Pār pasaules ekonomiku savelkas mākoņi

Treideri.lv | 12. aprīlis 2019 21:46
Pār pasaules ekonomiku savelkas mākoņi

Palīdzēt varot adekvāti pasākumi monetārās un fiskālās politikas jomā.

Starptautiskā valūtu fonda pēdējā sanāksmē oktobrī šķita, ka atveseļošanās norit labos tempos, neskatoties uz bažām par zināmu nestabilitāti pasaules ekonomikā. Pēc pusgada iezīmējusies daudz drūmāka aina. ES, ASV un Ķīna saskārušās ar ekonomikas vājināšanos, savukārt sarunas arvien biežāk ir par to, kā nodrošināt vieglu piezemēšanos, nevis apturēt pārāk straujo izaugsmi.

Politikas mīkstināšana

Neskatoties uz to, ka šajā laikā FRS jau ceturto reizi 2018. gadā paaugstināja likmes – decembrī par ceturtdaļu punkta, galu galā tā ieņēma daudz maigāku pozīciju, nosakot augstu robežu paaugstinājumiem nākotnē. Un kaut arī ECB decembrī pabeidza kvantitatīvo mīkstināšanu, bankas pārstāvji uzsvēra, ka viņi joprojām nākotnē ir gatavi piekopt brīvu politiku.

Kas attiecas uz monetāro politiku, tad vadības pozīcija ir daudz maz pareiza. Turklāt to pašu nevar teikt par fiskālo politiku, kas deva ne pārāk mūsdienīgu grūdienu amerikāņu ekonomikai un neatbilst Eiropas vajadzībām. Lai nākošajā SVF sanāksmē noskaņojums nekļūtu vēl drūmāks, tām valdībām, kurām ir fiskālo pielāgošanos iespējas, jābūt gatavām iesaistīties.

Pasaules ekonomikā izveidojusies grūti saprotama situācija, kura nevieš cerības. Tiesa, bažas par neizbēgamo recesiju ASV izdevies mazināt pateicoties pārliecinošai marta nodarbinātības atskaitei. Vairums ekonomistu uzskata, ka amerikāņu IKP tuvākajos trīs mēnešos nedaudz atgūsies pēc vājā pirmā ceturkšņa. Taču, tāpat kā veselas desmitgades laikā, inflācija nepārsniedz FRS mērķa 2% rādītāju.

Janvārī FRS atvērtā tirgus komiteja (FOMC) strauji mainīja politiku par labu stimuliem. Arī ECB pagaidām iepauzē, un gaidāms, ka nākošajā mēnesī tā paziņos, kā tiks realizētas ilgtermiņa refinansēšanas programmas, lai nodrošinātu banku kreditēšanu.

Pozitīvie momenti

Neskatoties uz visu, pasaules ekonomikai ir vismaz daži pozitīvie momenti. Pēdējos mēnešos Ķīnai izdodas stabilizēt ekonomiku uz valsts izdevumu rēķina, turklāt valdība aicina pašvaldības ņemt kredītus investīcijām. Tāpat zināmu optimismu vieš drīza darījuma ar ASV iespēja pēc saspringtajām divpusējām pārrunām tirdzniecības sfērā. Taču, neskatoties uz iespējamo risku mazināšanos, izaugsme Ķīnā, šķiet, ir palēninājusies.

Turklāt, kaut arī mazinās daži satricinājumi jaunattīstības tirgos, tajā skaitā augstākas procentu likmes dolāros, kas ārēji viegli ievainojamām valstīm lika monetāro politiku padarīt agresīvāku, tomēr saglabājas citi ietekmējošie faktori, piemēram, zema aktivitāte pasaules tirdzniecībā. Pilnībā iespējams, ka jaunattīstības tirgu izaugsme 2019. gadā būs vairāku gadu zemākajā līmenī.

Fiskālā politika

Centrālās bankas rīkojas vairāk vai mazāk pareizi. Kas attiecas uz FRS, tad tai nepieciešams ignorēt spiedienu no Donalda Trampa puses, kura attieksme pret centrālo banku kļūst arvien negatīvāka. Neskatoties uz to, ja pasaules ekonomikā tiešām sāksies lejupslīde, jo īpaši attīstītajās valstīs, tad fiskālajai politikai nāksies darīt to, ko tai vajadzēja darīt pēdējos desmit gadus.

Ņemot vērā kavēšanos un nenoteiktību, kas saistīta ar ekonomikas stimulēšanu uz nodokļu un izdevumu rēķina, šo variantu nevar nosaukt par ideālu pretcikliskai politikai. Taču, ja izaugsmes tempu palēnināšanās nopietni draud pārvērsties par recesiju, tad, iespējams, bez tās neizdosies iztikt.


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv