Obama piedāvā atņemt Krievijai tirdzniecības un muitas atlaides

Treideri.lv | 8. maijs 2014 09:56
Obama piedāvā atņemt Krievijai tirdzniecības un muitas atlaides

Aģentūra Reuters izplatījusi Baltā Nama paziņojumu:

Nepieciešams atņemt Krievijai statusu kā valstij, kas saņem atlaides atbilstoši GSP programmai, par cik Krievija jau ir ekonomiski pietiekoši labi attīstīta un ir uzlabojusi savu tirdzniecības konkurētspēju”

– šādi ASV prezidents Baraks Obama izteicies ziņojumā, kuru nosūtījis Kongresam.

Īstajā laikā šis solis liekas tieši šobrīd, saistībā ar Krievijas rīcību Ukrainas krīzē. Prezidenta rīcība ar to nav saistīta, taču tā šobrīd ir īstajā laikā”

– aģentūrai paziņoja Baltā Nama Nacionālās drošības padomes pārstāve, Keitlina Haidena.

Dažādu valstu izslēgšanu no GSP (Generalized System of Preferences) programmas ASV bieži izmanto kā sankcijas. Tā no šīs programmas agrāk izslēdza arī Ukrainu. Tas bija saistīts ar problēmām intelektuālā īpašuma aizsardzībā. Šī paša iemesla dēļ ASV prezidenta administrācijā kritizēja arī Indiju. Arī tās GSP programmas privilēģijas tika apspriestas sankciju kontekstā.

GSP – atlaižu tarifu sistēma ar muitas nodokli apliekamajām precēm, kuras jaunattīstības valstis eksportē uz attīstītajām valstīm. Sistēma tika ieviesta 1964. gadā, lai veicinātu ekonomikas un rūpniecības attīstību. Atlaides katrai valstij tiek piešķirtas individuāli uz noteiktiem preču veidiem.

Programmas izveides ideja radās 1960-tajos gados ANO tirdzniecības un attīstības konferencē (UNCTAD). 2012. gadā amerikāņu kompānijas šīs programmas ietvaros no Krievijas izveda preces par 544 miljoniem dolāru, kas bija ap 2% no kopējā ASV importa no Krievijas.

ASV agrāk no programmas darbības sfēras izslēdza Lībiju un Vjetnamu. Izslēgšanas iemesli bija politiski. Programma tika kritizēta par to, ka tā ir izdevīga tikai nelielām attīstītām valstīm, kurām nav pašām savu resursu.

Programma dažādos laikos ir darbojusies tagadējās ES valstīs, Austrālijā, Baltkrievijā, Japānā, Norvēģijā, Turcijā, Jaunzēlandē.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv