Pēc sabrukuma ASV akciju tirgus komā pavadīs 30 gadus

Treideri.lv | 25. oktobris 2019 16:24
Pēc sabrukuma ASV akciju tirgus komā pavadīs 30 gadus

ASV akciju tirgum draud “japānifikācija”, jeb dziļš sabrukums, pēc kura 30 gadus cenas nespēs atgriezties iepriekšējā līmenī.

Japānas akciju indekss Nikkei 225 maksimumu sasniedza 1989./90. gadu mijā, un šodien, pēc 30 gadiem, atrodas par trešdaļu zemāk. Pēdējo trīs gadu desmitu laikā valsts cīnās ar vāju ekonomisko izaugsmi un zemu inflāciju, un šī situācija, kas ir brīdinājums pārējai pasaulei, tiek saukta par “japānifikāciju”.

Šogad ASV akciju tirgus kapitalizācija sasniedza 140% no IKP (tas pats Japānā notika 1990. gadu sākumā), un S&P 500 riskē atkārtot Nikkei 225 likteni. Mēs atrodamies jaunas mānijas vidū, kurā investori tic neiespējamajam, tieši tāpat kā 2000. gadā.

Pirms divdesmit gadiem burbulis izveidojās, pateicoties investoru pārliecībai, ka strauji augošo interneta kompāniju akcijas var pirkt par jebkuru cenu. Un viss bija kārtībā līdz brīdim, kad bija jau par vēlu.

Mūsdienu māniju veicina pasīvo investīciju uzplaukums (tādu aktīvu pirkšana kā biržās tirgotie fondi (ETF)) un savu vērtspapīru atpirkšana no korporāciju puses – “buyback”. Uzņēmumu vadības aktīvi pērk savas akcijas, koncentrējoties tikai uz to, kas īstermiņā nāk par labu akcionāriem.

Pēc dot-com burbuļa plīšanas Nasdaq 100 indekss divarpus gadu laikā zaudēja 80%, un daudzu tehnoloģiju uzņēmumu akciju cenas sasniedza nulli. Mūsdienās, lai piesaistītu investorus, varētu būt nepieciešams vēl ilgāks tirgus kritums. Pēc sabrukuma cenas daudzus gadus var palikt zem šī brīža maksimumiem, un ne visi uzņēmumi spēs augšāmcelties no mirušajiem.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv