Pasaule alkst uzzināt, kas notiks ar naftu, taču atbildes nav

Treideri.lv | 5. decembris 2018 11:57
Pasaule alkst uzzināt, kas notiks ar naftu, taču atbildes nav

Naftas nozarē jau radušies nostāsti, ka grūti sniegt kādas prognozes, jo īpaši ilgtermiņā. Tikai pirms dažām nedēļām Brent markas jēlnaftas cenas pārvarēja 80 dolāru atzīmi un spekulanti sāka sapņot par 100 dolāriem par barelu. Taču šobrīd cenas aizķērušās aiz 60 dolāru līmeņa, savukārt treideri pārdod un spriež par naftas ēras norietu.

Kļūdainas izrādījās ne tikai īstermiņa prognozes. 2008. gadā Starptautiskā enerģētikas aģentūra sagatavoja prognozi, kurā tika ziņots, ka fosilās degvielas īpatsvars ir 81% no visas iegūstamās enerģijas. Pagājuši desmit gadi, bet šis rādītājs palicis nemainīgs, neskatoties uz triljoniem dolāru, kas iztērēti alternatīvajiem enerģijas avotiem.

Kā norāda FT energonesēju tirgus eksperts Nik Batlers, 2008. gada prognozē nekas nav teikts par faktu, kas Savienotās Valstis no pasaules līdera benzīna patēriņā pārvērta par naftas netto-eksportētāju. Neviens neprognozēja slānekļa revolūciju. Tajā laikā frāze “naftas ieguves maksimums” apzīmēja gadu, kad sāks sarukt pasaules naftas uzkrājumi. Pēc tam šīs frāzes nozīme kardināli mainījās: tagad tas ir naftas pieprasījuma krituma sākuma brīdis.

Wood Mackenzie analītiķi uzskata, ka tas notiks 2030-to gadu beigās. Lai nu kā, SEA prognozē, ka pat līdz tam laikam fosilā degviela apmierinās ¾ pasaules pieprasījuma. Daudziem cerības vieš doma par elektromobiļu radīšanu, taču mums neizdosies ātri apmierināt pieprasījumu pēc enerģijas celtniecībā un aviācijā, kā arī plastikas un ķīmijas produktu ražošanā.

Pēc dziļas analīzes Ashburton fondu pārvaldnieki nonākuši pie secinājuma:

“Mēs uzskatām, ka šī brīža naftas cenu korekcija iezīmē pārejas periodu. Uz rezervju normalizācijas, jaudu samazinājuma un jaunu naftas avotu trūkuma fona – straujo kapitāla ieguldījumu samazinājuma dēļ 2014. gadā – pilnībā iespējams spriedzes pieaugums tirgū 2019. gadā”.

Tā ir tikai vēl viena prognoze, taču tā šķiet daudz pamatotāka salīdzinājumā ar “naftas kompāniju beigām”. Tās nostrādās vēl ne vienu vien desmitgadi, savukārt cenas turpinās mūs visus pārsteigt.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv