Otrais koronavīrusa vilnis var izprovocēt jaunu naftas cenu lejupslīdi

Treideri.lv | 18. jūnijs 2020 17:58
Otrais koronavīrusa vilnis var izprovocēt jaunu naftas cenu lejupslīdi

Naftas cenu kāpums, iespējams, ir beidzies: pienācis ilgi gaidītais otrais koronavīrusa vilnis, kas rada jaunus draudus pasaules ekonomikai, raksta OilPrice analītiķi.

Jauns vīrusa uzliesmojums Pekinā, kas reģistrēts nedēļas nogalē, pamudināja valsts varas iestādes veikt “kara laika” pasākumus, norāda augsta līmeņa pilsētas administrācijas amatpersona. Tā rezultātā atkal karantīna tika ieviesta skolās, sporta objektos, iepirkšanās centros un lielveikalos.

Arī daudzos ASV štatos ir palielinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits, un amerikāņi acīmredzami ir noguruši no masku nēsāšanas un sociālās distancēšanās. Tomēr atšķirībā no marta un aprīļa, kad Ņujorka bija vīrusa epicentrs, šodien lielāks skaits jaunu gadījumu tiek reģistrēts valsts dienvidos. Sestdien Amerikas Savienotās Valstis ziņoja par gandrīz 26 000 jaunu gadījumu, kas ir gandrīz mēneša rekords.

“Ir sācies otrais vilnis”, – pirmdien CNBC sacīja Vanderbild Universitātes Medicīnas skolas profesors Viljams Šafners. “… bet es nevaru iedomāties jaunu karantīnu Amerikas Savienotajās Valstīs, ņemot vērā pirmās karantīnas ekonomiskās un sociālās sekas … tomēr citas valstis to var ieviest”.

Patiesībā koronavīruss īpaši nekur nebija pazudis, tāpēc ir grūti atdalīt tā pirmo vilni no otrā. Bet lai kā arī būtu, jauno gadījumu skaita pieaugums pagājušās nedēļas beigās provocēja riska aktīvu pārdošanu.

Naftas cenas pirmdien turpināja samazināties, zaudējot vairāk nekā 10% no nesenajiem nepilnas nekā nedēļas augstākajiem rādītājiem.

“Šobrīd no Pekinas līdz Floridai dominē bailes, ka mēs piedzīvojam pandēmijas otrā viļņa sākumu”, – pirmdien rakstīja Rystad Energy naftas tirgus analīzes departamenta vadītājs Bornars Tonhagens. “Tirgi svārstās baiļu un alkatības viļņos, un pēc ilgstoša alkatības viļņa atkal parādās bailes”.

Starptautiskais valūtas fonds 24. jūnijā paziņos jaunas prognozes par pasaules ekonomikas izaugsmes tempiem, kas, domājams, būs vājāki nekā iepriekšējie (aprīļa prognoze paredz 3% samazinājumu šogad).

“Pandēmija joprojām izskatās kā krītoši domino kauliņi”, – sestdien sacīja fonda vadītāja Kristalīna Georgijeva, norādot uz koronavīrusa izplatību visā pasaulē. “Un mēs zinām, ka nekas nebeigsies, kamēr tas nebeigsies visur”.

Rūpniecības produkcija Ķīnā maijā pieauga par 4,4%, kas bija mazāk nekā prognozēts un pastiprināja bažas par trauslo ekonomikas atveseļošanos.

Dalasas FRB prezidents Roberts Kaplāns svētdien sacīja, ka ekonomikas veselība ir atkarīga ne tikai no valdības palīdzības un uzņēmējdarbības restarta, bet arī no tā, kā cilvēki ievēro piesardzības pasākumus, tostarp masku nēsāšanu.

“Ekonomikas atveseļošanās ātrums ir atkarīgs no tā, cik labi mēs to darām”, – sacīja CBS baņķieris. “Pagaidām ne visi to dara”.

Tikmēr pasaules naftas rezerves pēdējos mēnešos ir strauji pieaugušas. IHS Markit lēš, ka Ķīnā vien rezerves šā gada pirmajos sešos mēnešos pieaugs par 440 miljoniem barelu. Tas ir absolūts rekords jebkurai valstij un jebkurā laikā. Tieši Ķīnas pieprasījums palīdzēja atjaunot naftas cenas, taču nav zināms, cik ilgs tas būs.

Vēl viens iemesls bažām ir tas, ka naftas cenas var būt augušas pārāk daudz un pārāk ātri.

“Nesenā naftas cenu sabrukuma mērogs ir izskaidrojams ar iepriekšējo pārmērīgo optimismu, kas bija manāms spekulatīvo likmju dinamikā to turpmākam pieaugumam”, – raksta Commerzbank eksperti. “Nedēļā līdz 9. jūnijam hedžfondu WTI jēlnaftas neto garās pozīcijas apjoms sasniedza gandrīz 400 000 līgumu, kas bija augstākais līmenis kopš 2018. gada jūlija”.

Bankas analītiķi arī norāda, ka tirgus bija “puskurls”, un pievērsa uzmanību tikai labām ziņām, piemēram, slānekļa ražošanas kritumam ASV un ražošanas samazinājumam OPEC+ ietvaros. Tajā pašā laikā sliktas ziņas tika ignorētas, taču koronavīruss nekur nav pazudis un turpina izplatīties visā pasaulē. Piemēram, Brazīlija nesen nonāca otrajā vietā pēc Covid-19 nāves gadījumu skaita.

“Naftas tirgus izredzes, visticamāk, atkal pasliktināsies vājās makroekonomiskās statistikas un koronavīrusa otrā viļņa problēmu dēļ”, – raksta Commerzbank eksperti. “Pieprasījums ārpus Ķīnas joprojām ir vājš, tāpēc īstermiņā mēs prognozējam turpmāku naftas cenu lejupslīdi”.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv