Polsons nopelna uz FRS palīdzības rēķina

Treideri | 2. decembris 2010 17:35

Federālā Rezervju BankaTrešdien ASV Federālā Rezervju sistēma (FRS) atklāja informāciju par bankām un organizācijām, kuras saņēma finansiālo palīdzību pasaules krīzes laikā 2008.-2009.gadā. Atklājās, ka starp tiem, kuri izmantoja Amerikas ekonomikas likviditātes uzpumpēšanu pēc FRS priekšsēdētāja Bena Bernankes receptes (3,3 trilj. $), liela daļa ir ārzemju banku, un ka uz tā rēķina varēja nopelnīt daži investori, raksta Financial Times, izanalizējot informāciju aptuveni par  21 000 vienreizējiem kredītiem un cita veida transakcijām.

Kā izriet no publicētajiem dokumentiem, lielākie kredītu un cita veida finansiālās palīdzības saņēmēji bija Citigroup (2,2 trilj. $), Merrill Lynch (2,1 trilj. $), Morgan Stanley (2 trilj. $), Bank of America (1,1 trilj. $), Bear Stearns (960 mljrd. $), Goldman Sachs (620 mljrd. $), JPMorgan Chase (260 mljrd. $) un Wells Fargo (150 mljrd. $). Daudzas no šīm organizācijām ņēma īstermiņa kredītus, atmaksāja tos un atkal aizņēmās. Tāpat FRS uzsver, ka patērēja  $1,25 trilj. kompāniju Fannie Mae un Freddie Mac hipotekāro vērtspapīru pirkšanai, lai pazeminātu hipotēkas procentu likmes, atvieglotu kreditēšanas sistēmu un atbalstītu dzīvojamā nekustamā īpašuma tirgu, kuram uz doto brīdi bija grūtības.

FRS publicēja šos dokumentus pēc ASV kongresa pieprasījuma. «Pēc vairāku gadu (informācijas — red.) sienas celšanas Amerikas tautas acu priekšā pienācis laiks uzzināt neticamas un pārsteidzošas lietas par to, kā FRS ar miljardu dolāru palīdzību glāba Volstrītu un korporatīvo Ameriku», — paziņoja senators Bernijs Sanderss.

Tika noskaidrots, ka Goldman Sachs un Morgan Stanley vērsās pie FRS pēc kredītiem attiecīgi 84 un 212 reizes. Vislielākais overnight kredīts, kurš tika izsniegts Goldman, bija $18 mljrd. Tas tika piešķirts 2008.gada oktobra vidū. Morgan Stanley aizņēmās vairāk. Visgrūtākajā brīdī 2008.gada septembrī Morgan saņēma gandrīz $60 mljrd. Atkarībā no tā, kā paplašinājās FRS kredītprogrammas, līdzekļus ar pievilcīgām procentu likmēm varēja saņemt arī vairāki hedžfondi, neskatoties uz to, ka tos uzskatīja par vienu no krīzes avotiem. No jaunajiem publicētajiem datiem var pasmelties to cilvēku vārdus, kuri netieši spēja nopelnīt uz FRS palīdzības rēķina. Pēc The Wall Street Journal datiem starp tiem ir arī miljardieris un fondu pārvaldītājs Džons Polsons, kā arī Dell dibinātājs Maikls Dels. Viņi investēja līdzekļus OneWest Bank, kura no FRS saņēma kredītu $34 miljonu apmērā.

Liels skaits aizņēmumu pienākas ārzemju finanšu organizācijām. Tā, par aizņēmējiem kļuva britu Barclays (saņēma $10 mljrd.), Šveices UBS (2008. gada oktobrī saņēma $37 mljrd.), kā arī beļģu Dexia ($23 mljrd.) un vācu Commerzbank ($13 mljrd.un $7,25 mljrd.), pie kam viņi visi ņēma miljardiem dolāru uz ļoti izdevīgiem nosacījumiem. Tas viss var izprovocēt jaunu kritikas vilni. Lai gan arī visi šie aizņēmumi tika atmaksāti jau 2009.gada beigās, tomēr, «vai tad ASV FRS ir kļuvusi par pasaules Centrālo Banku?» — uzdod jautājumu Sanderss.

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv