Admiral Markets

Pieci jautājumi ECB

Treideri.lv | 22. janvāris 2019 12:22
Pieci jautājumi ECB

Ceturtdien Eiropas Centrālā Banka rīkos šī gada pirmo sanāksmi; tai nāksies tikt skaidrībā ar vājajiem ekonomiskajiem rādītājiem Eiropā, ar Lielbritānijas izstāšanos no ES saistītajiem riskiem, kā arī ar tirdzniecības konfliktu saasināšanos.

Decembrī CB pabeidza stimulēšanas programmu, taču tagad bankas vadītājam Mario Dragi jādomā, kā cīnīties ar ekonomikas atdzišanu.

Kam jāpievērš uzmanība ECB sanāksmē

  1. Vai ECB sniegs jaunu ekonomisko risku vērtējumu?

Neapmierinošie dati, galvenokārt ienākošie no Eiropas vadošās ekonomikas – Vācijas, liecina, ka ekonomika var piedzīvot vēl lielākus zaudējumus, nekā iepriekš uzskatīts. Nesen Dragi paziņoja, ka kritums var turpināties ilgāk, nekā gaidīts, un ekonomiskajiem datiem joprojām nepieciešams atbalsts. Taču viņš piebilda, ka par recesiju ES nav runa.

Decembrī ECB retorika nedaudz mainījās: bažas attiecībā uz ekonomiku pastiprinājās, taču riski joprojām ir sabalansēti. Ekonomisti prognozē, ka šis formulējums saglabāsies arī šonedēļ, un piebilst, ka runas par izaugsmes risku balansa nobīdi, visdrīzāk, sāksies martā, pēc nākošo ekonomisko prognožu publikācijas. Daži eksperti apgalvo, ka CB var pazemināt risku vērtējumu, taču tajā pašā laikā saglabāt politiku bez izmaiņām.

  1. Kas vasarā notiks ar likmēm? Vai ECB grasās mainīt savu pozīciju?

Šajā nedēļā kādas pēkšņas izmaiņas nav vērts gaidīt, taču, ņemot vērā vājos datus un bažas par notikumiem ārpus Eirozonas, likmju orientieri bez šaubām būs uzmanības centrā. Pie tiem pieskaitāmi izaugsmes kritums Ķīnā, Brexit, kā arī ASV valdības darba apturēšana. Ja Amerikas ekonomika cietīs, problēmas pasaules arēnā tikai saasināsies.

Pēc ECB pēdējās sanāksmes, tirgi pārskatījuši lielāko centrālo banku likmju prognozes un gaida likmju paaugstināšanu ASV jau šogad. Cenu dinamika Eirozonas īstermiņa kapitāla tirgū paredz, ka, pēc investoru domām, ECB likmes nepaaugstinās līdz 2020. gadam. Decembrī tika prognozēts, ka šogad likmes pieaugs par 10 bāzes punktiem.

Arī eksperti mainījuši domas: ABN AMRO uzskata, ka ECB liks saprast, ka līdz jūnija sanāksmei likmes mainītas netiks. HSBC eksperti neprognozē depozītu likmes izmaiņas vismaz līdz 2020. gada beigām.

  1. Kad, pēc ECB prognozēm, sāks pieaugt inflācija?

Inflācijas kritums sarežģī ECB likmes paaugstināšanas plānus. Inflācija ES samazinājusies vairāk, nekā tika prognozēts decembrī – līdz 1.6%, tādējādi attālinoties no ECB 2% mērķa līmeņa. Par nelielu mierinājumu ECB varētu kļūt cenu spiediena pieaugums, palielinoties darba algām.

Inflācijas un izaugsmes kritums Eirozonā bija gaidāms, tāpēc nepietiek vienkārši izskaidrot turpmāku likmju paaugstinājumu, norāda ECB valdes zināmākā monetārās politikas normalizācijas atbalstītāja Sabīne Lautenšlēgere.

  1. Vai ECB apspriedīs jaunu ilgtermiņa finansēšanas programmu?

ECB pēdējās sanāksmes protokols atklāja, ka tuvākajos mēnešos, ņemot vērā nestabilo un mainīgo pasaules ekonomikas stāvokli, politiķi varētu apspriest iespējamu ilgtermiņa finansēšanas programmas atjaunošanu.

Investori vēlas zināt, kā varēt izskatīties jaunais kredītu instrumentu klāsts bankām un šis jautājums, visdrīzāk izskanēs arī preses konferencē.

Ilgtermiņa kredīti ļauj iepludināt likviditāti finanšu sistēmā, mudinot komercbankas kreditēt kompānijas un patērētājus. Iepriekšējās četrgadīgās ilgtermiņa mērķa kreditēšanas programmas (TLTRO) beidzas 2020. gada vidū, un gadu pirms dzēšanas kreditoriem nepieciešams aizdomāties par to aizstāšanu.

  1. Vai ECB ir gatava tam, ka Lielbritānija varētu pamest ES bez tirdzniecības vienošanās?

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības termiņš – 29. marts – strauji tuvojas, taču Terēza Meja tikko kā, cenšoties saskaņot valsts izstāšanās no ES nosacījumus, cietusi skaļu sakāvi parlamentā.

Neskatoties uz augsto nenoteiktības pakāpi, bažas par Lielbritānijas izstāšanos no ES bez vienošanās ir mazinājušās.

Populārais tirgus indikators, kas atspoguļo call un put opciju starpību konkrētajai valūtai, joprojām liecina par treideru piesardzību, taču tas ievērojami atguvies pēc mārciņas krituma novembrī.

Kā nesen norādīja ECB valdes loceklis un Francijas Bankas vadītājs Fransuā Villeruā de Galo, finanšu sektors ir gatavs tikt galā ar jebkurām Brexit bez vienošanās radītām sekām.

Dragi var tikt uzdots jautājums par to, to ECB darīs, ja ES un Lielbritānija nepanāks vienošanos. Šeit vienkāršākais risinājums būtu paziņot par nodomu nepaaugstināt likmes vismaz līdz šī gada beigām”,

– norāda kompānijas Pictet Wealth Management stratēģis Ženēvā Frederiks Djukrozē.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv