Samazinot PVN pārtikai, valsts budžets zaudētu 200 miljonus eiro

Treideri.lv | 5. jūnijs 2014 09:26
Samazinot PVN pārtikai, valsts budžets zaudētu 200 miljonus eiro

Līdz 12% samazinot Latvijā pievienotās vērtības nodokli (PVN) pārtikai, valsts budžetā rastos zaudējumi 200 miljonu eiro apmērā, liecina Finanšu ministrijas (FM) aplēses.

FM parlamentārā sekretāre Lolita Čigāne Latvijas Televīzijas raidījumam Sastrēgumstunda norādīja, ka to var atļauties tikai bagātas valstis. «Tas ir mūsu kopējais aizsardzības budžets. Tā ir visa summa, kas būtu jāpieliek aizsardzībai, lai mēs atbilstu NATO prasībām. Tas ir uz mūsu svaru kausiem – vai aizsardzība vai samazinātais PVN pārtikai,» norādīja politiķe.

«Zaudējumus mēs varam aprēķināt, bet uz ieguvumu mēs tikai ceram. Mēs nevaram paredzēt šos efektus. Mēs varam nonākt situācijā, ka, labu gribot un vēloties atbalstīt vietējo ražotāju, patēriņu pārbīdām par labu importētajai pārtikai,» pret PVN samazināšanu argumentēja Čigāne.

Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs FM aprēķinus apšaubīja. «Tas ir biedēklis, kam nav pamatojuma. Es domāju, ka šis cipars ir desmit reižu mazāks, nekā jūs baidāt,» viņš teica.

Raidījuma viesi, kas atbalstīja PVN samazināšanu pārtikai, uzsvēra, ka šis solis samazinātu augļu un dārzeņu «pelēkā tirgus zonu», kā arī trūcīgākie iedzīvotāji iegūtu un arī ražotājiem būtu vieglāk strādāt – dārzeņi un augļi kļūtu lētāki, cenas vienādotos, uzņēmumiem būtu ātrāka naudas aprite un samazinātos ražošanas izmaksas. Tādējādi vietējie augļi un dārzeņi varētu arī konkurēt ar importa produktiem.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore Ingūna Gulbe uzsvēra, ka jebkura nodokļu samazināšana palielina godīgā nodokļa maksātāju daļu.

Tikmēr Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs norādīja, ka valstij jārūpējas par to, lai cilvēks varētu nopirkt tādu pārtikas grozu, kādu vēlas. Viņš arī kritiski izteicās par Finanšu ministriju, pārmetot tai vienkāršotu zaudējumu -ieguvumu aprēķinu. «Pēc nodokļu samazinājuma vienmēr ir ieņēmumu pieaugums,» viņš piebilda.

Zemnieku saeimas pārstāve Edīte Strazdiņa pauda, ka krīzes laikā pelēkā zona tomēr sasniedza vairāk nekā pusi. Arī Danušēvičs uzskata, ka ēnu ekonomika augļu un dārzeņu tirgus jomā ir tik liela. Tādējādi, ieviešot samazināto PVN pārtikai, būtiski samazinātos ēnu ekonomika šajā jomā.

Latvija ir viena no retajām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kurā PVN likme pārtikai nav samazināta. Bagātajā Vācijā, pērkot pārtiku, maksā 7%, Lielbritānijā un Īrijā – 0%, bet Latvijā 21% jeb piekto daļu no preces cenas.

Avots: Bnn.lv

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv