Saūda Arābija dzen naftas vērtību $80 virzienā

Treideri.lv | 15. februāris 2019 15:38
Saūda Arābija dzen naftas vērtību $80 virzienā

Naftas tirgus pamodies no janvāra miega un uz straujā Saūda Arābijas ieguves samazinājuma fona atgriezies pie cenu kāpuma. Saūda Arābijas budžets ir atkarīgs no naftas nozares ienākumiem, un, lai al Saūdu karaliskā ģimene varētu savilkt galus, cenas nedrīkst būt zemākas par 80 ASV dolāriem par barelu.

Pēc gandrīz pusotra mēneša nenozīmīgas svārstīšanās starp 59 un 63 dolāru līmeņiem, Brent markas jēlnaftas cena Londonas ICE biržā virzās augšup, atjaunojot novembra beigu maksimumus. Pēc četru dienu kāpuma, piektdien aprīļa līgumi noslēgušies par 65.10 dolāriem. Nedēļas laikā kotācijas pieaugušas par 6.6%.

Amerikāņu WTI joprojām ir zem pieaugošās slānekļa ieguves spiediena, pateicoties kurai ASV jau februāra sākumā kļuva par pirmo valsti pasaulē, kura diennaktī iegūst vairāk par 12 miljoniem barelu.

Kopš nedēļas sākuma WTI līgumu cena pieaugusi vien par 5.2% un pagaidām atrodas zem pagājušās nedēļas līmeņiem – 54.87 dolāri par barelu.

Kaut gan pasaules ekonomikas izaugsmes tempi samazinās, uzņēmēju aktivitātes indeksi PMI visā pasaulē krīt jau četrus mēnešus pēc kārtas. Uz recesijas robežas nonākusi Vācija (IKP 3. cet. sarucis līdz 0.3%, 4. cet. izaugsme bijusi 0%). ASV un Ķīnas tirdzniecības līguma perspektīvas ar katru nedēļu kļūst arvien neskaidrākas – naftas tirgus līksmo pateicoties Saūda Arābijas “dopinga dozas” bezprecedenta apjomiem.

Pēc OPEC datiem, janvārī Saūda Arābija ieguvi samazināja par 350 tūkstošiem barelu diennaktī. Pirms tam notika vēl straujāka jaudu samazināšana decembrī, kad piegādes samazinājās par 459 tūkstošiem barelu diennaktī.

Ņemot vērā sarūkošo ieguvi Venecuēlā, sankcijas pret Irānu un Rijādas tuvāko sabiedroto – AAE – centienus (kur janvārī ieguve sarukusi par 146 tūkstošiem barelu diennaktī), kopsummā OPEC valstis divu mēnešu laikā tirgum atņēmušas 1.5 miljonus barelu ikdienas piegāžu.

Februāra sākumā karteļa ieguve (30,806 miljoni barelu diennaktī) joprojām pārsniedza pieprasījumu, kuru OPEC aprēķinājuši nedaudz virs 30.5 miljoniem barelu.

Taču jau februārī disbalanss tiks labots: Saūda Arābija samazinās ieguvi vēl par 300 tūkstošiem barelu diennaktī – līdz zemākajam līmenim kopš 2016. gada 9,8 miljoniem barelu diennaktī – tā intervijā Financial Times paziņojis enerģētikas ministrs Haleds al Falihs. Saūda Arābijas naftas eksports, pēc viņa teiktā, tiks samazināts līdz 6.9 miljoniem barelu diennaktī (no 8.2 miljoniem barelu novembrī).

2019. gada budžetā karaliskā ģimene iekļāvusi rekord-augstus izdevumus 295 miljardu dolāru apmērā, kas ietver gan subsīdijās iedzīvotājiem, gan investīcijas ekonomikas pārveides plānā, tai atsakoties no naftas atkarības, kas tuvākajos 12 gados izmaksās 425 miljardus dolāru.

Ņemot vērā to, ka nacionālās valūtas – riāla – kurss Saūda Arābijā ir fiksēts, un centrālā banka to tur 3.75 riālu par vienu ASV dolāru līmenī, karaliskajai ģimenei nepieciešamā naftas cena ir diapazonā 80 līdz 85 dolāri par barelu – lēš SVF galvenais Tuvo Austrumu ekonomists Džihads Azurs.

Tieši šādu cenu – 80 dolārus par barelu – 2019. apņēmusies panākt Saūda Arābija, tā The Wall Street Journal atklāj anonīmi avoti OPEC. Pēc viņu teiktā, šis līmenis ir neformāls ieguves ierobežojuma darījuma mērķis, par kuru kartelis decembrī atkārtoti vienojies ar Krieviju.

Pagaidām OPEC+ vienošanās ir spēkā līdz pirmā pusgada beigām, taču reālā situācija tirgū ir tāda, ka šim līgumam praktiski lemts kļūt par beztermiņa. Šādi secinājumi izriet no ASV Enerģētikas ministrijas ziņojuma – naftas ieguve ASV pieaug tempos, kas praktiski pilnībā noslēdz visu pasaules pieprasījumu, atstājot Tuvo Austrumu naftai arvien mazāk vietas.

2020. gadā OPEC iegūs par 300 tūkstošiem barelu mazāk, kā šobrīd, prognozē Enerģētikas informācijas aģentūra (EIA) – 30.5 miljoni barelu diennaktī, taču šajā gadījumā tirgus atradīsies pārprodukcijas stāvoklī. Lai sabalansētu pieprasījumu un piegādes kartelim tuvākajos divos gados ieguve jāsamazina zem 30 miljoniem barelu diennaktī.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv