauguma tempiem”,

– teikts aģentūras atskaitē.

Pēc atskaites publikācijas naftas cenas turpināja tirgoties zem spiediena. Brent atkāpās no $63 līmeņa un iekārtojās ap $62.11, tikmēr WTI atkal testē $58.50, dienas laikā zaudējot ap 0.5%. Janvārī jēlnaftas ieguve Savienotajās Valstīs gada izteiksmē pieaugusi par 1.3 miljoniem barelu diennaktī. Šis skaitlis nozīmē, ka jau drīzumā Amerika apsteigs Saūda Arābiju, pēc tam Krieviju, iegūstot pasaulē lielākā ražotāja statusu.

Pagājušajā nedēļā melnā zelta tirgus tika pakļauts agresīvai izpārdošanai, reaģējot uz investoru bažām par ieguves pieaugumu ASV, kas novembrī pirmo reizi kopš 1970. gada pārvarēja 10 miljonu barelu līmeni diennaktī, par ko pagājušajā mēnesī ziņoja valsts enerģētikas ministrija. Pagājušā gada otrajā pusē naftas cenas atguvās par vairāk kā 50%, pagājušajā mēnesī pirmo reizi trīs gados sasniedzot maksimumus virs $70 atzīmes. To veicināja augstais pieprasījums, ģeopolitiskie riski un OPEC+ valstu ieguves samazināšana vienošanās ietvaros. Kopš pagājušā gada sākuma kartelis un tā sabiedrotie ražošanas apjomus samazina par 1.8 miljoniem barelu dienā.

Taču slānekļa naftas plaukstošā ražošana piespiedusi OPEC paaugstināt savu prognozi attiecībā uz pasaules piedāvājumu šajā gadā. Pirmdien publicētajā karteļa ikmēneša ziņojumā teikts, ka 2018. gadā pasaules piedāvājums var pieaugt par 1.4 miljoniem barelu dienā un praktiski pilnībā uz ASV rēķina. Vakar SEA nedaudz paaugstināja pasaules pieprasījuma prognozes šim gadam, līdz 1.4 miljoniem barelu diennaktī, atsaucoties galvenokārt uz globālās ekonomikas izaugsmi. Pagājušajā gadā pieprasījuma pieaugums bija 1.6 miljoni barelu diennaktī.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv