OPEC var uzvarēt ieilgušajā karā ar slānekļa ieguvējiem

Treideri.lv | 15. jūnijs 2020 15:25
OPEC var uzvarēt ieilgušajā karā ar slānekļa ieguvējiem

Pēc tam, kad pasaules naftas tirgus būs pārvarējis koronavīrusa krīzi, tas var negaidīti mainīties: palielināsies atkarība no OPEC valstu naftas. 

Pašlaik Naftas eksportētājvalstu organizācija un tās sabiedrotie ir zaudējuši tirgus daļu, cenšoties saglabāt naftas cenas, samazinot ieguvi par miljoniem barelu uz degvielas cenu sabrukuma fona pandēmijas laikā. 

Pēdējo trīs gadu laikā valstis samazinājušas pārdošanas apjomus, lai kompensētu naftas pārpalikumu, ko izraisījis slānekļa ieguves pieaugums Amerikas Savienotajās Valstīs. Pirms pandēmijas analītiķi prognozēja, ka turpmākajos gados grupai ražošana būs vēl vairāk jāsamazina. 

Tomēr pašreizējie satricinājumi var dot OPEC vēl vienu iespēju. Tā kā naftas cenu kritums kavē investīcijas piegādēs visā pasaulē, sākot ar lielāko naftas kompāniju megaprojektiem un beidzot ar ASV uzņēmumiem, kas izlases veidā veic urbumus, meklējot naftu uz labu laimi, daži analītiķi uzskata, ka kartelis atgūst zaudēto. 

“Naftas tirgus daļas ziņā OPEC nākamajos gados būs nepārprotama ieguvēja”, – uzskata Goldman Sachs Group Inc. enerģētikas pētījumu vadītājs Mikele della Vinja. Investīciju trūkums citos nozares segmentos galu galā viņiem nāk par labu”. 

Vai OPEC atdzimšana? 

Organizācijai pret šādu vēstījumu jāattiecas ar piesardzību. Pēdējā desmitgadē bijis daudz brīdinājumu, ka investīciju samazināšanās pēc naftas tirgus sabrukuma 2014. gadā radīs plaisu starp pieprasījumu un piedāvājumu no OPEC. Bet deficīts nekad neveidojās, jo Amerikas slāneklis bija pārsteidzoši noturīgs pret satricinājumiem. 

Tā vietā 2016. gada beigās Saūda Arābijas un citu Tuvo Austrumu eksportētāju vadītā organizācija noslēdza aliansi ar bijušajiem konkurentiem, piemēram, Krieviju, lai samazinātu ražošanu. Pagājušajā nedēļā šis 23 valstu tīkls, kas pazīstams kā OPEC +, apstiprināja, ka ražošana tiks ierobežota līdz 2022. gadam. Uzraudzības grupas komiteja atkal tiksies 18. jūnijā, lai vēlreiz analizētu tirgus situāciju. 

Pieejas maiņa 

Ir pāragri spriest – vai jaunākās prognozes par piegādes deficītu būs nepamatotas, vai arī šoreiz būs savādāk. Tomēr, spriežot pēc sākotnējām pazīmēm, pēc pašreizējās samazināšanas kārtas, OPEC var nostiprināt savas pozīcijas. 

Pirms cenu krituma šogad eksperti prognozēja, ka OPEC naftas pieprasījums samazināsies, jo konkurenti turpina uzņemt apgriezienus. 

Pat novembrī publicētajā ikgadējā OPEC prognozē tika atzīmēts, ka šāds pieprasījums līdz 2023. gadam samazināsies par 7%, gan pateicoties pastāvīgajai Amerikas slānekļa plūsmai, gan naftas piegādēm no Gajānas un Norvēģijas piekrastes laukiem. Starptautiskā enerģijas aģentūra prognozē, ka no OPEC nepieciešamais apjoms neatgūs pagājušā gada līmeni līdz 2024. gadam. Tagad šķiet, ka aina mainās. 

Goldman Sachs prognozē, ka tā vietā OPEC piegādes no 2019. līdz 2025. gadam varētu pieaugt par aptuveni 17%, sasniedzot 34 miljonus barelu dienā. Arī konsultāciju uzņēmums Rystad Energy A/S no Oslo un Citigroup Inc. no prognozēm par pieprasījuma samazināšanos pārgājuši pie prognozētas izaugsmes. 

Lejupslīde ASV 

“Varbūt tā ir atelpa”, – uzskata Citigroup preču izpētes vadītājs Eds Moriss. “Nopietni draudi, kas saistīti ar ASV ražošanas pieaugumu par 1 miljonu barelu dienā gadā līdz bezgalībai – vai vismaz līdz 2025. gadam – tajā formā, kādā tie pastāvēja iepriekš, ir zuduši”

Cenu sabrukums grauj Trampa administrācijas centienus panākt amerikāņu “enerģijas dominanci”. Saskaņā ar valdības teikto, ASV naftas ieguve pēdējos divos mēnešos samazinājās par 15% līdz nedaudz vairāk kā 11 miljoniem barelu dienā. Tā kā saskaņā ar SEA aprēķiniem slānekļa rūpniecībā izmaksas ir samazinājušās uz pusi, ļaunākais vēl varētu būt priekšā. 

Goldman uzskata, ka, salīdzinot ar slānekļa ieguves tempu palēnināšanos, nopietnāka problēma ir ikgadējo investīciju samazinājums par 60% ilgtermiņa projektos pēdējo piecu gadu laikā – kas jo īpaši atbalsta ieguves līmeni OPEC konkurentu vidū – līdz aptuveni 37 miljardiem USD. Pēc bankas domām, šis izpaudīsies nākamajā gadā, kā rezultātā piedāvājuma pieaugums ārpus OPEC apstāsies. 

Saskaņā ar SEA teikto, pašreizējā ekonomikas lejupslīde tikai pastiprina spiedienu, samazinot kopējos ieguldījumus naftā un gāzē gandrīz par 250 miljardiem USD jeb aptuveni par trešdaļu. Lielas naftas kompānijas, piemēram, BP Plc un Exxon Mobil Corp. paziņojušas par vairāku miljardu dolāru samazinājumu kapitāla izdevumiem. 

Glābiņš slānekļa ražotājiem 

Joprojām pastāv risks, ka OPEC stratēģija saglabāt naftas cenas, samazinot ieguvi, var palīdzēt konkurentiem. 

Kopš aprīļa beigām Brent jēlnafta ir vairāk nekā dubultojusies, sasniedzot aptuveni 40 USD par barelu, lai gan ir dažas pazīmes, ka Amerikas slānekļa ražotāji varēs izmantot šo iespēju. Lielākais Amerikas slānekļa ražotājs EOG Resources Inc., kā arī Parsley Energy Inc. atkal palielina aktivitāti. 

Tomēr, kā norāda Rystad pētījumu vadītājs Pērs Magnuss Nisvins, investīciju kavēšanās ekonomiskās lejupslīdes laikā nākamajos gados varētu izraisīt piedāvājuma deficītu. Šādos apstākļos OPEC valstis, piemēram, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti, ar daudz zemākām ražošanas izmaksām un milzīgiem ogļūdeņražu resursiem, iespējams, ir labākā stāvoklī, lai iekarotu tirgus daļu. 

“Investīciju kavēšanās pašreizējās recesijas laikā radījusi apstākļus piedāvājuma deficītam 2025. gadā”, – norāda Nisvins. Tuvo Austrumu OPEC valstis “būs ļoti svarīgas līdzsvaram”

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv