Pirms ECB sanāksmes: Ja izmaiņas, tad tikai EUR negatīvas

TMS Europe | 7. septembris 2016 18:03
Pirms ECB sanāksmes: Ja izmaiņas, tad tikai EUR negatīvas

No ceturtdienas, 8 septembra Eiropas Centrālās Bankas (ECB) sanāksmes varam gaidīt lēmumu saglabāt procentu likmes esošajā līmenī, kā arī kvantitatīvās mīkstināšanas programmu bez izmaiņām, par cik pēdējās nedēļās nav saņemti nekādi būtiski faktori, kas liecinātu par pretējo.

Ņemot vērā Mario Dragi lieliskās prasmes ietekmēt finanšu tirgus, ir prātīgi pieņemt, ka pastāv lielāka iespējamība sagaidīt Eiro zonai pozitīvus lēmumus, nekā negatīvus.

Pagājuši 2 mēneši no UK BREXIT referenduma, kam būtu bijis jābūt pietiekam lai ECB izvērtētu Eiro zonas ekonomiskos zaudējumus. Izskanējušās publikācijas un pieejamā informācija neliecina, ka šim lēmumam būtu bijis tiešs negatīvs efekts. Bet neskatoties uz to, ECB vadībai ir papildus nenoteiktība šai sakarā. Mēs sagaidām nelielu samazinājumu izaugsmes prognozēs (patreizējās ir 1,7%), bet 2018. Gada izaugsmes aplēses 1,7% apmērā varētu palikt nemainīgas. Tā pat iespējams, ka ECB samazinās inflācijas prognozi (1,2% uz 2017. Gadu un 1,5% uz 2018).

Mēs domājam, ka šoreiz ECB likme paliks nemainīga, 0% līmenī, bet jau decembrī varētu tikt gaidīta likmju pazemināšana, ja nebūs novērojams ekonomikas izaugsmes pieaugums un inflācijas samazināšanās.

Vairāk neskaidrību pašlaik saglabājas kvantitatīvās mīkstināšanas programmas sakarā. Šobrīd tiek paredzēta programmas pārtraukšana 2017. Gada martā. Programmas beigu datuma sagaidīšana dotu signālu ECB monetārās politikas “skrūvju pievilkšanai”, no kā ECB noteikti mēģinās izvairīties. Taču, ja programma tiks pagarināta, ECB saskārsies ar iepirkumu programmai paredzēto aktīvu trūkumu. Pašlaik ECB galvenokārt saskarās ar grūtībām iepirkt paredzētā daudzuma Vācijas obligācijas, kas būtu jāiepērk pirmkārt, sakarā ar to ienesīguma kritumu zem 0,4%, obligācijām ar dzēšanas termiņu, kas mazāks par 7 gadiem (ECB nedrīkst iepirkt obligācijas ar zemāku ienesīgumu). Šī situācija var radīt politisko spiedienu, sakarā ar to, ka ECB varētu tikt apsūdzēta Eiropas vājāko ekonomiku finansēšanā (Itālija). Pacelt iepirkuma slieksni no 33% līdz 50%, vai atteikties no depozīta likmes noteikuma gan varētu būt mazāk sarežģīti, taču atrast atbalstu ECB valdošajā koalīcijā varētu būt diezgan grūti.

Kas tad atliek Mario Dragi pirms ceturtdienas lēmuma? Kā rāda vēsture, tieši pārsteiguma elements ir atslēga stūrējot ārā no mīkstināšanas programmas. Paturot to prātā, atteikšanās no QE programmas izmaiņām var radīt lielāko spriedzi Decembra lēmuma pieņemšanā. No otras puses, runa nav tikai par programmas pagarināšanu vai noteikumu maiņu. Lai gan mēs domājam, ka QE izmaiņu vienprātību atrast septembrī varētu būt pārāk grūti, Dragi varētu vismaz izteikt kādus mājienus par ECB tālāko kursu. Tātad šo ceturtdien vai nu bez izmaiņām, vai arī kādi pārsteigumi mīkstināšanas programmas paplašināšanā vai pagarināšanā, kas palielinās spiedienu uz EUR valūtu.

TMS Europe Latvija
+371 66 334 410
www.tmseurope.lv
Tērbatas iela 14, Rīga, LV-1011, Latvija

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv