Admiral Markets

Rubini: Ķīna ilgtermiņā var uzvarēt tirdzniecības karā ar ASV

Treideri.lv | 24. septembris 2018 12:05
Rubini: Ķīna ilgtermiņā var uzvarēt tirdzniecības karā ar ASV

Trampa administrācija pārvērtē ASV iespējas ietekmēt Ķīnu, turklāt centieni ierobežot nespēs mainīt Ķīnas ilgtermiņa stratēģijas.

Tā intervijā telekanālam Bloomberg paziņojis Ņujorkas Universitātes profesors Nuriels Rubini.

– Profesor Rubini, daudzi eksperti, tajā skaitā Tramps administrācijā, runā par to, ka Ķīna maldās, runājot par vienlīdzīgām pozīcijām tirdzniecībā ar ASV. Ķīna importē mazāk preču no ASV, nekā ASV no Ķīnas, pareizi?

– Tas tiesa, ja skatāmies skaitļus ārējā tirdzniecībā, ASV un Ķīnas pozīcijas nav vienlīdzīgas. Ķīna amerikāņu preces importē par aptuveni 130 miljardiem ASV dolāru, salīdzinājumam ASV imports no Ķīnas pārsniedz 500 miljardus. Taču tajā pašā laikā Ķīna atbildes gājienus var ieviest ne tikai importa nodevās.

Taču neaizmirsīsim, ka daudzas amerikāņu kompānijas – GM, Apple un daudzas citas – Ķīnā investējušas simtiem miljardus dolārus. Gadījumos, kad Ķīnai bija attiecību saasināšanās ar tirdzniecības partneriem, piemēram ar Japānu vai Dienvidkoreju, ĶTR valdība veica aktīvas darbības attiecībā uz šo valstu kompānijām. Ķīna Savienotajām Valstīm var atbildēt dažādos veidos, piemēram, vājinot juaņas kursu.

Pavisam galējā gadījumā Ķīnai ir arī “kodol-variants” – pārdot milzīgo Ķīnas īpašumā esošo ASV obligāciju apjomu. Es nedomāju, ka tas ir ļoti reāls scenārijs, taču tāds pastāv. Taču es šobrīd nerunātu par to, ka Ķīna nevar atbildēt ASV neproporcionālu tirdzniecības rādītāju dēļ.

– Ko jums saka jūsu starptautiskā pieredze? Jūs esat dzimis Stambulā, mācījies Milānā, bijis pasniedzējs Hārvardā – no jūsu skatpunkta, kā Ķīna reaģēs uz Trampa administrācijas rīcību? 

– Ķīna centīsies turēties pie elastīgas pieejas. No vienas puses viņiem valstī un ekonomikā ir nepieciešamas reformas.  Taču tajā pašā laikā Ķīna nevar atļauties zaudēt stāju. Tas, kas notiek šobrīd, nav vienkārši Trampa administrācijas tirdzniecības kara sākums pret Ķīnu. ASV vēlas ierobežot Ķīnu no ģeopolitiskajā skatpunkta. Ķīna nekad neatteiksies no savas programmas “Ražots Ķīnā – 2025”. Manuprāt, pastāv zināms risks, ka, ja ASV centīsies ierobežot Ķīnu, tā uzsāks agresīvāku politiku un netieksies sadarboties ar ASV. Tas ir ticamākais scenārijs – Ķīna ieviesīs atbildes pasākumus visdažādākajās nozarēs.

– Vai pastāv iespēja, ka Ķīna ekonomikas izaugsmes tempi sāks sarukt straujāk? Cik nopietns ir tā saucamā “ēnu” banku sektora apjomu pieaugums Ķīnā?

– Ķīnas ekonomiskās izaugsmes temps tie4šām pēdējā laikā sācis sarukt. Taču pēc pārspīlētā samazinājuma Ķīnas monetārās un fiskālās politikas normalizācijas, tagad monetārais kurss atkal tiek mīkstināts, un tiek veikti pasākumi turpmākas izaugsmes stimulēšanai. No vienas puses jāpiebilst, ka jūtams kritums notika arī Ķīnas akciju tirgū, taču no otras – nelielās ietekmes dēļ uz patērētāju labklājību, tas neradīja tik spēcīgu ietekmi uz situāciju valstī. Ķīnai ir iespējas stimulēt ekonomiku. Juaņas kursa samazināšana pastiprina Ķīnas eksportētāju pozīcijas. ASV piemēro 10% importa nodokli, tikmēr Ķīnas valūtas vērtība krītas par 8%. Tāpēc Ķīna saglabā konkurētspēju.

Var piebilst, ka Ķīna zināmā veidā turpina atlikt lēmumus par tādām problēmām, kā liekās ražošanas jaudas, kompāniju augsto atkarību no kredītiem, taču Ķīnas valdība šīs problēmas risinās pakāpeniski. Ķīna pieturas pie ilgtermiņa stratēģijas, un būs ASV konkurents ilgtermiņā.

Es vēlētos atgādināt vienu momentu: kad priekšsēdētājam Mao jautāja, ko viņš domā par 18. gs. Francijas revolūciju, viņš atbildēja: “Par to pagaidām ir pārāk agri runāt”. Ķīna pieturas pie ilgtermiņa pieejas. ASV tiek rīkots daudz vēlēšanu. Prezidenta vēlēšanas, kongresa vēlēšanas. Ķīnā vēlēšanas nenotiek, viņi pilnībā kontrolē savu kursu, tādējādi radot draudus ASV arī vidējā un ilgtermiņā, un var uzvarēt šo karu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv