Saūda Arābija uz vairākām nedēļām palikusi bez pilnvērtīgas naftas ieguves – ar ko tas draud tirgum?

Treideri.lv | 16. septembris 2019 19:25
Saūda Arābija uz vairākām nedēļām palikusi bez pilnvērtīgas naftas ieguves – ar ko tas draud tirgum?

Karaliste var lūgt savus OPEC kolēģus palīdzēt nomierināt tirgus pēc bezpilota lidaparātu uzbrukuma.

Pēc bezpilota lidaparātu uzbrukuma nozīmīgajai Saūda Arābijas naftas nozares infrastruktūrai, tās naftas un gāzes ieguve būtiski samazināsies. Daži valsts pārstāvji pasteigušies apsolīt tirgus dalībniekiem drīzu ražošanas atjaunošanu, taču pēc daudzu domām, lai atgrieztos pie pilnas jaudas var būt nepieciešams daudz ilgāks laiks.

Maksimālās jaudas atjaunošanai būs nepieciešamas vairākas nedēļas”,

– norādījis enerģētikas ministrijai tuvs avots.

Par nodarīto kaitējumu mērogu spriest vēl ir pāragri, taču tirgū jau parādījušās spekulācijas par to, ka karaliste veic pārrunas ar vairākām OPEC dalībvalstīm. Kā viens no iespējamajiem variantiem tiek izskatīta iespēja sasaukt karteļa ražotāju ārkārtas sanāksmi.

Saūda Arābija, kas ir neoficiāla OPEC līdere, pagaidām izvērtē savu kolēģu palīdzības nepieciešamību. Tie varētu īslaicīgi palielināt ieguvi, lai nomierinātu paniku tirgos. Šajā posmā tā ir tikai provizoriska apspriešana, kas var arī nerealizēties, norāda avots.

Taču ņemot vērā to, ka iepriekš karalistei izdevies karteļa valstis pierunāt samazināt ieguvi, pats šādu sarunu esamības fakts liecina par valdības satraukumu.

Kurš vainīgs un ko darīt?

Amerika uzbrukumā Saūda Arābijas valsts naftas kompānijas Saudi Aramco nozīmīgākajiem infrastruktūras objektiem vaino Irānu. Šī uzbrukuma dēļ naftas lielvalsts bijusi spiesta samazināt ražošanu vairāk kā divas reizes.

Incidents atmaskojis Saūda Arābijas naftas infrastruktūras ievainojamību. Saasinātās attiecības ASV un Irānas starpā veicinājušas paaugstinātu spriedzi Tuvajos Austrumos kopumā.

Er-Rijāda ir Donalda Trampa administrācijas tuvākais arābu sabiedrotais un Vašingtonas stratēģijas atbalstītājs, ņemot vērās, ka Savienotās Valstis rada maksimālu spiedienu uz Irānu, cenšoties piespiest Teherānu pārskatīt 2015. gada kodolvienošanās noteikumus un ierobežot tās atbalstu karojošajiem grupējumiem arābu valstīs.

Ar Irānu saistītie dumpinieki, kas cīnās ar Saūda Arābijas koalīciju, uzņēmušies atbildību par uzbrukumiem diviem lieliem objektiem ar desmit bezpilota lidaparātu palīdzību. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo apsūdzējis Irānu bezprecedenta uzbrukumā Saūda Arābijai. Pati Irāna gan savu vainu incidentā noliedz.

“Vašingtona pēc maksimālo sankciju politikas izgāšanās uzsākusi maksimālās krāpšanās politiku. Amerika un tās klienti iestrēguši Jemenā pateicoties ilūzijai, ka viņu pārākums bruņojumā novedīs pie uzvaras karā. Taču pret Teherānu vērstās apsūdzības nenovedīs pie kara izbeigšanas Jemenā”.

Draudi pasaules tirgum

Tikmēr Saudi Aramco vadītājs Amins Nassirs norādījis, ka kompānijai izdevies likvidēt ugunsgrēku, izticis bez upuriem, un nu tiek veikti ražošanas atjaunošanas darbi. Valsts enerģētikas ministrs princis Abdulazizs bin Salmans paziņojis, ka pēc valdības aplēsēm, uzbrukumu rezultātā jēlnaftas ražošana sarukusi [ar 5.7 miljoniem barelu diennaktī, jeb vairāk kā 50%. Turklāt viņš piebilda, ka daļa zaudējumu tiks kompensēta uz rezervju rēķina. Gāzes ieguve sarukusi par 50%.

Šis terora akts ir neseno uz naftas un iedzīvotāju infrastruktūru vērsto uzbrukumu turpinājums. Šie uzbrukumi rada postījumus ne tikai valsts objektiem, bet pat traucē starptautiskām naftas piegādēm un rada draudus to drošībai”,

– uzsvēris ministrs.

Saūda Arābija p[iegādā vairāk kā 10% no pasaules naftas un ir pasaulē lielākā melnā zelta eksportētāja. Ieguves samazinājums par vairāk kā 5 miljoniem barelu dienā ir ekvivalents pasaules piegāžu kritumam par 5%. Karalistē paziņojuši, ka ieguve tiks operatīvi atjaunota, taču zaudējumu apjomi tik un tā radīs triecienu pasaule enerģētikas tirgiem. Viens no avotiem norādījis, ka daļa ražošanas tikusi apturēta piesardzības dēļ un tiks atjaunota īsā laikā.

Rezerves ir gatavībā

Tikmēr analītiķi brīdina, ka zaudējumu apmēri var veicināt strauju naftas cenu pieaugumu, bet tā rezultātā bailes var izplatīties arī visā pasaules ekonomikā.

Enerģētikas ministrija nepieciešamības gadījumā ir gatava iesaistīt resursus no savām stratēģiskajām rezervēm, lai kompensētu zaudējumus pasaules tirgos šī agresijas akta rezultātā”,

– norāda ASV enerģētikas ministrija.

Patērētāju valstu rīcībā ir pietiekošas rezerves, savukārt Saūda Arābija ir spējīga daļēji mazināt šo efektu uz savu rezervju vai atlikušo brīvo ražošanas jaudu rēķina.

Saudi Aramco informējusi naftas-ķīmijas kompānijas par izejvielu piegādes samazināšanu. Kompānija Saudi Basic Industries Corporation piegādes uz savām ķīmijas filiālēm samazinājusi vidēji par 49%. Rūpniecības uzņēmums Tasnee samazinājusi piedāvājumu savām nodaļām vidēji par 41%. Saūda Arābijas fondu biržā tirgi atvērās ar 2.3% kritumu, savukārt līdz tirdzniecības slēgšanai svētdien zaudējumus izdevās samazināt līdz -1.3%.

Uzbrukumi Saūda Arābijai rada pozitīvu ietekmi uz naftas tirgu, rada spiedienu uz akcijām un slēpj sevī riskus pasaules ekonomikai”,

– situāciju komentē Bobs MakNallijs no konsultinga kompānijas Rapidan.

Saudi Aramco vēlāk šogad valsts ekonomisko reformu ietvaros plāno veikt IPO. Ņemot vērā pēdējos notikumus, piegāžu drošība un pienācīga naftas krājumu pārvalde var izraisīt nemieru virknē potenciālo investoru.

Pēc notikušajiem uzbrukumiem pirmdien naftas kotācijas atvērās ar strauju kāpumu. Brent pārsniedza $68 līmeni, pēc tam gan sekoja korekcija un cena jau atkāpās ap $65 līmeni, taču vakarā tā atkal tuvojas rīta maksimumiem.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv