Pasaules IKP pieaugs uz seksa un narkotiku rēķina

Treideri.lv | 14. jūnijs 2014 14:10
Pasaules IKP pieaugs uz seksa un narkotiku rēķina

Dažas IKP aprēķina metodes ekonomistos izraisa patiesu izbrīnu, īpaši tad, ja statistikā iekļauj prostitūtas un kokaīna kalnus. Lielbritānija, Īrija un Itālija grasās kļūt par pirmajām valstīm, kas IKP aprēķinos iekļaus pretlikumīgās darbības.

Apvienotā Karaliste šādi varētu palielināt IKP par 9 miljardiem dolāru uz prostitūcijas un vēl par 7,5 uz narkotiku tirdzniecības rēķina. Šādā veidā kopējais ekonomikas pieaugums veidos 0,7%. Arī Itālijas neatpaliek – tā preču un pakalpojumu statistikā bez prostitūcijas un narkotikām grasās iekļaut arī kontrabandu. Mafijas dzimtene uz nelegālo aktivitāšu rēķina var cerēt uz būtisku ekonomikas apjoma kāpumu.

Ekonomisti gan apšauba kriminālās aktivitātes iekļaušanas IKP aprēķinos lietderīgumu. Noziedznieki cenšas slēpt savus darījumus, viņi veic maksājumus skaidrā naudā, ko ir grūti izsekot. Ienākumi no kriminālās aktivitātes ir neaizsniedzami nodokļu iekasētājiem, līdz ar to, tie nekādā veidā nespēj neveicināt budžeta ienākumu pieaugumu un nepalīdz valstij norēķināties ar aizdevējiem.

Dažas Eiropas valstis var būt īpaši ieinteresētas nelikumīgo darījumu iekļaušanā ekonomikas statistikā, jo tas ļauj turēt parādsaistību attiecību pret IKP un budžeta deficītu ES standartu robežās. ja deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no IKP, valdībai IKP nepieciešams pēc iespējas lielāks. Ekonomisti brīdina, ka valstīm neizdosies iegūt precīzus datus par nelegālo aktivitāti – vienkārši tiks aprēķināti vidējie rādītāji pēc principa “no tā, kas bija iepriekš”. Šī iemesla dēļ var kristies uzticība valsts ekonomikas statistikai.

Neskatoties uz to, ir vairāki argumenti par labu jaunajai metodei. Ja kādā reģionā iedzīvotāji aptuveni pusi no ienākumiem tērē narkotikām un tas nekur netiek uzskaitīts, tad IKP dati var maldināt, par cik rodas ilūzija, ka iedzīvotāji pusi no saviem ienākumiem uzkrāj.

Daži analītiķi uzskata, ka šis ir mēģinājums precīzāk novērtēt – kas notiek ekonomikā. IKP kā ekonomikas novērtējuma sistēma tiek bieži kritizēta. Ir jāņem vērā viss, kas notiek ekonomikā, un nelegālās aktivitātes iekļaušana sniegs pilnīgāku priekšstatu. Ekseprti uzskata, ka visu, kas padara IKP precīzāku, finanšu tirgi uzņems pozitīvi.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv