Ostu padome atbalsta kārtību ostu maksājumu ieskaitīšanai budžetā

Treideri.lv | 26. februāris 2014 11:29
Ostu padome atbalsta kārtību ostu maksājumu ieskaitīšanai budžetā

Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome trešdien atbalstīja satiksmes ministrijas piedāvāto kartību ostu maksājumu ieskaitīšanai valsts budžetā.

Jauno valsts sekretāru sanāksmē izsludināto kārtību atbalstīja 14 padomes pārstāvji, divi balsoja pret, divi atturējās, ziņo Latvijas Radio korespondents Ivo Leitāns.Ostu padomes lēmumam ir rekomendējošais raksturs.

Ostu maksājumus izlietos ostu akvatoriju un kuģu ceļu padziļināšanas darbiem un dziļumu uzturēšanai, kā arī  valsts galveno autoceļu uzturēšanai (segu pastiprināšanai, satiksmes drošības projektu īstenošanai). Ostu projektiem atvēlēs ne vairāk par 90% no katras ostas samaksātās summas, bet ceļu uzturēšanai – ne mazāk kā 10% no visu ostu maksājumiem.

Iepriekš ostu pārstāvji un arī Satiksmes ministrijas iebilda pret Reformu partijas piedāvāto ostu nodevu, uzskatot kā tas būs jauns nodoklis, kas mazinās ostu konkurētspēju. Tagad ostu pārvalžu pozīcija vairs nav tik negatīva, jo lielāko daļu līdzekļu tās faktiski atgūs ostu infrastruktūras projektiem.

Latvijas Ostu asociācija pat iepriekš plānoja iesniegt savus priekšlikumus grozījumiem Likumā par ostām, taču, iepazīstoties ar Satiksmes ministrijas piedāvājumu ostu nodevas maksājumiem un to sadalīšanai, savus priekšlikumus atsauca.

SM piedāvātā kartība paredz, ka Rīgas, Ventspils un Liepājas ostas maksājumus par iepriekšējo kalendāro gadu aprēķinās pēc ostu pārvalžu gadu pārskatu apstiprināšanas 10%  apmērā no tonnāžas, kanāla, mazo kuģu, enkura un kravas maksas. Maksājumu ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumu kontā divu kalendāro nedēļu laikā pēc  ostu pārvalžu gadu pārskatu apstiprināšanas.

Veidojot budžetu, Satiksmes ministrija prognozēs ostu maksājumus, balstoties uz ostu pārvalžu sniegto informāciju. Ja ostu ieņēmumi izradīsies mazāki, tad ostām budžetā būs jāieskaita 10% no faktiskajiem ieņēmumiem un budžetā būs izmantojami tikai faktiski ieskaitītie līdzekļi.

Ja maksājumu apmērs būs lielāks nekā valsts budžeta ieņēmumos un Satiksmes ministrijas pamatbudžeta programmā plānotā prognoze, izmantos budžetā plānotos līdzekļus, bet  pārmaksāto summu iestrādās budžetā, ja šajā gadā būs budžeta grozījumi. Ja budžeta grozījumu nebūs, pārmaksātā summa paliks kopējos valsts budžeta ieņēmumus.

Satiksmes ministrija prognozē, ka ostu maksājumos gadā varētu iekasēt 5,32 miljonus eiro.

Ostu nodevu no šī gada ieviesa pēc Reformu partijas ierosinājuma. Pēc ilgām diskusijām un ostu iebildumiem un sūdzībām, ka nodevas negatīvi ietekmēs to konkurētspēju, koalīcija tomēr vienojās, ka no 2014.gada trim lielām ostām būs jāmaksā nodeva arī valsts budžetā, nevis tikai pašvaldību maciņos, un Satiksmes ministrijai kopā ar Ekonomikas ministriju bija uzdots izstrādāt modeli, kā nodevas tiks administrētas.

Avots: Lsm.lv

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv