Pasaules ekonomika: jaunie draudi

Treideri.lv | 28. oktobris 2015 09:00
Pasaules ekonomika: jaunie draudi

Iespējams, centrālās bankas atkal sajutušas savas ietekmes uz fondu tirgiem spēku. Agrāk šogad daudzi runāja par to, ka monetārās politikas mīkstināšana vairs nepalīdz stimulēt akciju cenu kāpumu, taču Eiropas Centrālās Bankas un Ķīnas Tautas Bankas lēmums pagājušajā nedēļā pacēla MSCI World indeksu līdz maksimāliem līmeņiem kopš šī gada augusta.

Neskatoties uz to, šāda neskaidrība un tirgus izlaidība netraucē ekonomistiem apspriest to, cik būtiska ietekme akciju dinamikai ir uz pasaules ekonomikas stāvokli. Spriežot pēc pēdējo Oxford Economics pētījumu rezultātiem – šī ietekme ir vērā ņemama. Atskaitē teikts, ka pēdējās akciju cenu krituma epizodes pēc rakstura un apjomiem atgādina 1998. gada krīzi.

Pagaidām līdz galam nav skaidrs, vai kritums ir beidzies, vai arī vienkārši uz laiku apstājies; nav izslēgts, ka mūs gaida potenciāli ļoti dziļš kritums fondu tirgos – pēc visām vēsturiskām mērauklām”,

– savā pētījumā norāda Oxford Economics ekonomisti Ādams Sleiters un Melānija Rama.

Pēc viņu teiktā strauja akciju cenu korekcija sevī slēpj nopietnus draudus pasaules ekonomikai uz kopējā labklājības līmeņa samazināšanās rēķina. Oxford Economics ekonometriskie modeļi paredz, ka MSCI kritums par 15% pēc diviem gadiem var novest pasaules IKP samazināšanās par 0.7%. Attiecīgi, kritums par 30% pasaules IKP atņems jau 1.5%.

Attīstītās ekonomikas cietīs vairāk kā pārējās, jo to fondu tirgus kapitalizācija attiecībā pret IKP ir būtiski augstāka nekā jaunattīstības tirgos. Tā piemēram ASV, Lielbritānijā, Šveicē un Ķīnā šī attiecība, pēc Oxford aprēķiniem, pārsniedz 100%. Ko tad var darīt centrālā bankas, lai apturētu savu akciju tirgu kritumu? Likmju saglabāšana esošajos līmeņos (ASV) vai pazemināšana citās valstīs fondu tirgus 15% krituma gadījumā var ierobežot pasaules IKP kritumu līdz 0.4%.

Taču, jo dziļāki ir ekonomiskie satricinājumi, jo mazāk efektīva kļūst politika. Ja akcijas kritīs par 30%, pasaules IKP tik un tā zaudēs 1.1%, pat masīva atbalsta no centrālo banku puses apstākļos (salīdzinot ar 1.5% kritumu regulatoru bezdarbības gadījumā). Šādas dinamikas iemesls slēpjas tajā, ka procentu likmes vairumā ekonomiku jau sasniegušas zemāko robežu, tāpēc valdību rīcībā paliek vien kvantitatīvā stimulēšana un citi netradicionāli pasākumi.

Vēl ļaunāk, akciju krituma ietekme uz pasaules ekonomiku var būt vēl dziļākas, nekā paredz Oxford Economics simulācija, par cik tai sekos uzņēmēju un patērētāju klimata pasliktināšanās un labklājības kritums. Pievienojiet tam strauju uzticības kritumu un negatīvie faktori tūdaļ nonullēs visus iespējamos centrālo banku stimulējošo politiku izlīdzinošos efektus. Iespējams, regulatori arī ir spējīgi izglābt akcijas no ekonomiskajiem satricinājumiem, taču ja aizā kritīs visi fondu indeksi , pasaules ekonomikai vairs nekas nelīdzēs.

 

Treideri.lv

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv